Jump to content

Rulota pe platforma - Touran


sst
 Share

Postare recomandată

 

buna,am nevoie de ajutorul vostru,peste cateva luni intentionez sa merg in afara tarii sa-mi aduc o rulota si vreau s-o aduc pe platforma;stie cineva daca din punct de vedere legal pot atasa la touran o astfel de platforma cu care sa transport rulota?

as mai avea varianta sa atasez platforma la un multivan t5.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ansamblu depaseste 3,5 tone MMA trebuie Categoria BE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta n-ar fi o problema am categ BE si CE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n locked, unlocked şi locked this topic
  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic

Important e sa stii cat ai voie sa tractezi cu Touranul(1600kg, cred) si cat cantaresc platforma si rulota. 

Ti-as recomanda T5-ul, e mai stabil decat Touranul la tractat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Verifica pe talon MTMA-ul maxim admis in ansamblu, ar trebui sa scrie pe talon. Apoi verifica daca MMA auto+  MMA remorca se incadreaza acolo. De asemenea trebui sa stii ca in mod normal si legal tot ce depaseste 3.5 T se incadreaza la transporturi ce intra in sfera tahografe si altele.... Aici poti avea noroc sa treci pe langa ISCTR si sa nu se agate de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum m-am uitat in CIV si scrie 3710 kg

20190410_153335.jpg

Modificat de sst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu are Touran sin acte scrie: Masa proprie 1614kg, tractabil cu sistem de franare 1500kg. Sub nici o forma nu e omologat Touran-ul sa tracteze 2000 sau mai mult de kg.

Din experienta personala, am fost controlat, dus la cantar si obligat sa las platforma langa sectia de politie, apoi sa revin cu un autovehicul care are voie sa tracteze platforma si ce era pe platforma.

Tot ce am scris mai sus e valabil pt DE si A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, ai 3710 masa totala a ansamblului. De aici scazi masa proprie a touranului, sa zicem ~ 1600 si ramai cu ~2100.

Daca masa rulotei + masa platformei pe care o iei sunt sub 2100, e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MTMA = Masa masinii goale + maximul cat ai voie sa incarci in masina + tractabil, deci din cei 2100 scazi cat ai voie sa pui in masina(cca 500kg), iar restul e tractabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu cantareste 1674 kg,deci rulota impreuna cu platforma ar trebui sa cantareasca 1500 kg...nu prea cred ca ma incadrez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum iti recomandam in primul post, ia T5-ul. Are cel putin 2000, daca nu chiar 2500kg tractabil cu sistem de franare.

Un alt avantaj e ca e mai inalt si mai greu si nu-ti intra platforma asa repede in tangaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!