Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

So... so, so, sos ;))))

Dupa milionul de catraliarde de poze (nu cred ca exista numarul asta =))) ) a venit vremea unor explicatii. Mai pe indelete. Poze... mai tarziu.

 

Luni (ce a trecut) aflai ca prietenul dintre dealuri si-a luat concediu degreaba ca... toti amicii ce voiau sa mearga in Vama s-au dat la fund. Zic... eu oricum sunt in concediu, stai sa vad la tara cu bona si daca e, miercuri sunt la tine mergem pe dealuri si la peste. Ca oricum era in plan sa ma ia la intoarcere ;))

Zis si facut, miercuri pe la 10 o iau din loc, la foc domol ca el era in oras sa schimbe uleiul la cereve. Fac un pitstop la tara, imi iau sosonii de munte si uit sa iau o lada cu bunatati din solar... aia e, data viitoare ;)) 

Ma intorc pe A1... ajung la Pitesti si ma pregatesc de a 3-a trecere peste Dealul Negru in 5 zile... la foc mic. Fata de weekend cand a fost omorul de pe lume, am mers lin, ACC  in cea mai mare parte a drumului. Chiar si pe portiunile cu 2 benzi... din nou, lume multa, soferi putini.... 

Pitstop in Horezu (la oemve) si de acolo inca o bucata buna pana la Baia de Arama. 4.8%.  De acolo, stanga printre dealuri pe niste drumuri... wow si cumva, sus pe deal aveam 5%. Consum. 

 

Las rosia in livada, descarc bagajul, luam betele, ne urcam in cereve si se oprim la un parau (aproape secat) unde mai ramasesera ochiuri de apa si incepem sa prindem pastrav. Some sort of.  Dupa ce schimbam locul de cateva ori, urcam pe o carare (drum forestier) pana pe un deal mai sus sa prindem apusul. Apoi cina in sat la o matusa ;))

Dupa, acasa, mai depanam amintiri la un pahar de vin. Si 5 grade Celsius. 

 

Dimineata, facem ochi, bagam un ou ochi cu branza si sunca si ne pregatim de drum... Cand ajungem in oras, se rupese furtunul de apa de la cereve asa ca ne duseram sa cautam scule (eu aveam o trusa intreaga in rosie, alaturi de cei 300ml de ulei ramasi de la schimb dar nu mi-a trecut prin cap sa o iau dupa mine...). In sfarsit dupa vreo 2 ore ne punem pe drum si purcedem spre Dunare.

O data ajunsi, trecem pe langa Barajul Gogosu si ne bagam pe niste clete (n.a. drum agricol de pamant) si dam nas in nas cu politia de frontiera. Atat de verde deschis era Brotacelul incat nu s-au schinchisit sa ne intrebe de sanatate. Din pacate balta/delta era secata dar vederea era de vis. Apoi mai mergem cale de vreo 2 sate si dam de o padure de plop... wow ;)) 

Din nou peisaje de vis. Apoi, ceva mai incolo, imi arata chesonul - o instalatie care scoate apa din Dunare si umple canalele de irigatii... pacat ca majoritatea statiilor de pompare sunt moarte.  Tot acolo, pe un varf de deal, dam peste niste bunkare din WW2 si un monument de la 1919. Si niste peisaje... wow! wow!

 

Lasam dealul in urma si, dupa vreo 30 de minute, ajungem la PF2 . Mama, mama.... pe aici nu mai ajunsesem. Frumos, vreme superba. Vreo 2 braconau la baza barajului. Pana au venit granicerii sa ii intrebe de sanatate. Vremea a fost super, cald, putini nori. Minunata.

Dupa  vreme, lasam barajul si mergem sa pescuim ceva, ca de aia venisem. Cu permisele validate, purcedem spre locuri stiute doar de localnici.

Aruncam betele in apa si incepe macelul. Oblete (unii ii zic soreata/sabiuta) si platica. Dupa ce ne saturam (aka pestii decid sa nu mai muste) aprindem gratarul de unica folosinta si se lasa noaptea. In departare se aud coiotii. Din cand in cand cate un convoi de barje traverseaza ecluza... liniste. pace. Si coioti. 

