Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

Sper ca dupa upgrade-ul de frane performante ne delectezi cu niste consumuri de diesel, corect? :))))

Link către comentariu

Sa vezi ce relaxat e sa mergi de la Kulata la Atena si sa ajungi in chiar 6 ore daca te grabeati putin (chiar si mai putin daca chiar te grabesti). 
Legat de camere, eu n-am vazut niciodata niciuna. Iar politia e super relaxata, am trecut de multe ori cu 150-160 pe langa ei fara griji. Ca si grecii de altfel. 

Link către comentariu

@SwatKat la dus a trebuit sa facem un mic ocol, colegu' (in momentul ala era in fata) a gresit o iesire si... am ocolit tot Salonicu'...

La intoarcere a fost bine... :))) 

 

Link către comentariu

In alta ordine de idei, ieri am dat o fuga pana la Avia, pentru garantie:

 

XMH3120.jpg

 

Meanwhile, m-am facut cu un adaptor pentru Skoda Connect Lite

Link către comentariu

Eu ziceam doar ca nu e grija de camere in Grecia! E o placere sa conduci. Doar ca de ex de la Kulata la Atena dai vreo 35 euro pe taxe - sunt cam 10 toll stations. 

Link către comentariu

@SwatKat era o placere... pana la Volos sunt 20-30 de limitari de viteza din cauza lucrarilor.. 

Link către comentariu
On 7/1/2022 at 11:24 PM, zidanne said:

 

@acidone77 ma tenteaza o optimizare… asa un 225-235CP average… se simte nevoia in a4-a, spre cap. Vedem. La ce praf e afara, ar merge si un Prins VSI 3.0 DI.

 

 

Mai ai rabdare cu VSI. La momentul asta nu e calibrat pentru 2.0 Tsi gen 3. Am stat 3 luni cu el pe masina

in speranta ca l vor regla, pana la final am dat jos instalatia si mi au refacut masina ( galerie admisie, clapeta acceleratie, capac motor, etc)

Link către comentariu

Pana imi fac timp si de …va urma… am reusit sa unesc cateva filmulete din dashcam ;))

 

 

 

Cum ziceam… va urma ;))

 

Link către comentariu

Cum ziceam.. o stiti pe aia cu "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ"? Si eu ;))) 

 

Dupa ce savuraram gogosul si mai puseram de o piramida de bere... ne-am bagat la somn, urmand sa ne trezim la 0430 ca sa prindem autobuzul... cam fishy am zis eu :))

In sfarsit trece noaptea, ajungem la locul de imbarcare si... apar autobuzele. Ghidul (ghida) cica era romanca dar se descurca mai bine in maghiara. Noi nu. 

 

Ne imbarcam intr-un double-decker.. zic ditamai magaoaia pentru juma de ora? Not good. Prindem locuri in fata si.... ne bucuram de drum. Kinda. Ca mergea soferu meu cu magaoaia de 20t pe stradute de parca era cu smartu. Si, bineinteles, ignora orice stop sau cedeaza. Macar nu si-a lasat oglinzile pe acolo. 

 

Booon dupa inca vreo 2 opriri si niste drumuri foarte, foarte inguste (cred ca erau agricole) ma asteptam sa urc pe autostrada... dar omu' meu, nu si nu... se baga un drum cu limita de 3.5t si ii da blana.... zic... hai ca am locuri in fata daca se intampla ceva... ajunge la o pusculita, lasa 0.7E.... wtf mane, ne omori pentru 10E? 

Ma uit in jur, toata lumea dormea... ghida incerca ea sa ne explice una-alta dar... greu, greu cu romana ;)) 

 

Ajungem la primul port... vad ca nu da semne sa opreasca si... luam calea tunelului... zic... ia sa ma uit unde trebuie noi sa ajungem ca mai trecusem de doua ori pe drumul ala si imi dadea cu virgula ca mergea spre suddddddd. Si nu erau 30 de min erau doar vreo 3 ore. Care pana la urma au fost 3 ore jumate. 

 

Prind rasaritul si ma bag la somn... cand ma trezesc eram iarasi pe un drum cu limita de 3.5t si pe contrasens veneau doar camioane de 40. De tone. Dar peisajul era misto ;)) 

 

Ajugem cu chiu, cu vai in port si ne imbarcam. Alegem niste locuri la umbra... normal ca dupa 5 minute eram in soare. Doua ore (si cateva cafele) mai tarziu ajungem la plaja. Frumos, misto... 1200PM. Hai la plaja! Ba v-ati dilit? Nu, hai la plaja... Ma bag sub un pui de pin, intind hamacul si astept. Pana la urma imi fac curaj si intru in mare... Ne imbarcam si directia... orasul. Mergem sa mancam... comandam niste fructe de mare si, desi bune, vin cu o mare portie de cartofi prajiti langa... never trust the guide. Never. 

