Jump to content

Sfat achiziție mașină nouă în buget de 20.000 €


ionutMK4
 Share

Postare recomandată

Benzină, 4x4, automată? Pe Duster? Credeam că vrei să iei curând o mașină, nu în vreo 10 ani. Nici la Renault-Nissan nu găsești combinația asta momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionutMK4 iti confirm mai tarziu daca si cam care ar fi orizontul pentru introducerea variantei 4x4 TCe automat. 

Pe asta o astept si eu. 

@MyKe e valabil si pentru tine mesajul asta. Discutia exista la nivel de conducere, acum sa vedem ce se va decide. Ca idee, exista 4x4 automat pentru Rusia, dar e vechiul 2.0 aspirat. 

Este insa foarte posibil sa zica Pas din motive de politica de grup. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor nu mai blamati atat motoarele de 1.0. Sunt destui care au aceasta motorizare si pana acum nu se dovedesc a fi cu ceva mai prejos in fibilitate ca restul. Sa nu uitam ca si 1.5,tsi de pe Octavia are ACT si se comporta ca o masina tot in 3cilindrii in momentele respective.

Octavia 1.0TSi Style se gaseste lejer sub 20.000e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T-roc are la interior materiale mult mai ieftine decat se asteptau mai toti jurnalistii auto. Ieftin si colorat, cam asta ar fi pe scurt ambianta de la interior

Iar ca spatiu, ampatamentul e mai mare la Golf 4, deci greu de crezut ca totusi in interior in T-roc va fi mai mult spatiu. Doar la portbagaj ai castiga ~100ltr, dar tot nu mi se pare de ajuns. Mai ales ca, cu motorul de 1.0, reprizele nu vor fi wow pe langa ale Golfului, T-roc'ul fiind cu mai bine de 100kg mai greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stat puțin pe autovit, filtru pret 15.000- 25.000, an fabricație 2017 și sunt ceva variante până în 15.000 km. Recunosc că Prefer ceva mai calitativ, premium. Am văzut multe Ford Kuga, chiar și un ST line, nissan qashqai, vw Tiguan, opel grand land x si altele. Mai aștept niște propuneri de la voi. 

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa nu te mai vada deloc vecinul iti iei Duster ?

Personal nu as da 20k E pe o masina care are 3 stele la EuroNcap , doar daca o folosesc pentru ce e ea gandita in modul 4x4. (daca e facuta pentru India e si mai rau :)) )

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot in buget 20000e am vrut sa ma incadrez si am comandat in decembrie Octavia 3 FL style 1.5TSI manual + 12 optionale(printre care si ce vrei tu: faruri LED, navi, pilot, kessy etc) . Masina a iesit la 23700e si o iau cu un pret total de 20000e. S-a scazut clever pack 1400, 1400e(astept 1 aprilie sa inceapa rabla) si reducere dealer. Deci poti sa faci o configuratie mai mult decat decenta la 20000e. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e adusa din State, la noi nu s'a vandut cu motorul de 2.5 aspirat. Iar la pretul ala e cam dubioasa

Kuga e ok daca te obisnuiesti cu interiorul, eu cand ma uitam de masina in Kuga nu m'am suit decat in spate sa vad cum se sta, bordul nu mi'a placut deloc si nici macar de drivetest nu am mai fost curios

Grandland ai grija sa nu fie motor in 3 cilindri. Eu am condus Crossland cu 1.2 si, pe langa ca era cam zgomotos, nici fasnet nu era. Deci pe Grandland va fi si mai puturos

 

LE: navigatia e chiar necesara sau doar iti place cum suna? Eu o am pe Ateca (facea parte dintr'un pachet, altfel nu o luam) si am folosit'o fix o data, dar si atunci mai mult de curiozitate. In rest, Android Auto + Google maps sau Waze e combinatia preferata

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca Duster 4x4 automat 1.3tce nu va exista prea curand. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BeciAcustic mi-am configurat si eu o octavia 3 style, cum ce imi doresc eu, la bugetul meu. E o variantă bună. 

@andrei0241 navigație o folosesc în concedii sau alte deplasări prin țară, deci mi-ar fi de folos să nu mai stresez telefonul. 

@cristi511 asteptam ca măcar 4x4 să apară prin vară. Trebuie să fac un test drive cu noul Duster, să văd cum se simte motorul asta de 1.3 150 cp.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti o Octavia 3 Style 1.5 TSI in buget e ce trebuie. Daca e 1.0 TSI fa un test-drive inainte, s-ar putea sa nu-ti placa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kadjar si Qashqai sunt acelasi lucru, Kadjar-ul e ceva mai mare si mai practic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am avut aceeasi dilema si aproximativ acelasi buget. Eu am ales un Golf Variant 1.4 TSI 122CP, Confortline si optionale de aprox 3.500 euro (faruri LED Mid, pachet iarna, etc. Navigatie nu am luat pentru ca am ales App Connect si ma conectez cu telefonul pe Composition Media). DSG nu se putea atunci decat la Highline. Cu Rabla in 2017 a iesit sub 20.000. Cu tot cu DSG cred ca te incadrezi in budetul propus prin Rabla 2019.

