Jump to content

Skoda Octavia 3 "Bestiuta" Style DSG 2.0 TSI 190CP FWD Velvet Red


zidanne

Postare recomandată

Ati facut harcea parcea topicul asta.

Daca colegului i se pare Skoda rigida cu 16 atunci nu vad rostul discutiile ulterioare. 

Oricum chestia asta tine de fiecare in parte.

Va rog sa depasim momentul. 

Multumesc!

Link către comentariu

@cristi511 unul din motivele pentru care am deschis topicul asta e ca oamenii sa isi exprime ideile/parerile. Daca suntem OT un mod poate sterge postarile in plus. Daca se poate fara puncte de penalizare.

@ontopic mai jos un consum... 

 

spacer.png

 

Mare parte din drum pe A1, spre Bucuresti, ceva coada pe la Ciorogarla.

 

 

Modificat de Rave
Link către comentariu

Te ajuta cu ceva daca iti spun ca Dusterul meu e comod peste denivelari?

Intelegi unde bat?

Daca masina ti se pare rigida sau deranjanta pe denivelari cu 16" nu prea isi are rost discutia despre roti mai mari.

Bucura te de ea asa cum e, fa-i rodajul ca la carte, invarte roata cat mai mult si fara sa ti faci griji. 

Ps: imi place AID-ul Skoda. ;)

 

 

Link către comentariu

@cristi511 daca iti zic ca vechiul 1Z3 este mult mai silentios peste denivelari dar nu amortizeaza atat de bine si nici nu ma face sa cred ca mai am pana la limita de viteza desi... eu deja trebuie sa fac o vizita in Udiștrei, conteaza? Eu zic ca nu.

Totul a plecat de la plecat de la o denivelare (-1cm pe o lungime de 30cm) luata pe centura, noaptea. Am crezut ca am luat un crater. A doua zi am vazut ca, de fapt, nu e crater. Am mai facut TD-uri si clar nu e de la suspensie ci probabil prea mult aer in roti (sunt patit cu 3.3+ pe spate... nu stiam de ce rosiile mele se fac bulion...). 

Cum presiunea e OK (am verificat in doua benzinarii diferite...) inseamna ca ori suspensia vine setata altfel (putin probabil) ori anvelopele sunt ceva mai tari... Incercam doar sa imi dau seama daca am problema lui @valyemil81

Jantele de 17/18 (probabil 17 daca nu gasesc ceva pe 18 care sa imi ia mintile) sunt o investitie programata inainte de a plati avansul. Cui nu-i place, merge cu 1Z3-ul.

 

Legat de AID... Masina mea e ROSIE!!!!!

Link către comentariu

Vezi daca ti-au fost date jos niste protectii dintre spirele de la arcuri. La transport se baga niste pene ca sa nu faca masina balans.

 

Daca nu, welcome to my world. Eu ma plang de suspensie tare de cand am luat masina, am si schimbat 4 amortizoare si flanse si tot la fel este :). Am schimbat si roti si anvelope (2 seturi de anvelope 16, 2 seturi de anvelope pe 18) si tot la fel este. Si scuza-ma, eu nu merg si nu recomand sa mergi cu presiune 2.2.

Link către comentariu

Comparat cu pq35 clar e altceva...si o spun din postura de fost posesor de mqb si pq.

Chiar, se putea o pictograma rosie, sa fie personalizarea completa. :)

 

Link către comentariu

eram putin glumet mai sus.

nu au pus pt ca nu stau sa configureze ceasurile in functie de fiecare masina, pentru ca usile deschise marcate cu rosu atrag atentia (red, warning, etc) si poate pt ca se vede mai bine impreuna cu restul caracterelor albe din vecinatate

Link către comentariu

@Muale m-am prins stai fara griji :D ce sa zic... asta e merge si cu masina alba dar... ca optiune era interesant (pe langa altele ;)) )

Link către comentariu

Poate se poate modifica de băieții pricepuți. 

La ceasurile vechi știu ca se schimba mașina din sedan in variant, se punea logo. 

Link către comentariu

@Muale nu pana in 2024 ;)

Revenind la oile noastre, azi am trecut pe la primarie (via in birou de acte auto - 23 de lei cu tot cu copii) pentru a o declara. Surprinzator, cu tot cu drum, mi-a luat sub o ora. 

Luni la DRPCIV... mai devreme n-am gasit liber ;)) 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Eu merg cu 225/35/19 vara si 205/50/17 iarna.

Pot sa zic ca pentru suspensia de RS e o diferenta foarte mare intre cele 2 dimensiuni. Vara e foarte dura si iarna e doar dura. Daca vrei iti pot face o plimbare.

Link către comentariu

@tetea n-am nicio idee. Am incercat sa aflu dar... mister :D pe erwin.skoda-auto.cz nu exista inca manualul de service updatat my 2019 (octombrie 2018).

@Alextz momentan lucrez la niste pietre la rinichi... cand am nevoie de ajutor profesional pentru a le scoate, te caut pentru o plimbare :)))

Modificat de zidanne
Link către comentariu

@zidanne felicitari, s-o conduci cu placere. asteptam pe cineva care sa-si ia noua motorizare, indiferent de echipare. am prins si eu schimbarile wltp, fix dupa ce-mi comandasem 1.8 tsi 4 :) are suspensie independenta spate? sa stii ca pietricelele mele nu protesteaza fata de 17'' vara.

Link către comentariu

Am avut niste ganduri pentru Fundata dar m-a dezamagit vremea :D

Link către comentariu

Salut!

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Daca stii, spune-ne care este codul motor si daca distributia este pe curea sau lant. Multumesc

Link către comentariu

Cum azi am plouat... am zis sa facem o ieseala ca sa testam cu adevarat farurile cu LED (alta viata) si diversele chestii incalzite (mai putin volanul)... si am reusit ;) 

 

spacer.png

 

Bolero-ul a dat semne de low memory... probabil nu-i place in parcare ;))

Modificat de Rave
Link către comentariu

Felicitari! si inca o data felicitari pentru interiorul bej :) Cand am dat comanda in 2017 se uita ciudat tipul de la Avia Patelimon cand i-am zis ca vrau interior bej... "esti sigur-sigur?" :) 

 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
  • Rave a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!