Ne despartim de grup, intram pe o strada, luam o inghetata, ceva magneti si... brusc descoperim unde mananca localnicii... boon. S-a notat ;)) 

 

PawNGo6.jpg

 

mcw11qj.jpg

 

Trece timpul, me urcam pe barcuta si incepe lungul drum inapoi. La autobuz... din nou dezastru. Aceeasi reteta. Doar ca... se mai intampla sa mai aibe si altii aceeasi idee

 

EO1HCXe.jpg

 

In sfarsit... ajungem acasa cu doar o ora jumate intarziere, deschidem o bere si somn.

 

Cum in ziua precedenta experienta culinara a cam lasat de dorit, dupa o binemeritata baie in mare

 

 

am decis sa mergem sa mai ciugulim una-alta:

 

06LotYH.jpg

 

ryIGl3k.jpg

 

finieOV.jpg

 

si ne-am pregatit de mers acasa

 

qzmoUUL.jpg

 

in final... a fost bine:

 

n2GJ2wL.jpg

 

Bineinteles, am oprit la ultimul Shell din Grecia si 2 frappe-uri si un espresso... 15E. Pret pe loc ;))) 

La Kulata ne-am nimerit fix la schimbul de tura :)) asa ca am mai stat vreo 20 de min pana s-au adunat grecii... Prin .bg a fost bine, doar cateva grupuri de TIR-uri de depasit, nimic special.

 

 

Finally am trecut de borna 60.000... nimic special de raportat. Dupa ultimele retrofit-uri, imi place si mult masina. 

Am vazut ce diferenta este intre 2.0TSI 190 si 2.0TDI 150 cu adblue... imi iubesc troaca :))) 

Link către comentariu

Ma trezesc dimineata cu app ConnectLite ca a anuntat deja reprezentanta setata ca favorita ca mai am 30 de zile pana la inspectie... ;))

 

Meanwhile... 

 

 

am mai unit niste video-uri din dashcam ;))

 

 

Link către comentariu

Eheee, a mea se programase singura si m-a sunat un consultant sa alegem ziua si ora :)). 

Link către comentariu

@BeciAcustic am sunat eu direct ca voiam la Avia Militari ;)) Intrebai de preturi, se pare ca mai pun un 15%... 

Vedem ce iese cand ajung acolo :D

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi a fost randul meu sa las 789,35 lei la casa:

 

KZeqfgmh.jpg

 

Acum sa imi fac timp sa ma ocup si de recomandari ;))

Link către comentariu

@Doc Morelli aruncai acum un ochi pe un site de piese: 6l de 0W20 la boalca de 1l sunt cam 400 de lei, filtru vreo 50. Orice service de cartier mai pune 100-150 de lei manopera. Deci cam 600 de lei un schimb. Eu am dat tot pe acolo. 

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cum genunchii mei au inceput sa dea semne de oboseala si nici sala si nici alergatu prin parcuri nu ajuta... am zis sa incerc "solutia finala": in fiecare sambata dimineata, pe la 0700, ma catar in masina, conduc pana spre nord (Bucegi, Leaota, Piatra Craiului), aleg un drum forestier si... ma opresc cand incepe sa dau cu burta de catarioaie cataroaie... inca n-am reusit in ultimele 7 escapade (a 8-a fost cu ploaie... am mers la Matei) -  iau un traseu la pas si... ma opresc cand nu mai pot merge. Ca apoi sa ma rostogolesc la vale, pana la masina. 

 

Am inceput cu ceva simplu.... Dobresti - Scropoasa - Camping Zanoaga si retur cu deviere prin Cheile Orzei... cand am ajuns la masina... am picat lat ;))

Am ridicat stacheta si am zis sa incerc privelistea de pe Romanescu (de la Manastirea Runcu).  Leaoata arata minunat...

De aia a 3 tura a fost pe Leaota (via Valea Badenilor)... Atat de fumos se vedeau Stungile in Bucegi incat...

Saptamana urmatoare eram pe Varful Batrana...

Apoi a plouat si am bagat o midie de la Matei...

Apoi ca tot fu vremea frumoasa, Strungile Mari ma asteptau (via Saua Strunga).

