Jump to content

Montare ornament cheder


TZepeSH
 Share

Postare recomandată

Cum se monteaza ornamentul cromat in cheder? Inainte sau dupa ce e montat geamul pe masina? E vreo unealta speciala pentru asta?

Ornamentul este ca in imagine:

 

moulding.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca imi raspund singur: ornamentul se instaleaza inainte de montarea geamului. Se foloseste o unealta ca in poza, dar banuiesc ca merge si fara.

image.png.e7bb2dbfc930589b983e75cca13c2eae.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valabil doar pt ornamentul din plastic.  Pe cel din metal doar cu degetelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, al meu e de plastic, ca am 1303. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-ai raspuns singur.

inainte

si merge si lucrul manual si anume cu mana ( dreapta sau stanga dupa preferinte) :P 

deja pui geamurile la loc?!?!?!? :scratch:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti mainile(stanga sau dreapta dupa preferinte )se cheama lucru manual.

daca folosesti degetele se cheama digital!Spor la treburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nici nu am dat geamurile jos. Dar le voi schimba tot in tura asta de lucru, daca tot am chederele si geamurile noi. Abia la sfarsitul anului o demontez iar pentru tinichigerie si vopsitorie, acum o fac sa nu ratez sezonul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si lasa-le dreak pe astea vechi pana vine randul tablei.

le vei buli pe alea noi la demontare daca le pui acum(stan patzitul).

pe deasupra munca inutila

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Aoleu,eu deja am montat geamurile si nu am pus ornamentele.Ce sa fac sa le dau jos sau sa incerc sa montez ornamentul acum.Exista riscul sa le stric daca incerc acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-le jos cu grija ca nu patesc nimic. Nu cred ca reusesti sa pui ornamentele cu geamurile sus. Cred ca depinde si ce model de masina ai si ce fel de ornament. A mea are ornament de plastic cromat si o forma de sageata care intra mai greu in cheder. La modele mai vechi vu ornament de aluminiu in forma de C nu stiu cum se monteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok!Multumesc!Acelasi model am si eu .Tot plastic,tot forma de sageata,tot 1303.:beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am apucat în weekend de montat ornamentele. Am dat jos luneta și m-am apucat de montat, bineînțeles fără să am și scula specială din imagine.Deci e fff greu....Neapărat două persoane. Se lasă cu durere mare de degete.Trebuie multă răbdare și se rezolvă până la urmă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm durerea de degete. Eu le-am facut singur. Si la ornament ar fi mers cu apa cu sapun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,initial am vrut sa folosesc sapun lichid dar alunecau si degetele.Parca a mers mai bine fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!