Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

Asta ca sa va fie invatare de minte ca pentru 40 km in plus nu folositi DN10...si traseu frumos si liber pe Siriu.

Link către comentariu

@yang Am fost o singura data pe la Intorsura Buzaului... au rezolvat “criblura”?  Frumos drumul darr... imi amintesc ca am cam stat cu morcovul pana am dat de o benzinarie (eram cu tedei-ul) aproape de Buzau.

Noi ne facem veacul pe DN7/71/A1... puteam incerca un 7Targoviste - Sinaia darr... wrong timing ;))) Sa ne fie invatatura de minte ;))

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Ne apropiem de km 5000

 

spacer.png

Me happy!

Modificat de Rave
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Si i-am atins/depasit:

 

spacer.png

 

;)

Reusesc cam 700 de km cu un plin ;) Asta inseamna, la 5.7 lei benzina de 95, ca am trecut de 2000 de lei ;))

 

Modificat de Rave
Link către comentariu

Cat are rezervor, de ai o automonie de 700km cu un plin? :) 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Ieri, am facut schimb de roti cu batranica (nexen hd+ 4218 vs continental premium contact 5 fr 1218).

Concluzia: daca as fii (fiu, fi+i, parca) dealer skoda as duce la reciclat nexenuile si as pune niste anvelope decente pe masini.

Gurile de canal nu mai sunt inamicul nr 1. 

Denivelarile se transforma dintr-o oscilatie intretinuta in bum! bâc! Liniste.

Liniiile de tramvai nu mai muta pietrele la rinichi. 

Me happy!

Planuri de 2020: 225 40 R18 moi.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
mihai.onu94

Și dpdv al aderentei, cum sta treaba cu cele 2 modele?

Link către comentariu

@mihai.onu94 contrar "perceptiei publice", mai moale e mai bine. 

Pe romaneste: conditii aproximativ identice, 30 la ora, asfalt jilav (dupa ploaie) cu cele standard ASR-ul (TCS) intra grav (se lasa cu pocnete) in timp ce cu astea doar se palpaie indicatorul ESP. 

In curbe sta o idee mai bine (need 18") si la franare n-am vazut diferente notabile in oras (ieri s-au descurcat foarte bine pe ploiae prin Bucuresti). 

"Uichendul" asta o sa iesim putin la iarba verde (departe de ploi) si o sa vad ce si cum.

Link către comentariu

Continental Premium Contact 5 ( Self Seal ) ( dar in dimensiunea 215/55/17 ) avea si masina mea cand am adus-o din Germania. Anvelopele erau uzate, estimat de mine cam 30-40%... deci mai aveau suficienta "carne" si m-ar mai fi dus cel putin inca 1 vara, sau 1 vara jumate... dar mie mi s-au parut praf rau... zgomotoase, aderenta indoielnica... de aia le-am si schimbat cu Michelin PS4. 

Link către comentariu

@ska eu vorbesc de avelope ce intra in a doua vara, produse in martie 2018. singura probema cu ele e ca nu rezista mai mult de 40k de km (doua veri).

Link către comentariu
mihai.onu94

In general un cauciuc mai moale ofera o aderenta mai buna, dar pot fi si combinatii de perete lateral tare (ca sa nu flexeze mult pe curbe) si restul moale pt aderenta, precum si pereti moi pentru confort si partea de contact cu asfaltul mai tare pt economie de carburant si viata mai lunga. 

In cazul tau, diferentele par sa fie enorme intre cele doua, si e trist, mai ales ca vin ca echipare de fabrica pe un motor de top. 

Jantele de 18 vor arata dubios fara suspensie sport, chiar si cea de fabrica cu -15mm. 

Link către comentariu
11 minutes ago, zidanne said:

@ska eu vorbesc de avelope ce intra in a doua vara, produse in martie 2018. singura probema cu ele e ca nu rezista mai mult de 40k de km (doua veri).

Si ale mele erau cu DOT undeva prin vara lui 2017, deci nu erau f vechi :)

Link către comentariu

@mihai.onu94 vedem ce gasesc si la ce preturi.

Cred ca  nexenurile astea sunt exact combinatia eco :)) ma asteptam sa fie slabute si nu m-am inselat (a ajuns un laitmotiv la mine). Me happy :D

@ska batranica mi-a mancat pana acum 2 seturi de 860 TS (195/65/R15), 2 seturi de premium contact 5 (simple, 195/65/R15) si e pe setul al 3-lea (205/55/R16 cu FR). Confirm ca cele de iarna sunt zgomotoase. 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Cum windy zicea (ca s-a inselat ca de obicei e partea a doua) ca in weekend o sa ploua in .ro, am decis sa migram peste uichend la vecinii bulgari. Mai precis, Veliko Tarnovo.

Am luat-o din loc pe la 8:30... La 10 deja cumparam vigneta (online n-a mers), la 10 si nitel ma oprea militia la iesire din Ruse pentru ca n-aveam bnvigneta. Sau ca voiau 5€. Dar n-aveau POS.

Si nici eu cash. 