Spre miezul noptii, dupa inca o tura de platica, strangem dupa noi si ne indreptam spre casa. Ajunsi in oras, schimbam creve-ul cu civic si mergem pe un alt drum, asfaltat de un an, ce nu apare pe harti. Inca. Ajungem in vale. Masina arata 3 grade in exterior. Omul meu da bine de tot in comenzi. Pe la 01:30 suntem deja in curte, ne uitam la stele. 

Si ne-am amintit de vin. Si ne-a prins 3 dimineata :D

 

Dimineata urmatoare, mai pe la pranz, prietenu' s-a apucat de curatat pestele, eu am aprins focul in soba si am pus de mancare... Bineinteles ca am ars micii. Si putin ceafa. 

Pestele a iesit demential ;)) 

Ne intindem la soare... luam masinile, ne urmarim putin prin padure, mi-a aruncat amicul asta vreo 2mc de nisip in curbe... cu o seara inainte chiar ma intrebam cu se va tine rosia dupa civic.... nu m-a dezamagit deloc (cu toate ca civicul era doar poliuretan pe la bucse).

Ajungem in oras, lasa omu masina in parcare, urca la mine.... in 30 de min eram la Dubova. Gasim traseul si reusesc sa ating o bordura pe cand ma faceam ca parchez. 

Urcam, stam vreo 3 ore pe acolo... apoi da-i bice spre oras. Il las pe om si ma indrept spre casa - via Craiova - Slatina. 

Asta era vineri seara, cand se produce marea transhumanta ;))

Nimic special de zis pana ce am trecut de Filiasi... Ala de a aprobat trecerile din Bradesti mai incolo sper ca are un loc special al lui in Iad - tot drumul este superluminat, mai putin trecerile de pietoni si... la 70 la ora pe B1 ma impingeau oltenii de la spate... wtf man? Stiam eu de ce folosesc ruta de nord :))

La "Cracovia" ma strecor pe centura... Pana la Slatina business as usual. La Slatina uit ce rusine de centura au si, desi Gabriela urla sa fac stanga la semafor... am mers inainte... never again :)))) 

Dupa... m-am bucurat de zonele cu 2 benzi mai ceva ca de Dealul Negru ;)) 

Note to self: sper ca exista un loc in Iad pentru cei e au proiectat luminile de pe Tucsonu nou....

Ca de obicei la intrarea in jud AG... pam! pam! pam!!!! tronc! tronc!.... asa e cand fabrica Dacia scoate miliarde pe banda rulanta undeva pe langa Alexandria. Ce sa-i faci. Cel mai sarac judet din tara... O data ce m-am catarat pe A1, am pus ACC pe limita si pana la Bucuresti chiar n-am atins comenzile... 

 

 

 

PS Am scris textul asta din vreo 15 bucati... Sper sa mai existe ceva continuitate in idei.

 

 

 

 

 

Link către comentariu

Au inceput scolile... au inceput si plimbarile de dimineata:

 

gM70nHc.jpg

 

Scap cu un rezervor pe luna ;)) 

 

Link către comentariu

@HKHK multumesc, fac si eu ce pot :)) (de la Creanga si Ispirescu mi se trage).

Tot drumul de intoarcere am avut doua probleme: trecerile de pietoni neluminate si farurile care "trageau dupa stancute". Pana acum "csenonul" pe oglinda de Golf 4 era maximul... Tucsonul nou, pe camp pana in Slatina, ii da clasa ;))

 

Am mai gasi un video prin camera, tot pe Calea  Cosustei:

 

 

Cred ca e timpul sa trec la A500s

Link către comentariu

@HKHK unii isi mai muta masina, macar o data pe saptamana ;)) cel de pe stanga spate are deja santuri ;)) aia e. Calitate OE ca tot zicea cineva pe forum ca nimic nu se apropie de calitatea pieselor OE ;))

Link către comentariu

Mașina sta nemiscata doar 1 săptămâna pe an, în vacanță de vara. În rest merge zilnic. Rugina nu tine seama de mișcări sau nu. Ai O2 și Fe? Se combina singurei 😃

Link către comentariu

@HKHK nu mai tin minte chimia de a 9a… nu iti trebuie si H2O? Parca ceva cu reactie redox (am ramas cu sechele). Deci ceva nu faci bine ;))

 

Link către comentariu

Apa favorizează prin aportul de O2 care se găsește dizolvat în apa. 