Weekendu care tocmai a trecut m-a prins in Muntii Macinului. Din pacate ieri, duminica, a batatut vantu atat de tare incat l-am lasat pe Tutuiatu pentru alta data... 

 

Sambata... megem la Omu ;))

Modificat de zidanne
Link către comentariu

@ShadoWzZ Pai ce sa zic? Ca n-am ce. 

Anvelopele (Pilot Sport 4 225 40 ZR18 DOT 5120) sunt pe duca (au vreo 40.000); probabil voi pune un CrossClimate 2, aceeasi dimensiune si, prin mai anu viitor, mai caut un set de roti + Pilot Sport 5/F1 Asym 6.  Bucsaraia e ok... probabil vreo 2 jante trebuie indreptate (drumurile din IF) ... vedem cand schimb anvelopele. 

Cand s-or duce, pun un set de Koni/retrofit la DCC + poliuretan si om vedea ;)

 

N-am de ce sa ma plang. Fac plinu... 700 de km. Mai fac un plin si tot asa... 

 

Tre sa ajung pe la @sabinx pentru niste update-uri de soft. 

 

 

 

 

Link către comentariu

Deci... daca tot am limbarita, hai sa incep sa povestesc de prima tura in Bucegi anu' asta:

 

Dobresti -  Scropoasa - Cheile Zanoagei - Camping Zanoaga si retur cu stop in Cheile Orzei. Traseul e acesta https://en.mapy.cz/s/masunekegu (folosesc mapy pentru ca e free si are cam 99 din traseele din aplicatiile platite. Si da, poti salva hartile offline).

 

Am plecat din B pe la 7... CB - stanga pe DN7 in Chitila - dreapta pe DN71 la Tartasesti - Targoviste (direct prin oras) - am continuat spre Fieni - in Pucheni am facut stanga spre Caprioara/Cerbu/Vanatoru... din 7km vreo 4 sunt asfaltati (pana la Caprioara), vreo 2 sunt de pamant dar destul de neted (pana la Cerbu) si de acolo pana Dobresti/Vanatoru' e putin mai "rough" dar nu prea... 

Rosia am lasat-o la poarta.... trebuia sa o duc putin mai in spate dar... aia e. 

Poarta parea inchisa... era cineva in curte, dar nu m-a bagat nimeni in seama. Imping in poarta si vad ce se deschide... Continui pe langa cladiri si ajung la cealata poarta.

Nu mai fusesem acolo de 30 de ani. Ialomita se tara pe pietre... poteca e plina de urzici si... mai si plouase cu o seara inainte. 

Dupa 2km - cand am ajuns la intrarea in Cheile Orzei... doar gulerul de la tricou mai era uscat. Asa ca am facut dreapta prin padure - o urcare usoara... cica - pana in deal mi-am scuipat plamanii de doua ori. 

Coborare usoara - vorba aia, urci ca sa ai de unde cobori, si ajung la Lacul Scropoasa. 

 

9SrNhqah.jpg

 

Cer senin, lacul verde... purced spre Zanoaga... lume multa... oameni putini. Ca in trafic. 

 

... va urma...

Modificat de zidanne
Link către comentariu

ai ales un traseu pe care putina lume in mai face.

In general lumea merge pe la cota 1000, pana in barajul bolboci face stanga si ajungi rapid, cu masina la, lacul Scropoasa.

Ori o alta varianta ar fi prin glod, la un moment dat dupa ce treci un pod, faci stanga(spre spitalul Sanatoriu), urci si merge in paralel cu cariera lespezi. E frumos si pe aici mai ales ca vezi muntele unde se dinamiteaza pentru calcar.

Modificat de moroenius
Link către comentariu

@moroenius Stiu drumul de iarna spre Pestera. Acum o vreme (prin octombrie anu trecut) era blocat ca exploatau baietii ceva masa lemnoasa. DJ714 parca se numeste.

Din el, undeva mai sus, se face in stanga un drum de access/tehnologic spre Scropoasa. Problema e ca e destul de rau(am fost pe acolo, vezi filmulde mai jos) si pentru ca devenise destul de aglomerat, accesul cu auto e interzis. 

 

 

99% din populatie lasa masina in parcare la Zonoaga si fac traseul spre Scropoasa. 

 

PS Am fost si prin tuneul spre Lespezi.. m-am oprit undeva dupa ultima curba, ceva indicatoare cu "atentie se pusca!"

