Jump to content

Vw passat B6 variant 110 cp


red_viper

Postare recomandată

On 23.08.2019 at 22:49, red_viper a scris:

Am desfăcut și am găsit plăcuțele de frână uzate ambele stânga dreapta. Când am verificat mașina în aprilie plăcuțele erau aproape noi, abia schimbate. De atunci am mers 12k km. Cred că este o problemă la etriere sau la motorașe.

Salut,

O problema asemanatoare am avut si eu, am montat placute noi in Ianuarie iar in Decembrie era de grosimea unei unghii, nu mi-a venit sa cred :eek:

Am comandat doar pistonasul si garniturile de la etrierele  de pe spate. Dat jos, schimbat + placute noi. Avem deja 1 an si placutele sunt in stare buna :icon_thumleft:

Pret total: 60lei pistonasul + 30lei garnituri / bucata + placutele de frana

 

:coolpics: Cat te-au costat folile pentru masina?

Modificat de Dan.MDLL
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am de făcut niște retușuri la aripi pe față, pasaje spate, etc. Sunt mici dar trebuie rezolvate, la aripi pe față e rugină destul de multă. Cred că aripă dreapta față trebuie înlocuită. Am luat și niște materiale și mă apuc de treabă încet încet cât mai ține vremea. 

IMG_20190923_171307.jpg

Link către comentariu

Stiu eu! :icon_cheesygrin:

Avem rugina din interiorul aripii, am si eu, la fel desi le-am reparat de 2x pana acum in interval de 1 an., exact ca tine :unsure:. Parerea mea e ca nu scapi fara alte aripe pe fata, iar pe spate se taie bucata cu rugina si se inlocuieste, daca e cazul.

 

Link către comentariu

Am cumpărat aripă pe partea dreaptă, aftermarket, vopsită la culoare. Nu am găsit sh. Am și antifonat-o. Sper să se așeze bine, urmează montajul. 

IMG_20191001_190645.jpg

Link către comentariu

:nono: ma tem ca nu va fi prea "exacta" la unele colturi, suruburi.. si cred ca e si un pic mai moale :exclaim:

Eu am cumparat una SH OE, alta culoare, fara rugina si tabla indoita, pret 200 lei.

 

20191001_195145.jpg

20191001_195249.jpg

Link către comentariu

Dacă nu se așează bine o schimb clar, caut una sh și o vopsesc. După ce o montez revin cu ceva poze să vedeți!

Link către comentariu

Azi am reușit să o schimb. Problema apare din cauza acelui burete. Eu sunt mulțumit de cum a ieșit. 

IMG_20191011_200616.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Azi am schimbat și aripa pe stânga, am încercat să o repar pe aia veche dar avea o gaura de la rugină. 

Link către comentariu

Pentru că avem 20k schimbăm și uleiul! Am mers tot pe ulei vw group pentru că este foarte bun. Am luat 4 litri pentru că mai am 0,8 litri de la schimbul trecut, nu a trebuit să completez absolut deloc. 

IMG_20191115_205207.jpg

Link către comentariu

Azi sosesc și 2 anvelope de iarnă nokian wrd4 noi și mai am 2 cumpărate anul trecut. Am dat comandă și de presuri de cauciuc petex. Revin cu poze! 

Link către comentariu

Mă lăudăm mai sus cu cele 2 anvelope.... nu au mai ajuns, au pierdut una pe drum. Și așa m-a prins frigul fără anvelope de iarnă! 

Link către comentariu

Sunt multumit de Petex ca si presuri de iarna/vara pe alta marca de masina evident!Trist cu gumele , si doar la noi se poate intampla sa ceva...

Link către comentariu

Am primit anvelopele, am reușit să le montez după 3 ore de stat la coadă. Sunt hotărât ca la primăvară să-mi mai cumpăr un set de jante să le pun anvelopele de vară. Cred că am să încerc modelul SEPANG. 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dimineață eroare bec ars, faza scurtă. Am avut osram laser dar a ținut puțin, am luat acum philips. Mâine montez. 

15762559288606575099000350942479.jpg

Link către comentariu

Am auzit ca sunt super philips-urile astea white vision, sunt mai puternice fata de un bec normal dar au si durata de viata buna, nu ca cele laser, night breaker, racingvision. Cele white vision ultra sunt de evitat. Sunt curios ce parere ai de ele in comparatie cu ce ai avut inainte.

Link către comentariu

Vă prezint 2 probleme:

- arc față stânga rupt, nu știam ce trosneste pe acolo și am descoperit un sfert de spira ruptă, nu știu cum să procedez arc nou, arcuri noi sau arc SH. 

- nu știu ce s-a întâmplat dar din senin a început să tragă bine, e ceva total schimbat la depășiri, la viteză dar nu știu care e motivul. Am să văd zilele următoare dacă se schimbă ceva și vă anunț. 

Link către comentariu

Arcurile se schimba pereche, nu individual si noi, sh sunt si cele de pe masina, iar unul a cedat.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Ieri am reușit să schimb arcul rupt de pe stânga, a fost cam greu, trebuie demontate inclusiv ștergătoarele iar șuruburile de la flanșă le-am tăiat cu flexul. În rest a fost bine.

O eroare apărută recent la sonda lambda, văd în continuare ce mai zice.

IMG_20200308_073646.jpg

Legat de filtrul de particule, are o încărcare de 138, în 27 kkm a ajuns de la 121, cred că e mult.

IMG_20200308_073720.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!