Jump to content

C110BF0 - Adaptive cruise control sensor Restricted view


Alextz
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Nu stiu daca s-a lovit cineva de aceasta problema. Pe o O3 dupa un mic incident fara urme pe masina primesc aceasta eroare.

ACC este dezactivat si reactivat de nenumarate ori intr-un traseu relativ scurt. Din ce am cautat eroarea pe net exista un TSB pentru Audi si ar trebui sa schimb doar suportul ACC (chiar este specificat in caz de accident fara urme). Cei de Brady...nu stiu de acest TSB si nici nu mi se par foarte priceputi la ACC.

Este nevoie de recalibrare dupa schimbare suportului (banueisc ca da). Unde in Bucuresti as putea sa fac aceasta recalibrare?

 

 

13 Adaptive Cruise Control

    System description: ACC Bosch MQB
    Software number: 5Q0907572D
    Software version: 0304
    Hardware number: 5Q0907572D
    Hardware version: H05
    Serial number: 10091403211414
    ODX name: EV_ACCMRRBoschVW372
    ODX version: 001015
    Long coding: 00081C00FE0339

    Trouble codes:
        C110BF0 - Adaptive cruise control sensor Restricted view
            Intermittent
                Date: 2019-02-22 20:32:11
                Mileage:
                Priority: 6
                Malfunction frequency counter: 15
                Unlearning counter: 238

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faceai o scurta cautare in prealabil, gaseai raspunsul: la PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă scuzi am făcut o căutare dar găseam numai topic-uri cu Touareg.

Mulțumesc de informație!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a discutat in topicul de retrofituri, avem si un semnal de pret acolo, 700 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este alta, suportul s-a deformat si senzorul nu are vizibilitate corecta.

Deci pentru inceput trebuie verificat / inlocuit suportul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

Cum s-a rezolvat pana la urma, era suportul de vina ? 

Intreb pentru ca am o problema asemenatoare, poate chiar aceeiasi. De 2 ani de cand e masina la mine tot apare sporadic eroarea din poza si dispare de la sine in cateva minute (2-3).

Intr-un final am fost la reprezentanta (Quark,Arad) si au recalibrat dar degeaba, eroarea inca apare. Ei spun ca au verificat suportul si nu prezinta deformari. Luni merg la ei din nou sa verifice dar nu am mari sperante, sunt destul de slab pregatiti, dar singurii cu echipamentul necesar. 

Atasez poze si cu front view la ACC, pare deformat ? Mie mi se pare ca sta putin cam ridicat. 

Este un RS MY15 220bhp. 

20191221_233638.jpg

received_576683776223282.jpeg

received_296895504570761.jpeg

received_761928444310246.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul sta in pozitia corecta. Asa e si la mine. Mi se pare mie sau e putin ciobit in stanga? Sau e doar murdar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mersi de info, ma bucur sa aud ca nu e anormal la mine :)

Da, era doar murdar am fost sa verific acum.

Ce am mai observat acum este ca rama poate fi mutata cu ca. 1-2 mm mai sus sau mai jos cu mana, nu stiu daca e aia o posibila cauza sau daca chiar se misca in mers la vibratii. 

O sa vedem ce depisteaza cei de la service maine, va tin la curent.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pana la urma codul exact de eroare a fost: C110BF0 Adaptive cruise control sensor restricted view (passive/sporadic)

Mi-au facut un soft update de la 0311 la 0400, desi acel update era practic pentru corectarea unei alte probleme.

Am mai dat si rama de plastic jos in ideea ca poate se misca prea tare in mers si cauzeaza eroarea. Am condus ca. 300km fara rama si nu am intampinat inca eroarea. Am pus rama la loc si urmeaza sa testez asa. Daca nu mai apare eroarea nici cu rama, inseamna ca update-ul a rezolvat problema, iar daca apare inseamna ca ea e cauza si se rezolva usor cu o mai buna fixare.

Craciun fericit!

 

received_800171273781319.jpeg

received_599252924196935.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine dupa o recalibrare s-a rezolvat. De un an merg fara problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Dupa un mic incident, tamponare usoara (o mica zgarietura pe bara fata) cred ca s-a deplasat foarte putin bara cu totul, imi apare eroarea : No sensor view. Daca merg fara ornamentul acela eroarea nu mai apare ( am mers in jur 300-400 de km fara ornament). Cum pun ornamentul, imi apare eroarea. Ceva sugestii? Cat ar costa o recalibrare? Multumesc!

Masina in cauza : Octavia 2015 NonFL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi intai ce valori ai, in blocurile de masura, sa vedem daca e decalibrata - pune ornamentul si verificati valorile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am : Misalignment angle, fast algorithm -0.26 si Misalignment angle -0.27.

Din ce am citit tot ce este peste/sub 0.8/ -0.8 va genera o eroare de Misalignment. Dar nu stiu cat ar trebui sa fie normal (la o masina de cel putin 3-5 ani nu cred ca este totusi 0.0 )

Am ``decupat`` un pic si din ornament (o linie de sus si una de jos ) dar tot imi da eroarea.

Modificat de Vibe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!