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Partea a doua ;)))

 

Ramasesem dator cu vreo cateva poze de pe traseu:

 

Rosia in parcare:

 

qJ0GuKFh.jpg

 

Ceva poze de pe carare:

 

vE2hmfgh.jpg

 

0b1dgAbh.jpg

 

tRhYCzMh.jpg

 

nrw4CN8h.jpg

 

Si din nou, lacul Scropoasa:

 

7nquDUGh.jpg

 

Cum ziceam... daca in prima parte a traseului am intalnit 2 rataciti care voiau sa dea o fuga in Cheile Orzei la Scropoasa era autostrada.

Normal, lume multa... oameni putini.

 

Purced usor spre Cheile Zanoagei si observ cum unui cetatean ii scapa un sevetel umed prin padure. Nu ma pot abtine sa ii zic "Alo, domnu ati pierdut ceva!" "Da, dumneata domnu' in tricou galben, v-a cazut un servetel!". Golul din privirea lui... priceless ;)) 

 

Ialomita era scazuta, puteam chiar sa fac traseul prin ea... dar am zis sa nu ma ud la sandale

 

S3AVPWLh.jpg

 

5Dm9Uf4h.jpg

 

LX9KtXbh.jpg

 

Pana la urma, la punte a trebui sa intru in apa ca ma prindea maine... 

 

yu3PUAUh.jpg

 

In sfarsit ajung la camping... dau o tura... mi se face foame. Aveam doar 6 lei in buzunar. Normal ca nimeni nu avea POS ;)) 

Fac vreo 3 poze, iau o bere la 0.5 si... inapoi pe traseu.

 

sH0Gocsh.jpg

 

JZwNx2xh.jpg

 

zr7OlwQh.jpg

 

6COmZMph.jpg

 

De data asta puntea era mai libera, o tanti se chinuia sa coboare pe scara... ii arat cum... doza era deja goala o pun in rucsac... foame mare... la masina ma asteptau 3 gogosi cu gem si vreo 3 "sandwishe". Normal, am uitat sa le iau dupa mine... 

 

Ajung la Scropoasa, caut un cos de gunoi, las doza (impreuna cu cheita) si... purced pe deal spre Cheile Orzei... 

Cu chiu cu vai ma taras prin padure

 

QrihJkZh.jpg

 

si reusesc, intr-un final sa ajung in varf... Normal, ca sa am de unde sa cobor. 

Ajung iarasi la rau si ma opresc sa imi trag sufletul. Deci conditie fizica 0. Pardon. Negativa.  

 

Pe cand imi scuipam cea de a nu mai tin minte cata pereche de plamani, apare un grup de drumeti si pun de gustare langa mine.

Ma invita sa gust din pachetul lor... foame nu-mi mai era de mult dar atat de bine mirosea salamul ala de vara ca n-am putut refuza :))

 

Mai stau ce mai stau, pulsul imi scade sub 200 si ma duc sa vad partea din spate a barajului... Shotanc! Shotanc! mai o urcare, mai o coborare... ajung la zona unde acum mult timp era un lant/cablu... care normal ca era colac pe partea cealalta. 

Aveam doua optiuni:

  • faceam pe capra neagra pe perete ajungeam relativ repede dincolo
  • coboram pana la rau si... bagam un pui de somn pana dimineata urmatoare ca nu ma mai vedeam in stare sa urc iar pana sus

Nu, failure is not an option.  

 

Aleg varianta 1... si dupa putin timp incep sa recunosc peisajul. Dupa 30 de ani:

 

kEyN5exh.jpg

 

kcKMKjeh.jpg

 

9ogiLsJh.jpg

 

szf9nHnh.jpg

 

GkzpaDqh.jpg

 

eV3HMuoh.jpg

 

lxy1i4sh.jpg

 

Cum nu aveam cheia de la usa... a trebuit sa ma intorc... Pe drum am vazut ceva frumos:

 

6dycepih.jpg

 

Ajung la locul unde am facut popasul si fac dreapta, spre vale. Si merg si merg si merg.... si nu se mai termina si iar mi-e foame si padurea devine mai deasa. Ma uit pe harta inca 1km. Inca 900m... moooor.... si apoi am iesit la lumina:

 

qx2yBRxh.jpg

 

Rosia ma astepta in parcare... putin incinsa... deschid usa... iau punga cu gogosi umplute... scot  una... o mananc pe nerasuflate. Mai iau una... Musc din ea... mama ce buna eeeee... Toata ziua am visat la ea ;))

Decid sa mut masina vreo 100m, mai la umbra... Termin gustarea, termin si apa si ma pun usor in miscare spre casa... 

 

MevyMZRh.jpg

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!