Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

Eu nu inteleg de unde stiti cata protectie ofera uleiul. Dar ,nah, nu le am cu chimia si metalurgia. Cred ca indiferent ce ulei alegi, schimba-l des daca mergi sportiv, mai ales cu motor tunat. Eu inca testez apa de ploaie de la castrol :) 0w20 si pot spune ca nu depaseste 110 grade celsius pe autostrada in Germania, 190-200 kmh constant. Oare o proteja bine?

Link către comentariu

@razvancc am vazut 122C pe Transalpina. Cu 196CP.

Pe pista de incercare de langa “casa de la tara” 130C.

Vara asta, prin octombrie, am bagat un drum e Doiciland… la 255km/h pe GPS era ok… 135C. 

 

 

Link către comentariu
1 hour ago, razvancc said:

Eu nu inteleg de unde stiti cata protectie ofera uleiul. Dar ,nah, nu le am cu chimia si metalurgia. Cred ca indiferent ce ulei alegi, schimba-l des daca mergi sportiv, mai ales cu motor tunat. Eu inca testez apa de ploaie de la castrol :) 0w20 si pot spune ca nu depaseste 110 grade celsius pe autostrada in Germania, 190-200 kmh constant. Oare o proteja bine?

0w20 e cat de cat nou pe piata, vedem cum va tine motoarele in timp, mai ales cu revizii recomandate de reprezentante...

F corect, schimba cat mai des, dar mi se pare ca se exagereaza deja cu vascozitatea doar sa iasa normele de poluare prin consum ( vascozitati mici - consum mic - dpmdv protectie/consum deficitara in timp... cel putin cu 0w30 testat de mine personal... cu 0w20 sigur nu poate fi mai bine... deja s a ajuns la 0w16 sau chiar 0w8... imediat bagam apa in motor... 

Link către comentariu

Sa nu exageram, tehnologia evolueaza, nici un producator nu si-ar sabota produsul cu un ulei nepotrivit. 0w20 e de cel putin 5 ani pe piata, de exemplu.

Link către comentariu

au fost modificate motoarele ca sa functioneze cu ulei subtire ( pompa cu debit mare, cuzineti tratati, lagare tip rulment la axele cu came, etc)

 

de exemplu honda si toyota merg pe 0w20 de cel putin 15 ani... si merg...

 

majoritatea producatorilor americani merg cu 5w20 de mult timp

 

nu e chiar asa mare problema de vascozitate , cat este de schimb la interval potrivit

Link către comentariu
6 minutes ago, andrei_221 said:

nu e chiar asa mare problema de vascozitate , cat este de schimb la interval potrivit

Amin!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Inca un post fara poze.

Aproape 97000.

De la ultimul schimb de ulei nu depasesc 35km/h viteza medie. Deci... aia e. Schimb mai des de ulei. 

 

Sambata a nins si, cum trebuia sa ajungem prin Praz City, pe la 1000, dupa ce m-am echipat corespuzator, am purces sa dezgrop masina... 30 de min mai tarziu imi croiam drum pe stradutele din Militauri spre DN7. Destul de multa zapada, ceva gheata, CC2-urile m-au surprins placut, nu a fost nevoie sa trec cutia in modul Snow.

 

CB-ul si DN7/71 erau relativ curate (vreo 4 masini isi faceau treaba cu lame si clorura de calciu), am lasat juniorul la zapada (desi ceva mai mica "la conac") si... tot pe drumuri ocolite am reusit sa ne infigem in A1.

 

De acolo... nimic special de zis. Destul de mult masini pe A1... cand am stanga (iesind in freapta) pe DN65 era... chiar frumos. Mai putin un coleg de OT cu un A7 (probabil 2.0 TDI) care tot incerca sa se sinucida si tot nu isi gasea TIR-ul pe contrasens).

 

DNx a fost surprinzator de liber... nu cred ca am depasit 3 masini in 70 de km. 

O data ajunsi la destinatie, am lasat-o pe dreapta si... cam am purces sa vizitam orasul (cu ghizii locali)

A doua zi, pe seara, drumul era curat, din nou DNx-ul liber, A1... mai putin. 

 

Concluzia... CC2-urile chiar merita ;)) 

 

 

PS Am mintit, avem poze.. cu mancare ;)) 

 

rWM1Am6h.jpg

 

RksGjrCh.jpg

 

hdiNNImh.jpg

 

CpKxmEBh.jpg

 

 

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

xP8ND0j.jpeg

 

Au trecut 5 ani de la poza asta (aproape)

Modificat de zidanne
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Deciii.... fara deci ;))

 

De ieri, oficial, am masina veche, fara garantie ;))

Au trecut 5 ani. 

 

Ca sa sarbatorim, acum vreo saptamana, intr-o vineri, am purces spre pretenii din Craiova cu planuri sa iesim din tara pe la PF2, sa dam o tura pe la vecinii sarbi si sa ne intoarcem in .ro pe la PF1 si sa innoptam la Eselnita, unde ne astepta restul grupului.

 

Ajungem seara in Cra-iova, drumul destul de liber, DNx-ul ala chiar isi merita banii.

Gazdele ne asteptau, imbucam ceva, deschidem o sticla de vin si punem un vinil... 

 

SBdpIarh.jpg

 

Si se face ora de somn.

 

Dimineata facem ochi, gazda, crescut la granita, vorbitor de bulgara si sarba, ne duce spre Gogosu/PF2 pe drumuri ascunse. 

Ca fun fact, am luat o perche de Motorola T42 si, ca de obicei, au starnit rasul... dar povestesc mai tarziu despre asta. 

 

Trecem pe la Cetate... ajungem la granita... ploua, ba... dar ploua. 

