Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

Sa va bucurati de masina. Este o configuratie foarte faina dar sa fim seriosi...bugetul nu a fost relativ mic. Sau poate a fost la inceput ?

Link către comentariu

@mad_kat Hai ca mai suntem cativa si cu albastrele..gen je si @Doc Morelli. iar virtual cockpit mie la aproape 40 inca imi place :)

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Azi am reusit sa ajung pana in Pantelimonia pentru CoC si CIV. Cine are 225 40 R18 92Y? 

@Rave 1388 de kile. 

@razvancc adica daca vrei "usebe" in spate primesti si scrumiera =))) Nexen HD+ Plus 205 55 R16. Upgradam in primavara. 

@mad_kat multumesc de urari; intradevar, pe un CarreraRS 2.7 1973, ceasurile sunt cea mai buna alegere; pentru Octavia 3.5 nu sunt atat de sigur :D mie imi place @valyemil81 ma tot ameninta ca mi-l sparge cand ma prinde... deci ;) asteptam sa termine baietii de la rutiera actiunea cu radarele (ACC-ului nu-i plac faranele bruste de la 80 la 40 pe drum cu limita de 90). 

@ShadoWzZ totu-i relativ in lumea asta. Ca si bugetul meu relativ mic. Am scos cam tot ce nu era must (mai putin vopseaua), am adaugat FA, ACC (pana la 160 km/h - sa zicem ca n-as avea curaj sa vad daca functioneaza pana la viteza aia, cel putin nu pe autostrazile de la noi, 130 e suficient) si BlindSpot Detection (era sa mi-o iau la cand ieseam dintr-o parcare in spic pe Maniu) in ziua cand am dat comanda, dealeru a venit si el cu una-alta si... aia a fost.  

 

Legat de Bolero, am facut o comparatie intre AA (fara suport in ro) pe Mi A1, S8 si CarPlay pe iPhone SE. Concluzia: soata  si-a tras android.

Modificat de zidanne
prea putine paranteze inchise
Link către comentariu

E si mai usoara si cu posibilitati mai mari decat Daciuta... Si mai mare! E bine! E foarte bine! :D 

Link către comentariu

Mi se pare ca ai facut o alegere foarte buna cu motorul + acc  + dsg + blind spot + infotainment (sa fim seriosi, ceasurile skoda clasice au ramas cam aceleasi de  vreo 10+ ani, e super ok upgrade-ul infotainment).

Da-i talpa si cand va fi cazul un stage1 iti va aduce un zambet larg, fiindca motorul poate mult :) .

Sunt sigur ca este o placere sa conduci masina :D 

PS: imi spusesei ca ai renuntat la clasa mai mare (A6/A7) pentru ca nu mergi prin Bucuresti, n-am prins-o pe asta :)) nici nu vad de ce ai chinui genul asta de masina prin bucuresti (mare, grea, motor mare, diesel, scumpa), eu o scot foarte rar prin bucuresti, mai mult cand am chef de o plimbare seara sau merg la vreo intalnire cu masinile. In rest numai extern, de bucuresti am un A class de 20 ani =)) mananca gropile si am stres 0 cu el.

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Nici macar pe youtube nu prea gasesti video-uri cu motorul tau, deci asteptam mai multe informatii pe parcurs :D

4x4 nu a mai intrat pe lista din cauza bugetului sau nu te-a interesat? 

Link către comentariu

@bubu182 formulare nefericita: eu conduc nitel prin Bucuresti (30% aproximativ... posibil sa creasca ca o sa creasca si juniorul) si e destul de greu de miscat cu o masina atat de mare (A6/A7). 

@mihai.onu94 buget; consum; 3 zile cu zapada pe an; copchil (curand speram copii) deci mai usor cu Transbucegii... bugetul nu a permis.

@Rave stai mai intai sa ma plictisesc!

Modificat de zidanne
Link către comentariu

"Auzi baiatu', asta e d-aia cu T S și I rosii? Cât bagā?" :))

Sunt curios cati te vor intreba daca e "noul 1.5". App, are evacuare side-to-side?

Bafta la umplut masina cu kinderi. ?‍?‍?‍?

 

 

Link către comentariu

@cristi511 vine by default fara inscriptionare motorizare.

Evacuarea e simpla, pe stanga, sub bara.

Meanwhile muncim cu drag si spor   ;) 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Felicitări pentru alegere. Aștept de foarte mult timp pe cineva cu această motorizare. Când am luat eu mașina abia am mai prins 1.8 tsi, aveam impresia că nu o să mai văd un 2.0 pe acest model. Cutia de viteze este un motiv de bucurie in plus pt. tine, este cotată mult mai bine decât ce se pune pe motorizarile inferioare.

