Jump to content

Sfat achiziție mașină nouă în buget de 20.000 €


ionutMK4
 Share

Postare recomandată

la masini de peste 30k la skoda, obtii relativ usor discount de 5k daca ai rabdare sa negociezi. revenind ontopic si fiind maxim de subiectiv, la buget de 20k masina noua nu as merge decat pe octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buget peste 30k si Skoda Octavia nu se potriveste in aceeasi poza si am avut O3 RS in 2015 cu mult peste 30k. Am zis acelasi lucru si de Kodiaq RS si pretul de ~50k si am vazut ca sunt destule pe strada. Probabil romanului ii place Skoda ca e VAG si e mai mare ca VW sau Seat.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O idee...

 

La 23.000 Euro un prieten foarte bun a luat o Mazda 3 GT+ 2.0 Benzina, automata, 186 HP (Mild Hybrid).

A platit avansul acum 2 sapt si se va livra la sfarsit de Iulie.

 

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 20k pt masina noua eu vad asa lucrurile:

 

Vrei manuala:

  • sedan/hatch: Skoda Octavia 1.5tsi, Mazda 3 2.0 benzina aspirat
  • suv: Hyundai Tucson 4x2 1.6l 150 cp 
  • suv: Dacia Duster 4x4 1.3 tce 

Vrei automata:

  • sedan/hatch: Toyota Corolla 1.8 hybrid, Hyundai Elantra 1.6

Toate vor fi compromisuri si nu poti avea masina buna la toate. Dar poti avea masina buna pt nevoile tale :)

Ori castigi la dinamica, ori la consum, ori la fiabilitate, ori la utilitate/spatiu..

 

Sigur, daca mai pui 2-3k apar alte variante.

Doar ca pentru multi dintre cumparatori nu se aplica vorba "cum ai pus 20k, mai pui 3k'', pentru ca de obicei efortul il reprezinta cei 20k, nu cei 3k.

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

Asiatice am avut Suzuki și Toyota, eu spun doar din propria experiență.

 

Am avut un Camry generație mai veche (2.5 benzină+ GPL) și am fost foarte mulțumit de mașină. Comfort, consum, fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne: amicul asta a fost la dealer la Skoda si la Hyundai si a cerut ofertele la zi, nu a stat in preturile de configurator.

El voia neaparat benzina, 150 cp, cutie automata si faruri LED. Plus livrare rapida, in iunie sa aiba deja masina.

La Skoda, o O4 Ambition 1.5tsi DSG sare (pret de configurator) de 25k fara vreun optional. Iar reducere de 20% nu cred ca oferea nimeni ca sa egaleze pretul unui i30 care vine mai bine dotat decat o O4 Ambition stock.

Da, e masina mai mare, dar la finisaje nu cred ca e mare diferenta, iar cand pretul e cu 2-3k mai mare raportand la pretul total al masinii, destui nu sunt dispusi sa o plateasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa intelegem ca exista si alte masini bune, la pret mai corect ( hmm... pret realist ) decat VAG.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar mi-a făcut cu ochiul noul I30 de la hyundai, N-Line

Motor 1.5tgdi 160cp, Mhibrid, jante 18", pachetul N-line arata super, dotata cu "detoate" aprox. La un preț cu discont de vreo 18600e. 

Eu zic ca fata de concurenta(nu neapărat VAG) e un Best deal! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu un test drive cu Megane zen 1.3tce 140cp manual. Cuplul se simte mult mai bine ca la 1.5tsi 130cp, desi pe hartie sunt tot pe-acolo la acceleratii.
Ce nu mi-a placut a fost ambreiajul care prindea foarte jos si oricum plecam de pe loc sau schimbam viteza te smucea putin. Era ok doar daca il patinam mult de tot, dar cred ca un astfel de condus duce la uzura prematura.
De curiozitate am cerut si o oferta pentru Zen cu ceva optionale decente(nimic extravagant) si pretul dupa rabla si reducerea de 300 euro :)) de la dealer a fost 19.000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!