Jump to content

My Grey Beast!


Jorjel

Postare recomandată

No, avand in vedere ca in luna ianuarie am incheiat capitolul "My Black Beast" si mi-am luat la revedere de la bunul prieten, Golf 4, care m-a purtat 12 ani fara probleme pe drumurile patriei, am inceput cautarile pentru un nou bun prieten. Am decis sa raman in familia VW si am inceput cautarile pentru un MK6. Nu mi-a placut nimic din ce am gasit pe mobile si am decis sa mai storc putin buzunarele si sa incep cautarile pentru un MK7.

Asa ca am facut o lista de MUST-HAVE si am pus urmatoarele: kilometri pana in 100.000, hatchback, xenon, senzori fata-spate, kessy, webasto si culoarea limestone grey (mi-am dorit mult culoarea asta pentru ca mi s-a parut foarte rezistenta la praf si mizerie ... si asa si este)

Si surpriza!! Dupa doua zile de cautari pe mobile.de l-am gasit. Am sunat, am cerut seria de sasiu si am verificat-o atat in reprezentanta cat si pe autodna si istoricul din cartea service batea perfect atat cu istoricul de la reprezentanta cat si cu raportul autodna. Am trimis pe cineva si a inspectat-o vizual si i-a dat o cheie ... apoi am trimis platforma si a ridicat-o.

Asa ca va prezint inlocuitorul mai tanar -> Golf 7 fabricatie 09.2013, cod motor CRBC (150HP), LimeStone Grey Metallic

Dotarile sunt cele din MUST-HAVE plus cateva care probabil sunt standard pe HighLine:

- jante Dijon 17" cu cauciucuri Continental AllSeason;

- Composition Media MIB1;

- Bluetooth premium, USB, SD Card;

- geamuri ionizate spate si luneta;

- lumini ambientale la picioare, in trimurile fata si in manere.

IMG_4242_zps5rdxl4so.jpg IMG_4243_zpspjiyyunv.jpg IMG_4245_zpss25yzilt.jpg IMG_4246_zpstfzlo1tz.jpg IMG_4244_zpschnsc4fo.jpg IMG_4247_zpsmtxsglzw.jpg IMG_4249_zpsza8m3dyz.jpg

Ce mi-ar fi placut mult sa aiba si nu are sunt oglinzile rabatabile electric si tempomat cu comenzi pe volan (dar aici il astept pe colegul @lambda_dryver sa treaca la volanul de R si sa vad ce planuri are cu volanul vechi ?)

Alte planuri chiar nu am ... momentan. Am cautat-o cu tot ce mi-am dorit astfel incat sa nu mai incep alte modificari si schimbari.

I-am facut o revizie de ulei si toate filtrele (filtre OEM si ulei Mobil 1 ESP 5W-30), i-am schimbat placutele de frana pe spate (am mers tot pe OEM) si i-am pus presuri de cauciuc fata-spate (tot OEM). In viitorul foarte apropiat ii voi schimba si cauciucurile fata pentru ca sunt cele originale din 2013 si cel mai probabil voi merge tot pe Continental AllSeason.

Pe 8 Aprilie am programarea la R.A.R. dupa care ii voi pune numerele finale pastrete de la fostul golf.

 

Si o poza cu kilometri lu frati'su mai mare ... sa vedem care bate primu 100k ?

IMG_4241_zpsvkshxrb0.jpg

 

 

 

 

 

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
  • 1 month later...
Publicat (modificat)

Dupa cum spuneam si in primul post, mi-ar fi placut mult sa aiba oglinzi rabatabile electric asa ca ne-am apucat de primul retrofit :D: electric folding mirrors with puddle lights ... sper sa reusesc eu sa-l fac. Momentan sunt in cautarea switch'ului cu pozitie de rabatare de pe portiera soferului, pe care nu-l gasesc nici cum dupa codul de pe net (5GG 959 565 C). Daca ma poate ajuta cineva cu informatii despre el as fi recunoscator.

BGLJ5493.thumb.JPG.1efb4652b432ad997071b03c45928d7b.JPGAPDF9757.thumb.JPG.a7f966436009d63a3271374eec9712bf.JPG

Si cum era normal pentru Romania, dupa primul retrofit am dat si de primul nesimtit ?

111.thumb.JPG.984a273ce979a5d7511a3fcb97bb3727.JPG

Partea cu tempomatul se pare ca este foarte complicata ... spre imposibila. Reprezentanta nu scoate CP decat daca se cumpara de la ei volanul, spira si eventual calculatorul de coloana daca este necesar sa fie schimbat. Costurile probabil ar ajunge undeva in 4000-5000 ron. Momentan mai studiez variante!!

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
  • 1 month later...

New update!

Dupa ce colegul @lambda_dryver a trecut la volanul de R eu am trecut la volanul lui ?. Urmatorul pas e sa gasesc pe cineva sa activeze CCS ... daca va fi posibil ?

volan.jpeg

Modificat de Jorjel
Link către comentariu

abia acum vazui topicul.

imi place. un Golf cat se poate de corect!

sa te bucuri de el cel putin cat te-ai bucurat de mk4-ul.

Link către comentariu
  • 5 months later...

Pe principiul tara frumoasa, pacat ca-i locuita ... mergeam linistit spre serviciu, trece un camion cu viteza pe contra-sens, sare o piatra si POC. Rezultatul e mai jos2.thumb.JPG.b98989b50ceac9224a42fe14c5b3ed7b.JPG3.thumb.JPG.c0c69e644a4ec85ed69fb1653249ab8d.JPG

 

Dupa doua ore crapatura s-a extins pana la jumatatea parbrizului, aproape de campul vizual si era chiar deranjant.  Programare si parbriz nou.

1.thumb.JPG.26c10ac9b60e438f99efb8ce7f2a8aa6.JPG

4.JPG

 

Daca tot am pus parbriz nou am schimbat si stergatoarele cu un set Bosch Aerotwin.

Intre timp masina a ajuns la 70.500km si cum uleiul se apropia de 10.000 i-am facut si revizia de filtre (OEM) si ulei (Mobil 1 ESP 5W-30). Cauciucuri Continental AllSeasonContact ... si sperante la o iarna ferita de pietre in parbriz.  :D

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
  • 2 years later...

3 ani si aproape 30.000km facuti pe soselele patriei. Nu am avut nicio problema, nu am schimbat nimic in afara de placutele de frana si consumabilele obisnuite: ulei Mobil 1 ESP la 8-9 mii km sau an cu filtre OE. Daca tot am trecut pe la magazinul de piese avand nevoie de un cablu la portbagaj pentru Passat am comandat si butonul de Start/Stop pentru golf pentru ca s-a jupuit si imi statea pe creier 😁

 

Azi ne-am rotunjit la 90. ...

273609504_4374536879313541_4198812245446371682_n.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!