Jump to content

Alegere anvelope vara 2019


V A L I
 Share

Postare recomandată

Hankook S1Evo2 folosesc atat pe A3 cat si pe Tiguan si pot sa spun ca se comporta foarte bine atat pe uscat cat si pe suprafete umede. 

Nu am foarte multi km dar uzura pare normala. 

Pret vs performante ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti, eu am pus pe G7 in aprilie Michelin Primacy 4, pe 205 55 R16, deocamdata am doar un drum pana la mare la noi si cateva sute de km prin oras, dar in august o sa merg in Grecia si o sa merg peste 2000 km cu ele, le-am luat pentru eficienta pe ud si pentru silentiozitate/confort, ceea ce pot deja confirma, am simtit si un grip mai puternic la plecare, nu vor sa piarda aderenta, dar nici eu nu am fortat nici la plecare nici la franare, sper sa isi faca foarte bine treaba de anvelope premium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Isi fac treaba foarte bine, stai linistit. Costa peste media anvelopelor premium, dar isi merita banii. Pentru un uz normal, sunt excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O anvelopa de luat in calcul cred ca e si Falken - Ziex ZE 310 EC. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am dat si eu comanda la doua bucati de Michelin PRIMACY 4, 225/40 R18 92Y. Le montez pe fata, unde am un cauciuc taiat usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

A mers cineva cu Nokian zLine de vara ? Par niste anvelope performante, la un pret mai mic fata de marcile foarte cunosocute. Am citit ca se uzeaza repede, ceea ce pentru mine nu e o mare problema ca nu fac mai mult de 6-7 mii km pe an. Ma intereseaza aderenta, comportament pe viraje, rigiditate, etc. eventual o comparatie cu alte modele performante (Goodyear Eagle F1, Dunlop SportMaxx, Michelin PS, Continental Sport, Bridgestone Potenza etc.).

De asemenea oare la noi se gasesc doar facute in Rusia, si care o fi diferenta in practica fata de cele din Finlanda ?

Modificat de GeorgeTSI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi intrebare si despre Fulda SportControl (1/2), alta anvelopa de vara orientata catre performanta, de la un producator mai mic dar cu recenzii foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau despre Federal Evoluzion ST-1 ? :)

Modificat de GeorgeTSI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 4/24/2019 at 1:01 PM, Dolfin said:

Ne spui daca apare ceva, deocamdata am citit de probleme la echilibrat sau zgomote intermitente in rulare (ca si cum ar fi un petec pe undeva).

Revin cu impresii, aproape la final de sezon(dupa vreme n-ai zice) si aprox. 7mii de km cu anvelopele Hankook Ventus Prime 3: 

Le-am montat pe jante noi si au necesitat foarte putin plumb(5-10-15gr. maxim). 

Aderenta foarte buna pe uscat si ud.

Legat de zgomot...pentru mine sunt silentioase.? (nu am observat zgomote interminente in rulare) 

Am prins si ploi abundente si nu am simtit vreodata sa pierd controlul. 

Am dimensiunea 205/55/16 V cu protectie la janta. 

Un alt lucru ce imi place e ca au talonul mai rigid. Masina se simte foarte bine pe viraje. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu nevoie de o parere. Pe niste jante 7.5j am anvelope 225/50R17, de vara, CSC5. 
Ce nu-mi place e ca desi janta e 7.5J, balonul pare sa iasa mai in afara si are acel aspect de “burta”. 
Initial m-am gandit sa pun 215/50R17 insa uitandu-ma pe net am vazut ca aspectul nu s-ar imbunatati decat in cazul unei anvelope cu calea de rulare cat mai lata. Problema e ca, calea de rulare nu e specificata adesea. 225 respectiv 215 sunt latimea anvelopei (dintr-un flanc in altul), si nu a caii de rulare. 
In fine, ca sa nu divaghez prea mult, ce sa aleg ca sa am un aspect mai ok? Poate fi si un alt model de 225/50 daca stiti din experienta, sau alta marime, momentan sunt deschis la sugestii. 
Am pus si poza cu aspectul actual. Mersi in avans. 

FDAE55E2-9A53-443E-8E77-267C5CC42926.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui 215.50 ar arata mai bine dar pierzi si din talon si comfort nu mult , roata o sa fie mai mica.sau alte jante cu 8j care vor intinde mai mult anvelopa dar aici intervine  ET ul jantei care trebuie sa fie mai mic cu ce ai acum sa nu atinga suspensia. Eu am de iarna 225 50 17 si janta e 7J si e ok ca am extra protectie a jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am probleme de ET, jantele vor ramane cele 7.5J cu ET35, care daca nu ating cu 225/50 nu vor atinge nici cu 215/50. Vitezometrul va indica putin gresit dar sunt in limitele tolerantei (sub 3% diferenta intre marimile rotilor). Ce nu e ok e ca dimensiunea 215/50 nu e omologata pentru modelul meu. 

Ai cumva o poza cu setup-ul tau? adica cu anvelopa 225/50 pusa pe janta 7J? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pozele astea le am ....nu sunt acasa sa iti pot face altele dar la jantele de vara 235 40 19 cu J7 nu se vede asa ca la cele de iarna 225 50 17 tot J7.Screenshot_20191029-114228_Gallery.thumb.jpg.59aacc87c2f831119f481aecf9525704.jpg

Screenshot_20191029-114324_Gallery.jpg

Doar pozele astea le am ....nu sunt acasa sa iti pot face altele dar la jantele de vara 235 40 19 cu J7 nu se vede asa ca la cele de iarna 225 50 17 tot J7.

Si asta 

Screenshot_20191029-114352_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Doresc sa achiziționez un set de anvelope de vara 185 65 15 și nu știu ce brand sa aleg. Sunt orientat pe Michelin și pe Continental. Ma puteți ajuta cun un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai lua acum anevlope de vara ? nu mai bine in primavara sa fie cat mai proaspete ?

Michelin cele mai moi , confortabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin,  Good year f. moi, aderenta buna, rezistenta. silentioase , dar cauta cu protectie janta, sunt f. sensibile pe talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dupa un sezon cu ele pot  sa le recomand cu mare drag.

Nu am mai avut nici un fel de problema si inca sunt ca noi.

Este vorba de Michelin Primacy 4 225 45 r17 dot 2019 cumparate in februarie .

Anul acesta m-am plimbat putin si am facut 30.000 km cu ele, consider ca a fost un test decent :D.

Spor

 

images.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca la primavara va trebui sa imi iau anvelope noi odata cu trecerea la jante de 18". 

In principiu sunt interesat de anvelope premium gen Michelin PS4, Goodyear F1 Asym 5, Conti Sport Contact 6. Ca variante alternative ar mai putea fi Primacy 4 si Hankook (Ventus Prime K3 125 sau Evo). Sincer insa mi-as dori ceva din primele 3 si in prezent inclin spre PS4. Am vazut totusi ca si Asym 5 ar fi laudate.

Ceva pareri ? Masina este de familie si trebuie sa pun accent si pe confort, nu iau anvelopele pentru circuit :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O singura solutie este, PS4, crede-ma, cele mai bune anvelope pe care le-am avut vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Avand in vedere ca anul 2019 s-a incheiat, inchidem si acest topic.

Discutiile pot continua in noul topic deschis pentru anul 2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!