Jump to content

A7 BiTdi Havana Black | S-line Exclusive


bubu182

Postare recomandată

Ehhh, pitici sunt multi ... si planuri multe :)) 

Mai avem la interior de gasit capace de bang olufsen pe fetele de usi, avand deja tweeterele de B&O arata ciudat cu Bose pe usi, plus ca cele metalice de B&O arata criminal.

Stiu ca nu e cel mai "frumos" sa fac aceasta modificare, neavand sistemul pe masina, insa am deja o bucatica din el iar restul sistemului deja nu mai este stock (am inlocuit un difuzor central cu unul aftermarket mult mai performant si planuiesc si subwooferul sa fie inlocuit cu altul pe cutia originala + amplificare dedicata), nu incerc sa pacalesc pe nimeni ca as avea B&O ci doar imi place sa fie totul pe aceeasi linie vizuala si asa cum zis si mai sus, arata foarte bine :D 

 

Ornamentele plastic de langa MMI sunt negru mat iar pe RS vin in piano black, probabil le voi face curand si pe acelea piano black.

 

Tot la interior exista sansa sa trec la un plafon oem full alcantara, asta ramane de vazut ... (da s-au pus din fabrica plafoane alcantara negre cu cusaturi custom etc, arata f misto).

 

La exterior planuiesc bara fata + praguri de RS astfel incat sa finalizez complet look-ul de RS (spatele este deja acolo, franele sunt, interiorul este .. etc)

 

Nu, nu o sa pun vreodata sigla de RS pe exterior pe undeva, nu vad rostul. 

Da, la interior am sigle RS fiindca asa vin volanul cu nuca schimbator, nu ma deranjeaza, nu e ca si cand pacalesc pe cineva cu ele :) .

 

 

Ultimul pas ce ar mai fi de facut ar fi pe partea de putere, sa ajung in zona de 480-5xx CP, insa are o prioritate f scazuta.

 

Daca trag linie la tot ce s-a facut pana acum, dpdv financiar, ma apropiam cu suma totala a masinii + modificarilor de un RS7 real:)) 

 

Cand oi ajunge vreodata sa iau un RS7 veritabil, o s-o iau simultan cu a mea, ca sa pot muta de pe una pe alta tot ce imi doresc 😂

 

Planul cu retrofit la facelift cu matrix e foarte putin probabil, fiindca din tot ce m-am interesat este extrem de costisitor si necesita foarte multe interventii pe masina astfel incat sa mearga 100% corect si fara erori ramase pe diagnoza de orice fel.

 

Bottomline este faptul ca o masina cu un design ce a inceput din 2011 inca arata foarte de actualitate (zic eu, dar sunt subiectiv... ),  suceste gaturi pe strada de parca ar fi vreo exotica si nu o vad sa isi piarda acest efect prea curand, deci nici nu va pleca prea curand de la mine.

 

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

salut,ai luat din RO cumva aditivul Archoil AR9100?

Cati bani a costat. Ce efecte benefice ai constatat cu acest aditiv :)

Link către comentariu

@vasi67 Salutare, nu e luat din RO, nu se gaseste la noi, comanda un prieten de 2-3 ori pe an si ma combin si eu la comanda.

Pretul e de aprox 50 eur (ajunge la aprox 2 schimburi de ulei).

Efecte benefice, nustiu sincer sa spun, motorul pare o idee mai silentios.

Il folosesc in urma unui research amanuntit facut de alti oameni, cu mostre de ulei uzat trimise in laboratoare si analiza a cum ajuta aditivul in timp, rezultatul fiind unul foarte bun dpdv chimic. Evident, reduce si frecarea o idee mai mult decat uleiul singur, lucru ce ajuta printre multe altele si la distributia pe lant.

 

In alta ordine de idei, nu am mai facut mare lucru si cam asta a fost pentru anul acesta cred.

Singura schimbare recenta este faptul ca am reusit impreuna cu cei de la ambrace_eu (ei fac modulul custom pentru volan R8) cat si cei de la CETE (ei fac modulul pentru sunet evacuare) sa rezolvam solutia pentru butonul de evacuare on/off de pe volan, acum acesta controland sunetul de evacuare (deci, o functionare cat mai apropiata de cea originala).

 

Tin sa mentionez ca sunt primul in lume (din ce stiu eu) care a reusit sa faca lucrul acesta cu volanul si modulul de sunet evacuare, mai mult de atat, comunicarea fiind facuta prin CAN si prin firmware-uri custom  (si nu vreo carpeala cu relee sau alte treburi) :D  da, stiu ca pentru marea majoritate e o banalitate, pentru mine era ultimul buton de pe volan care trebuia sa fie functional.

 

Va las doua poze asa mai de toamna, si va invit pe insta-ul masinii pentru a va delecta cu mai multe poze si filmari:  @rs7diesel 

310960397_649540183488158_4026872972048592609_n.jpg

310887678_1218971375315827_301059805475961234_n.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

La multi ani !

Iarna intarzie sa apara... eu imi fac de cap.

Am comandat un set de covorase custom "RS", din material asemanator cu cel original, prinderi originale, rama piele si cusaturi maro ca cele Audi Exclusive pe care le am 

Evident, acestea le voi "purta" in sezonul frumos, nu pe ploi si zapezi.

Va las cateva poze, mai multe poze / videoclipuri / informatii gasiti pe instagram @rs7diesel .

