Jump to content
Diesel

Dezbatere publica Proiect Primaria Iasi de restrictionare a circulatiei masinilor Euro3 si inferior

Recommended Posts

Dolfin

Nu ai dreptate, daca masinile sunt inmatriculate apar in statistici, pentru ca acestea sunt extrase de la Directia de Inmatriculari, nu sunt radiate, nu sunt date la rabla.

Cine sta cu o masina neradiata ca sa plateasca impozite? Aproape nimeni.

Problema este ca romanii nu-si intretin masinile in mod corespunzator, indiferent de norma de poluare.

ssoriteu

Nu stiu daca este corect sau nu e atacabil in justitie dupa ce statul a impus taxe sau o norma minima de poluare sa impuna ulterior alte conditii . Daca masinile respecta norma de poluare la care au fost produse cred ca este corect sa nu aibe alte restrictii 

mihai.onu94
în urmă cu 1 oră, bossake a scris:

Nu stiu situatia din Iasi dar in Bucuresti deja masinile euro3 si sub deja incep sa devina tot mai rare. Nu prea mai e rentabil sa tii o astfel de masina ca e deja veche, se strica des...

In moldova golful 4 nu a devenit inca raritate, vezi destule pe strazi, si majoritatea in stare destul de ok chiar.

tavitara

aiba , nu aibe

Tot romanul s-a obisnuit sa stea la volan , se foloseste masina si cand nu este nevoie , asa ... de placere

Din ce in ce mai multi stiu sa conduca si din ce in ce mai putini stiu sa mearga sau sa alerge

Coboara din masini si incep sa topaie pe varfuri , sar ca broastele , freaca suncile , etc - s-a uitat de sport si de mers normal

Copii freaca telefoanele cu capul plecat si asteapta sa creasca si sa ia carnetul

Orasul mare care se vrea modern si curat restrictioneaza partial accesul la toate masinile - taxa de mers in centru ca in Londra de ex

Orasul mic fara centura asteapta sa se faca autostrada pe langa el si scapa de multe masini ( va aduceti aminte ce era in Sebes inainte de autostrada , nu ? )

In rest , totul e parca mai bolnav in tara asta pe an ce trece ... sau e doar senzatia mea

• Upvote 4

jhonutz
Posted (edited)

Sunt care folosesc masini si pentru a rezolva probleme sau fiindca lucreaza in 2 locuri si trebuie sa se miste rapid din punctul A in punctul B.

In tara asta lucrurile se fac aiurea si totul e ca sa jacmaneasca acest popor, taxe peste taxe restrictii peste restrictii. Numai cu ITP-ul la 1 an puse pe masini mai vechi de 12 ani s-a dublat veniturile revenite din inspectii periodice.

Ilustru nostru primar ar trebui sa isi concentreze toate fortele spre a turna covoare asfaltice mai degraba, nu numai ca nu se asfalteaza , dar cand se asfalteaza mergi pe drum cu denivelari.  Bani se platesc pentru asta din taxe de drumuri si altele, de facut nu se face nimic iara carpelile de astupat gropile sunt facute de bucatari. Efectiv m-am saturat sa schimb bielete, capete de bara si pivoti anual sau chiar de 2 ori pe an.

Iasul e mai mic ca alte orase din tara sau chiar din lume si inca nu a restrictionat nimeni pe nivel de poluare circulatia. Daca se va face asta eu cred ca se va face in timp si pe etape, nu poti restrictiona peste noapte masinile euro 3.

Edited by jhonutz
  • Upvote 1