Despre cauciucuri, o glumă proastă având în vedere performanțele dinamice ale mașinii.

Drumuri bune să ai!

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu
On 4/4/2019 at 11:42 AM, zidanne said:

Cine are 225 40 R18 92Y?

Eu am 225/40/R18 dar nu stiu daca sunt 92Y sau nu. O sa pierzi cam 20% din balonul anvelopei dar castigi 10% pe latime.

Screen Shot 2019-04-05 at 1.58.23 PM.png

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos.

Intre R17 si R18 e destul de mica diferenta dpdv al rigiditatii. 

Link către comentariu

Un R17 rigid va fi mai putin confortabil decat un R18 moale

Link către comentariu

Nici n'ar avea rost sa le schimbi prea curand. Masina e noua, iti ofera destule emotii asa cum e ea, plimba rotile de 16" 'de toti banii', pana una'alta! 

Link către comentariu

@andrei0241 pe seara ma duc pana la selfjet (vedem unde gasesc mai liber)... o sa verific si presiunea in roti... mi se pare foarte rigida pe spate... :D 

Link către comentariu

Eu ptr Ateca (am optat ptr roata de rezerva) am cumparat si um compresor din cele ce vin in kitul de pana. Am mai multa incredere in manometrul ala decat in cele de la benzinarii/vulcanizari (am gasit diferente de 0.5bar intre 2 peco, la 5min intre masuratori) 

Link către comentariu

17” - 18” nu e diferenta mare de confort, doar de preturi. 

16” - 18”, in schimb, o sa simti diferenta dar se poate trai cu 18” si suspensie sport fara probleme.

18” fara suspensie sport arata cam ciudat pe caroseria Octaviei asa ca daca te gandesti sa faci pasul asta ar trebui sa iei in calcul si lucrul asta. 

Link către comentariu

Am gasit si primele semne pe vopsea... Me not happy :((

2.3 peste tot la 15 grade afara... clar e de la anvelope. 

@Rave tot la cum arata ma gandesc si eu. Acum o sa vad ce si cum la momentul oportun.

@andrei0241 am un manometru pe lista de achizitii. Vedem si cand ajung sa il cumpar.

Link către comentariu

La benzinării e cam la noroc cu presiunea, dar la fel e și la vulcanizări. 

2.3 bar daca ai măsurat la rece nu e așa mult încât să fie inconfortabila mașina. Mai mergi cu ea că sigur se mai lasă un pic și anvelopele și suspensia.

Link către comentariu

Cat iti indica pe eticheta ca recomandare pentru presiune?

La Ateca (masina doar mai inalta, nu mai grea, tu avand 2.0 si DSG) imi recomanda 2.5bar normal sau 2.2 ptr comfort, deci 2.3 nu mi se pare mult, dar ai putea cobori la un 2.1, macar de proba.

Cat despre achizitia unui manometru, si eu intentionam la fel, dar compresorul nu e mult mai scump, dar clar e util. Si nici nu ocupa mult loc in portbagaj (nu ca n'ai avea loc berechet la Octavia :D)

Link către comentariu

După cum am scris și in topicul meu, roțile de iarnă cu cauciucuri Continental fac mult mai puțină gălăgie și mașina este mai puțin rigidă. Eu tot pe cauciucuri aș da vina

Link către comentariu

@mihai.onu94 @andrei0241 pe 16”  2.3 confort, 2.6 eco... deci sunt in specificatii. Astept sa se mai incalzeasca, vedem ce si cum... Poate, poate... ma interb cum era fara suspensie independenta :(

Stiu ca nu e mare diferenta de pret, am avut o perioada un compresor din ala pe care l-am donat, mai repede schimbam decat reuseam sa umflu roata... Cum vreau doar sa verific presiunea n-are rost sa ma car cu tot calabalacul dupa mine in jurul masinii.

@urs_marcel27 am ochit un set de conti si unu de mich... dar mai e mult pana departe

Link către comentariu

Ca sa termin discutia: cu un compresor facut ptr gama Vag am umflat o roata complet dezumflata (sau, cum ar spune femeile, dezumflata doar in partea de jos :P) in maxim 2 minute, pentru adaugat 0.2-0.3 bari e nevoie de 15-20 sec, dureaza mai mult sa pui la loc cablul/furtunul inapoi in cutie

La recomandare de 2.3" ptr confort, n'as mai cobori prea mult presiunea din roti.

Chiar asa rigida sa fie la Octavia suspensia cu roti de 16"? Eu, la Seat, cu roti de 18", cu presiune ptr confort sunt f multumit (iar cu cele de 17" de iarna nu am vazut vreo modificare). Si e vb de 215 50 la R18, deci diferenta mica fata de ce ai tu ca balon

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
  • Rave a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!