Eventual un T-Roc s-ar putea sa fie tot pe acolo. Doar din configurator nu prea iti dai seama exact; dealerii au anumite reduceri in functie de modelele promovate in anumite perioade. 

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In septembrie apare noua Octavia. Actuala Octavia are cam ce vreau eu dacă aleg cu creierul, dar parcă e prea plictisitoare, prea pentru bunici. Pană la urmă am 26 de ani și parcă e prea devreme să mă plimb cu o mașină așa plictisitoare. 

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul acesta mergi pe un Megane GT 210CP sau un Megane RS 280cp si acolo vezi distractie. Am avut un GT la test o zi intreaga si da, e ce trebuie dar de distractie nu de familie si nu pentru bagaje :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Poate Octavia e plictisitoare, ca design, dar e cea mai practica masina raportata la dimensiuni :D Atunci , eu care o conduc de la 18 ani ce sa zic? Mai plictisitor e un Duster de 100 de ori, crede-ma (le am pe ambele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnule Ionut , eu nu as face niciodata ce faci tu acum

la 26 ani cu rata la casa , as lua o masina second care sa imi placa enorm si m-as bucura cativa ani de ea

de la 30 de ani , cand esti stabil financiar + mai matur si cu ceva pus de-o parte , te poti gandi ce masina noua sa iei

dar na , la 26 de ani esti plin de incredere ptr viitor ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te gandi la viitor prea mult, ia-ti masina din lista facuta de tine cu cel mai bun sprint 0-100kmh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, ionutMK4 said:

 

@andrei0241 navigație o folosesc în concedii sau alte deplasări prin țară, deci mi-ar fi de folos să nu mai stresez telefonul.

Nu e nici un stres pe telefon, il cuplezi prin cablu si il ai si conectat pentru convorbiri, daca e cazul, dar ai si beneficiile Waze/ Google maps cu update'uri in timp real. Navigatia clasica, pe langa faptul ca in maxim 2-3 ani va fi depasita, nu are informatii in timp real, risti sa te bage in zone aglomerate.

Inclusiv in Cehia, pe masina inchiriata (avea ~10k km, deci veche nu era), am avut surpriza ca navigatia sa imi indice un giratoriu care nu mai era, dar si sa nu mi'l indice pe unul care probabil era recent facut.

As lua navigatia DOAR daca e in vreun pachet de dotari avantajos ca pret sau daca acesta inseamna un display mai mare, minim 7-8"

 

In primul rand, mergi si fa drivetest cu fiecare model vizat, daca e posibil cu motorizarea pe care ti'o permiti, ia ofertele de la dealeri (inclusiv ptr finantare, uneori au promotii si acolo, iar un model teoretic mai scump poate deveni mai accesibil decat unul concurent mai ieftin) si restrangi lista, macar cand e vorba de masini noi

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, BeciAcustic said:

In cazul acesta mergi pe un Megane GT 210CP sau un Megane RS 280cp si acolo vezi distractie. Am avut un GT la test o zi intreaga si da, e ce trebuie dar de distractie nu de familie si nu pentru bagaje :)

GT am eu dar actualul are 205CP si spatiul, inclusiv portbagajul, e la nivelul unei compacte normale (Golf/Leon). Decent atat pentru pasagerii din spate cat si portbagajul (380litri), si am dat 23k pe o masina de ~28k. Oricum, noul Polo este acum cat era Golf-ul 4 ca dimensiuni, asta e mai mare, cat un Golf/Leon sau cam orice alta compacta.

Dar nu e masina de distractie... este un daily foarte bun, bine dotat, confortabil dar e departe de a fi o masina sport, cu toate ca are 200 de cai. Doar are pretentii sportive! :)) Cam la fel e si noul Civic care e foarte ok dotata cu motor de 180cp la 22.000 de euro si cu dimensiuni apropiate de Octavia. Uita-te si la ea! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a zis si mai sus, fa un td si cu noul civic. La hatchback portbagajul e mai mare decat la restul competitiei, la sedan e si mai mare. 1.5 turbo e super ca motor, trage bine si consumul nu e chiar de speriat (la varianta cu manuala, de cvt nu ma pronunt). La honda dotarile optionale sunt cu pachete si ai sanse bune sa gasesti ceva pe plac pe stoc. 

în urmă cu 4 ore, cristi511 a scris:

Confirm ca Duster 4x4 automat 1.3tce nu va exista prea curand. :)

Dar de 1.3 tce + edc sau 1.3 tce + 4x4 stii ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te-as indruma spre un Leon ST ; cred ca ti s-ar potrivi din mai multe motive :

1. o masina frumoasa specifica varstei tale

2. o masina fiabila, accesibila la intretinere, bine antifonata, overall o masina buna 

3. o masina foarte practica dpdv al spatiului

4. se incadreaza perfect in bugetul tau 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am obișnuit cu designul noului civic, e prea mult pentru mine.

Am început să mă uit la Seat Leon FR, cred că totuși e o idee mai spațios ca și Golf 4: https://www.autovit.ro/anunt/seat-leon-fr-ID7GvWpY.html#c3336f4527

Am mai găsit găsit și asta: https://www.autovit.ro/anunt/skoda-octavia-rs-ID7Gvuz1.html#9efb37827a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!