 

Ne intreaba oamenii cu ce planuri la vecini.. zicem ca turisti si... ne lasa sa trecem (dupa un control rapid al actelor)

 

Ajungem in Negotin, se face ora micului dejun:

 

s9E6tEXh.jpg

 

Luam o pizza locala si niste cacafea

 

LOupkMjh.jpg

 

Platim si... iesim la plimbare in ploaie. 

Oamenii mei merg sa isi ia SIM local, eu activez datele pe e-SIM-ul gigimobil. 

 

IiVkzGOh.jpg

 

Ne uitam pe vreme... nicio sansa de imbunatatire asa ca plecam spre sud pe Valea Timocului. Sud as in sud. 

50 in localitate, 80 in afara, vreo 6 radare... curand se insenineaza si... era deja primavara. 

 

Din nou, vreo 3 obiective nu le-am putut vizita dn motive de ploaie asa ca ajungem la al 4-lea. 

La Manasija (o manastire cetate, chiar misto, misto)... vizitam, facem vreo 3 poze si ni se face foame.

 

Zice ghidul/gazda - stiu un restaurant misto, nu avem timp sa vedem si pestera, mergem la Veliki Buk (undeva la intrarea intr-un parc national -  cred) si stiu eu un restaurant bun.  Restaurantul era inchis. 

Mai era unu deschis dar nu acceptau carduri... 

Va e foame? Nu chiar... hai sa ne mai plimbam.

 

E1ABvDBh.jpg

 

LqkT2axh.jpg

 

 

Mai trecem prin cateva sate, mai urcam niste dealuri, mai facem niste poze... 

Ne ia foamea. 

PitStop la Zajecar (zaicar) si... mancam pe saturate

 

gO4G5UDh.jpg

 

ztNdxdEh.jpg

 

xPIVWtVh.jpg

 

Ma voia sa stam numa' ca incepusera sa se nelinisteasca cei de la Eselnita. 

 

Asa ca plecam spre Kladovo, facem inca un PitStop pentru dulciuri

 

bTgoC8Z.jpg

 

si apoi... PF1.  Acolo control.  20 de min mai tarziu parcam in fata pensiunii... 

 

Petrecerea era in toi. 

 

Ne tragem langa un vin alb... si se face 0200.

 

Dimineata... poze pe (ma)Ciucarul Mare.

 

zBaJMMih.jpg

 

ceQ2YCdh.jpg

 

4vUQWS7h.jpg

 

tpyoC0Ih.jpg

 

bCCGBcBh.jpg

 

XGFAIIbh.jpg

 

sxpkis9h.jpg

 

sxpkis9h.jpg

 

YLO9w8qh.jpg

 

Ne intoarcem... facem bagajele si... lenevim la soare pana se decid fetele daca luam micul dejun sau un brunch... brunch a fost ;))

 

bkRFT3gh.jpg

 

In sfarsit, se face timpul sa plecam, ne luam la revedere de la gazde si... ne promitem sa ne mai vedem o data luna viitoare.

Facem plinu im primu oemve si... cateva ore mai tarziu ajungem acasa

 

u0ETiCx.jpg

 

Si asa am trecut de 99.000km

 

Mai trec cateva zile in care am gatit una-alta

 

FPqwghj.jpg

 

wmjD1Ia.jpg 

 

si... incepe sa imi vibreze volanul. 

 

Ma duc la vulcanizare si ii rog sa ma echilibreze si sa permute rotile fata spate (sunt directionale)... 

 

fBvNZGP.jpg

 

w6W1iZz.jpg

 

 

150 de lei mai tarziu... lucrurile erau din nou bune ;))

 

 -- va urma --

Link către comentariu

Garantia s-a duc cand ai resoftat-o :lol: 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Garantia la motor si cutie. 

Restul - a ramas. 

Ca asa... s-a dus de cand mi-a facut @sabinx primele retrofituri. 

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Motorul si cutia nu-s stricacioase... deci practic ai trait fara garantie, dar acum e totul oficial :D 

Link către comentariu

@acidone77cele mai stricacioase sunt farurile. Singurul motiv pentru care am casco. 3740 de lei bucata. 

Link către comentariu

La orice masina peste 15/20k CASCO mi se pare de bun simt sa fie existent. E suficient sa ai nevoie de polita o singura data mai consistent... ( nu vorbim de un parbriz, sau o bara frecata/revopsita )

Link către comentariu

@acidone77 un far, o bara, o janta... deja vb de 2000E ;))

 

LE legat de fun-fac.

Dimineata toti faceau misto de statiile mele. 

Deh, ei aveau avioane. 

Astea 3xAAA, 5 butoane. 

Seara, la focul de tabara, toti le puneau in cos ;)

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Muahahaha!!!

 

bszrwT1h.jpg

 

new achievement unlocked!

Link către comentariu

Unde te grabesti?
La 100k deabia a iesit din rodaj... ( TDI-urile ies pe la vreo 250k :D )

Link către comentariu

@acidone77 dupa o sesiune de poze 

 

x6z2fCeh.jpg

 

am zis ca e cazul sa fac ceva de mancare

 

MeFIr29h.jpg

Link către comentariu
în urmă cu 22 ore, zidanne a scris:

new achievement unlocked!

          

         Multi inainte :Driver:.

 

         Ai tu ceva cu mancarea :P. Merge si pe alb (nu doar rosu) ?

 

        1799323792_WhatsAppImage2024-04-08at19_45_22.thumb.jpeg.524c12955cd9f335333e5da26b074732.jpeg

         

Link către comentariu

@Adria_n am 1.90 si 110kg... 

Merge si cu alb... daca nu e cu smantana de gatit ;)))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!