Dar te-am poluat destul pe topic 🤪

Link către comentariu

Pana la urma,  discul e ars? De ce doar banda aia are alta nuanta, si nu pe toata suprafata de contact a placutei?

Link către comentariu

@halamadrid am mai mers saptamana asta vreo 30 de km prin Militari (sunt undeva pe la 13% media de la refill).

Banda a disparut. Presupun ca problema e de la placute... Duminica am prins un drum frumos si am incercat sa ma bucur de el.

Mi s-a mai intamplat o data (pe ambele parti de data asta) cand a trebuis sa dau in frane de la 130 la 50 ca a decis unu sa imi iasa in B2 pe A1 direct din benzinarie... 

Link către comentariu

Saptamana asta am bagat doar Militari, drumuri scurte 3+4km (dimineata si seara).

ZFWnNgq.jpg

Si un long term 

oBH3ylJ.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Arata bine masina, desi distorsiunea camerei o face sa para Rapid :)  dar un Rapid rapid.

 

Alea sunt jantele de iarna?

Link către comentariu

@ev21 better?

fnKtuI8.jpg

Erau 16 grade ieri pe Targoviste - Sinaia si 12 in Busteni. Mai stau o perioada pe rotile de vara. 

Am pus deja rotile de iarna pe olx. Daca le vand… imi iau niste PA5 de 18” ,))

Link către comentariu

Vezi sa nu coste semnificativ mai mult decat pretul de achizitie anvelopele de 18" iarna in Bucuresti.

 

Link către comentariu

Drumurile iarna se fac din rau in mai rau..alte gropi, vechile gropi mai adanci si acoperite cu apa, se dezgolesc de tot sinele de tramvai. Am mers cu 18" verile in B fara probleme, dar iarna cu 17" am adunat cuie, asta nu ar fi o problema, dar am si spart o anvelopa intr-o groapa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am gasit cateva filmulete pe card ramase de duminica:

Cam asa se conduce un 2.0 TSI cu 4l de benzina in rezervor ;))

 

QAq9Wp4.jpg

 

Acum astept sa vina prietenul cu CeReVe-ul sa-i arat niste carari Bucegi. Si Leaota ;))

Link către comentariu

Sooo... inca un soooo... 

Ramasese de anul trecut primavara -m-am prajit de tot - sa ma duc la Avia cand s-o mai umple cu apa farul stanga si, pe cand asteptam in parcarea de la Lidl Busteni, vad ca, desi trecuse o saptamana jumate de la ultima ploaie, farul tot era ud pe interior. 

Fac doua poze, dau replay la ultimul mail... si ma intorc la ale mele. 

 

Luni dimineata, consilierul de la Avia (garantiile se rezolva doar in Pantelimon) imi raspunde ca a comandat farul (just in case) care dureaza 2-3 zile sa ajunga si vin la constatare. Zic, vin joi ca daca e sa fie de schimbat sa-l si schimbam.

 

Dimineata pe la 11, farul era ud bine, o iau din loc si... sa zicem ca daca dimineata te plimbai cu 740xd pe Splaiul Independentei si ai tot folosit banda de autobuz pe post de banda personala, e bine sa pui de un drum in Udristei sa-ti lasi permisul si cu banii economisiti iti angajezi sofer ;))

 

Anyway, dupa o tura pe Calea Calarasilor, am inteles ce voia sa zica @The_Ego Relativ.

 

Ajung, intr-un final, la Avia, las cheia si ma duc sa mai butonez nitel... meanwhile. Dupa vreo 2 ore vine consilierul, imi da cheia si zice.. am schimbat farul, e OK, haideti la masina.

Ma uit in stanga, ma uit in dreapta... ascult nitel. In jurul meu se vorbea romana si eu tot la Avia eram. Nu mai zic ca erau si pe generator ;)) 

Zic, wtf? ajunsei in Germania? Au facut tot fara sa ma cert cu ei, fara sa se targuie,  fara nimic? Nu cred asta!!!! 

Ba uite ca se poate. Ba chiar le-au si reglat. 

 

Me happy. O sa ies pe seara sa vad ce si cum;))

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!