Jump to content

Consumuri Karoq


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Hai să mai ștergem praful de pe aici...

 

1. Enschede - Breda (Olanda, plat, autostrada, 3 persoane, fara bagaje, fara alte accesorii pe "acoperiș") - 211 km, 2h:14, 95 km/h, 7.4 l/100

2. Breda- Enschede (Olanda, plat - acelasi traseu in sens invers, dupa ora 19, autostrada, 3 persoane, fara bagaje, fara alte accesorii pe "acoperiș") - 212 km, 1h:59, 107 km/h, 8.4 l/100

3. Traseu - Cluj - Fulda (Ger) - via Passau - (2 persoane, masina full incarcata, fara alte accesorii pe "acoperiș") - 1440 km, 15h 31, 93 km/h, 7.9 l/100

4. Doar pe autostrada prin Germania - dupa o alimentare - (2 persoane, masina full incarcata, fara alte accesorii pe "acoperiș") - 108 km, 120km/h, 9.5 l/100

5. Traseu - Nurenberg - Cluj (2 persoane, portbagaj incarcat decent, fara alte accesorii pe "acoperiș") - 1253 km, 12h 55, 97 km/h, 7.5 l/100

6. Traseu Cluj-Linz (la final de august) - (3 persoane, masina SUPER incarcata, 1 buc. bicicleta + cutie pe acoperis) - 937 km, 12h, 78km/h, 8.6 l/100

 

Condus tot timpul (unde se poate) cu ACC activat, inclusiv accelerare/decelerare. Cel puțin în cazul meu, îmi face impresia că ACC duce la un consum mai mare. Doar că este atât de comod în combinație cu DSG la drum lung încât nu contează "diferența"

Modificat de pongo73
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu ar fi bine să punem și motorizarea? că sigur diferă..

Modificat de Sabinus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7.8 l media combinat. N-am făcut un estimat defalcat deocamdată. Stil dinamic.

Condus variat: Eco, Sport, Normal, Confort și combinat. (șasiu DCC)

Karoq 2.0 TDI 4x4 DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Aproape acelasi traseu ca mai sus (am ratat ceva iesire si m-a reconfigurat un pic ...) dar consumul este altul. M-am mirat si eu pentru ca nu am avut alt "comportament"

 

Enschede - Breda (Olanda, plat, autostrada pe timp de zi limita 100km/h, 3 persoane, fara bagaje, fara alte accesorii pe "acoperiș") - 239 km, 3:02 h, 79 km/h, 5.8 l/100

 

Karoq 1.5 TSI DSG

Modificat de pongo73
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 

Salut,

 

Karoq 1.5tsi-mq281-uet  - valabil doar la mq281-0c9

 

Pentru cine este interesat de un consum mai mic/un mers mai relaxat pe autostrada puteti incerca sa schimbati pinioanele de la treptele 5 si 6 si sa puneti de la kodiaq 1.5tsi.

 

Karoq(mq281-uet) tr5=0.767  tr6=0.652   // Kodiaq (mq281-vce..) tr5=0,711  tr6=0.604 , adica treapta 5 o sa devina 5+ si 6 devine 6+ 

 

 

 

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!