Jump to content

Retrofit Stopuri / Triple Led (Touareg 7P)


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Salut,

Intrucat nu mai am carnet pentru inca doua luni, am ceva timp liber sa ma ocup de retrofituri. Din nefericire pe multe dintre acestea le-am pus pe pauza intrucat nu am sculele sau know-how-ul necesar deocamdata.
Dar voi incepe cu un retrofit relativ foarte usor si anume al triplelor cu LED.
Aici sunt doua optiuni, se merge pe varianta OEM si se cumpara triplele de pe site-uri gen eBay la un pret variind intre 550-700euro sau se merge pe varianta after-market produse de VALEO, acest producator producand aceleasi triple si pentru VW, numai ca nu au stanta VAG. Daca optati pentru varianta AM atunci pretul variaza intre 2300-2700ron si aveti si garantie 24 luni.

Eu nu am optat pe niciuna dintre aceste variante intrucat epava pe care am cumparat-o avea aceasta optiune, si cum epava avea 6KM, pot spune ca am pus triplele noi.

Nu voi inainta in acest topic prezentant efectiv montjul intrucat este foarte usor, sau daca totusi nu va descurcati cautati celelalte topic-uri ale mele unde am postat manualele de reparatii si uitati-va la sectiunea Electrics and Component Location.

Partea mai delicata este cea legata de codari, si anume trebuie re-adaptate 4 cananle:

Canal | Val. Origi. | New Val
--------------------------------------------
195    |   10500     |    5124 
196    |   10532     |    5156
197    |   35841     |    4099
198    |   35873     |    4131 

As aprecia daca cineva care are mai multe informatii despre adaptari poate confirma, sau infirma aceste valori. Daca adaptarile nu se fac, stopurile de pe haion raman mai aprinse decat cele din lateral inducand conducatorilor la trafic ca masina pune mereu frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Retrofit Stopuri / Triple Led (Touareg 7P)

Valorile sunt corecte 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Goodies!

Azi sper sa am timp sa le montez. Iar dupa aceea voi face codare, aici trebuie sa vin cu o corecție, aceasta facundu-se pe modulul 46.

8763E7A4-522A-4203-9D08-46C17A97355B.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa postezi foto/filme ✌️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!