319114045_959470648769981_7199437878231438152_n.jpg

319008953_195838399633403_8584810854705744513_n.jpg

319090140_144062215078984_2013344092661374530_n.jpg

Link către comentariu
On 10.12.2022 at 13:39, bubu182 a scris:

...

Intre timp s-a rupt si firul de cauciuc de la buson alimentare combustibil si l-am inlocuit cu altul nou.

 

318009678_820080442631575_6175950728399566458_n.jpg

317696807_829607531449520_8804577489395953892_n.jpg

 

 

 

Codul de pe eticheta, 8N0201556, a fost eliminat (pare ca de mai mult de 1 an) si nu exista inlocuitor direct, doar busonul cu totul.

Tu unde l-ai gasit la vanzare?

Link către comentariu

Salutare @Dolfin, da stiu fiindca l-am cautat si eu original si nu vad rostul sa iau cu totul.

Sooooo.... https://www.aliexpress.com/item/4001096823259.html   :)):))

 

Recomand sa cumperi/cumparati mai multe... la cat costa, merita :) 

Modificat de bubu182
Link către comentariu
  • 1 month later...

Incercand a nu rata vreo optiune pe care masina mea nu o are, printr-o aliniere de planete am reusit sa fac rost de un plafon cu toate accesoriile in alcantara original exclusive, cu cusaturi si tot tacamul, inclusiv perdeluta pe placa din portbagaj, acest plafon fiind o optiune extrem de rara, nustiu daca o au cateva A7 in tara.

 

Feelingul este unul foarte premium/luxury, pare ca e mai "cozy" interiorul, pentru mine cel putin mult mai placut.

 

Pozele nu ii fac dreptate, in realitate e total altceva, insa atasez cateva poze si o filmare de pe insta :D  https://www.instagram.com/reel/Co2n3jtDpiV/

 

331897998_749066063199579_5794407330210599541_n (1).jpg

331960224_1444257576385588_6590031984976042555_n (1).jpg

331576077_1388802218549169_6479859523185382601_n.jpg

Link către comentariu

Merci @ct_act :D

 

M-a luat valu cu plafonul si am uitat sa mai pun o alta parte importanta, toata treaba a plecat de la ideea ca trebuia sa schimb antena GPS (implicit sa dau jos plafonul), din cauza anilor si a apei intrate pe acolo, a inceput sa dea erori si odata cu acestea aleator nu mai merge acc, tempomat, telecomanda webasto, etc ... zici ca e sufletul masinii in antena aia (si da, e diferita in functie de ce optiuni ai pe masina).

Fun fact: stiti ca in RO nu merge recunoasterea semnelor de circulatie, fiindca se bazeaza pe langa camera care le "vede" si pe hartile din MMI (care nu au limite viteza in ele ptr RO) si implicit pe GPS.

Ei bine, fiindca antena GPS dadea rateuri, nu mai stia unde sunt si surpriza... incepuse sa mearga afisarea limitelor de viteza in bord / head up display :)) 

 

Am montat ultima revizie care cica ar avea imbunatatiri si nu se mai strica asa usor de la apa etc, sper sa tina ca nu e deloc ieftina... si mai vine si nevopsita :( 

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Felicitari,un retrofit deosebit !

Mergea insonorizat plafonul ,in 3 straturi ,vibro/fono/termo ,ajuta mult,in special vara ca masina e neagra  :icon_thumright: 

 

Link către comentariu

Merci @EEXCALADE.

Din pacate timpul nu mi-a permis sa imi fac de cap, m-am gandit cu cateva zile inaintea montajului la antifonare insa am fost la limita maxima a timpului la atelierul unde am facut manopera, daca mai aveam de pus si insonorizant mai dura cel putin 2 ore in plus.

Pe subiectul acesta un retrofit mai interesant ar fi "EP1    With noise cancellation (ANC Active Noise Cancellation)"  adica sistemul des intalnit pe A8/S8 care are microfoane in plafon si cu ajutorul amplificatorului trimite frecvente diferite in boxe astfel incat sa creeze efectul de ANC si sa nu mai percepi multe zgomote, sa zici "mama ce antifonata e masina, nu aud nimic" :)) 

Din pacate optiunea asta este un unicorn pe A6/A7 (extrem de rar are un S/RS optiunea, s-a pus doar pe 4.0TFSI aparent), am gasit un singur topic de la cineva in RU care a incercat insa nu a gasit amplificatorul cu codul necesar si s-a lasat pagubas :D.

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Din ce am citit, ANC s-a pus pe 4.0 în special pentru anularea zgomotelor la mersul in 4 cilindri, este țintit majoritar pe anularea zgomotelor de v4, nu pentru cele ambientale si nu am găsit mentiuni directe, explicite, ca ar reduce alte zgomote. Aparent asa credem, dar este prin omisiunea lor. Pusesem material informativ in aria "mașina mea".

 

Sistemul pare complex și over-engineered doar ca sa anulezi niște zgomote de motor când A8/S8 este suficient de antifonat și motorul pe benzină menține zgomotul de fond la un nivel redus, dar deh... nemții au decis ca le trebuie ANC.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
15 hours ago, bubu182 said:

daca mai aveam de pus si insonorizant mai dura cel putin 2 ore in plus.

4-5 ore lejer ,pus din colt in colt ,incrucisat…

15 hours ago, bubu182 said:

Pe subiectul acesta un retrofit mai interesant ar fi "EP1    With noise cancellation

Asta e cu totul altceva

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!