Jump to content

Passat B6 Estate HL


AlexAlex17

Postare recomandată

Salutare,

M-am decis sa fac si eu un topic in care sa prezint unul din cele doua Passat-uri, si primul am ales sa fie cel B6.

Poveste lui B6 a inceput in vara lui 2018 cand eu eram 24/7 pe site-urile de vanzari auto, ture dupa ture la toate parcurile auto din oras in cautarea unui B6 care sa aiba toate optiunile pe care au le voiam.

Avand inainte un B5.5, 1.6 CL, automat am avut mai multe asteptari plus ca nu am vrut sa luam, iar o sub-motorizarea pentru acesta caroserie.

Gandul meu initial era la un B6 cu un motor de 1.8TSI sau chiar si un 2.0TSI DSG, sau chiar un 2.0 TDI BMP,  problema era, nu am gasit nici o masina care sa aiba tot ce imi doream eu, ba aveau unul din motoarele mentionate mai devreme, dar nu aveau echipari care sa-mi placa si invers, aveau echipari bune, dar motorul nu era okay.

Cred ca vazusem majoritatea masinilor care erau din oras sau prin apropiere, pana cand gasesc acest individ intr-un parc auto. 

Ma apropii usor de el, si acum imi aduc aminte cum statea la soare, in fata tuturor, primul lucru care mi-a sarit in ochi au fost incaltarile, fix pe placul meu, apoi ma uit pe foaia care era pusa pe bord si observ urmatoarele:

Passat B6 2.0 TDI 170CP, imediat am inceput sa ranjesc, in mintea mea, totul bine si frumos pana acum. Deschid masina, arunc o privire inauntru, si deja stiam ca urmeaza sa cumparam aceasta masina.

Interiorul era din piele neagra, intr-o foarte buna stare, scaunele nu aveau cute, cotiera iar asa arata foarte bine, fetele usilor nu erau lasate, pe scurt un interior de piele foarte bine intretinut, cu mici imperfectiuni, dar na, e perfect normal la o masina cu 11-12 ani vechime.

Oarecum imi facusem o parere in mare despre masina, era exact ce imi doream, imbina echiparile cu o motorizare capabila pentru acea caroserie, singurul lucru care imi displacea era faptul ca e break.

Intr-un final am realizat ca masina asta avea tot ce ii trebuia si am renuntat la ideea de sedan only.

uFWHpK0.jpg

BDofdjJ.jpg

wrmmeJ7.jpg

yP9nBWt.jpg

Qc2Ciju.jpg

z4wbchq.jpg

RZhYHcc.jpg

 

Link către comentariu

Mișto mașina, sa o stăpânești sănătos. 

Butonul de faruri cred ca e schimbat. 

 

Link către comentariu

Superbă mașina și sa o stăpânești sănătos. Cred ca și radioului nu e originalu, nu im dau seama dacă acel din poze pare ca radio standard. Oricum nu contează chestia asta, poate ii o chestie bună ca ai un radio mult mai bun! :)

Link către comentariu

Sa o stăpânești sănătos!  Arata foarte bine. E motor pd sau cr?

@tdi_ca e navigație originala, rns500.

Link către comentariu

Multumesc mult!

Chiar nu stiam ca numele nav. origininale este RNS500( eu o gaseam pe Google cautant MFD2). Ideea e ca eu nu voiam absolut deloc un break, mi se parea mult prea mare si nu voiam problema submotorizarii. Pana la urma am facut acest compromis ca am zis ca 170CP ar trebui sa fie destul pentru aceasta caroserie, bine, si restul echiparilor.

@mihai.onu94Este PD motorul.

Link către comentariu
32 minute în urmă, AlexAlex17 a scris:

Ideea e ca eu nu voiam absolut deloc un break, mi se parea mult prea mare 

Daca cauți pe internet dimensiunile passat-ului o sa vezi că break-ul e mai lung cu mai puțin de 10 MM fata de Sedan. :)

Link către comentariu

Frumoasa foc masina, sa o stapanesti sanatos!!!

Parbrizul incalzit o sa te faca fericit la iarna ;) 

Link către comentariu
în urmă cu 10 ore, mihai.onu94 a scris:

Sa o stăpânești sănătos!  Arata foarte bine. E motor pd sau cr?

@tdi_ca e navigație originala, rns500.

da asa ei, gresela mea dar nu mai vazusem radio de genu pana acuma 

Link către comentariu

Multumesc! 

Da, ulterior m-am uitat si am vazut ca nu e mare diferenta, in timp m-am obisnuit cu break-ul.

Incalzirea in parbriz chiar m-a ajutat pe timpul iernii, in 5 minute se dezgheata perfect.

Acum incerc sa dau de cap unei probleme cu navigatia si boxele, care nu-mi da pace de 4-5zile.

 

Ce echipari ar mai fi putut sa aiba masina inafara de cele din poze? Am vazut ca unele au si autohold, dar nu stiu daca sunt si pe cutii manuale sau doar pe automate.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!