Dupa indelungi discutii cum ca eu am chitante valide, dar invalide pentru ca n-apare in sistem, bajetii m-au rugat/fortat sa mergem la benzinaria de unde am cumparat vigneta... Ei m-ar lasa sa plec dar sigur ma opresc colegii din VT...  Da-i si conduce vreo 20 de minute pana aproape de granita. Anyway, ma lasa sa ma car, deja plin de draci, ca se ocupa ei... Si ca nu mai e nicio problema.

Morala: daca vrei bgvigneta, doar online sau la OMV/Lukoil.

Ajungem la VT cam... tarziu si, bineinteles, toate locurile de parcare erau luate. Dam doua-trei ture de oras cautand o parcare... A patra oara a fost cu noroc, am gasit ceva on vale, vreo 3 leva toata ziua.

Bineinteles ca toate restaurantele erau full asa ca am bagat o inghetata.

 

spacer.png

 

Pe seara am decis sa o intindem spre casa... Singurul eveniment notabil a fost o alarma de low fuel... Am ajuns in Bucuresti pe vapori.

cc @ska va trebui da vad ce e cu PS-urile alea. Parca merge putin confort extra.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Frumos acolo, am fost de cateva ori, atentie ca ridica mașina daca nu este parcata  corespunzător.

Nu am înțeles cu vigneta. Ai cumparat din vama si polițiștii au spus că nu este buna?

Link către comentariu

nu concep sa merg in Veliko fara sa manac la Shtastliveca

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Muale coada de vorbitori de romana incepea la cetate.

Asa ca am bagat un Ivan Asen. Mult mai bine. 

 

spacer.png

 

Cred ca o sa tragem mai des pe acolo 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Publicat (modificat)

 

Boon... de vreo 2 saptamani nu mai reusesc sa gasesc un vagaon de metrou fara una-doua bucati de scocs... am impresia ca in multe zone din Bucale, daca vecinu de la parter nu face dus, nu face toata scara... asa ca am luat cehoica la naveta... aer conditionat si filtrat (spre deosebire de nebunia din tunele... cred ca am plamanii mai negrii decat cei ai unui fumator), consum... decentel (12.x dimineata, 14-15 seara... cu varfuri de 16), lipsa bare de inox uleioase... timpul e cam la fel... me happy :))

Am luat in calcul si varianta trotineta electrica dar e cam riscant... prea riscat si la 15% nu-mi scot banii in primul an.

Ca sa ne mai dezmortim eu picioarele si "bestiuta" anvelopele, am dat o fuga pe Transbugegi (impreuna cu cumnatu' cu loganu megane).

Drumul la dus a fost interesant, cu ceva averse ici-colo,  in D cutia subtureaza uneori la inceput de rampa (tre sa ma obisnuiesc sa ii dau un bump in acceleratie) si in S e... cam prea bestiuta pentru conditiile de ieri. La dus.

Am gasit un loc uscat pentru masinute (si noi) si am purces la "operatiunea gratarul"

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

La intoarcere drumul a fost ceva mai liber, cel putin sus pe munte am gasit doar un singur sofer de duminica ce avea de gand sa ma lase fara frane... si am prins un curcubeu pe la Breaza.

 

spacer.png

 

N-am fortat aproape deloc (drumul e foarte ingust, pe alocuri cu restrictii) in timpul coborarii si, cu toate acestea eram cu gura pana la urechi in curba 10 pe Paduchiosu' :D 

Am ajuns acasa dupa ceva ocolisuri cu un 7.x spre 8 si nitel. 

Dimineata ne-am imbarcat cu catel si purcel si am... purces la vot. Familionul a ramas in parc si eu m-am oprit la jet pentru o binemeritata curatare/"dezinsectare"... Cu doua fise si ceva rabdare am scos-o aproape curata (tre sa ajung pe la avia/bradi pentru ceva solutii de dezlipit maruntaie de insecte de pe vopsea).

Planuri de viitor: apa, paie si bataie... si ceva mai mult M ca m-am cam lenevit  de cand nu (prea) mai mestec in mamaliga.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Pai ce, la metrou nu e aer în tunel? Chiar au ventilatoare mari pt ventilație. 

Plămânii negrii, deloc. Metroul nu are eșapament. Doar seara pe sine mai sunt niște dacii papuc modificate ce merg pe sine. Dar rar. 

Soluții de curățat ia de pe net, sunt mai bune și nu plătești firma cum faci la Brady. 

 

Mișto drumul din clipuri, de făcut! 

Link către comentariu

@Muale metroul nu prea are frana regenerativa. Doar saboti. Am făcut mentenanță la niste CISCO-uri printr-o stație de metrou. Schimbam sursele la 3 săptămâni din cauza prafului metalic.

Apoi gurile de ventilație sunt langa bulevarde importante... 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

A mai (aproape) trecut o saptamana cu "bestiuta" si rinita mea aproape ca nu mai e :D Ne  apropiem de 7000 de km - maine avem programata o iesire la munte, la gratar si iarba verde asa ca sigur pe seara apar cu o poza :D

 

Link către comentariu

6666.0... 

 

spacer.png

Coafura rezista.

Modificat de Rave
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
  • Rave a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!