Jump to content

Alegere anvelope vara 2019


V A L I
 Share

Postare recomandată

Cum topicul vechi a fost inchis redeschid un topicul nou pentru anul 2019 .

Atasesz un link cu articol actual de la ADAC-Summer-Tyre-Test-185-65-R15

Eu trebuie sa schimb anvelopele de vara Continental Premium Contact 5 cu unele noi si ma gandeam la Uniroyal RainSport 3. Aveti ceva experiente cu anvelope respective (marimea 205-55-16) ?

 

L.E. Am editat: Contact RainSport

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am vazut despre uniroyal pe tyrereview este ca sunt cam cele mai bune pe ud si o idee mai slabute pe uscat.

ca si model apare rain expert nu contact.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Uniroyal/RainExpert-3.htm

eu am achizitionat deja 2 bucati debica uhp presto 2 225/45/17 cu indici c si a 66db, in urma experientei cu debica de iarna pe aceeasi dimensiune si citind pe tyrereview experientele celor de acolo cu ele.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Debica/Presto-UHP2.htm

debica frigo hp2 erau facute in germania si acestea de vara in polonia dot 5118 pret 239 ron bucata.

BB2E7B75-5080-4E1A-97C3-88748076AEDC.jpeg

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor

Am nevoie de un sfat legat de anvelope de vara 185/60/R15 pentru modelul Rapid cu interval de pret intre 200 si 250 lei/buc, m-am oprit la urmatoarele variante:

HANKOOK Ventus Prime3 K125: https://www.vadrexim.ro/anvelope-vara-185-60-r15-hankook-ventus-prime3-k125-84h.html

NEXEN N BLUE HD: https://www.vadrexim.ro/anvelope-vara-185-60-r15-nexen-n-blue-hd-84h.html

KUMHO ES31: https://www.vadrexim.ro/anvelope-vara-185-60-r15-kumho-es31-84h.html

FALKEN ZE914EC: https://www.vadrexim.ro/anvelope-vara-185-60-r15-falken-ze914ec-84h-1.html

FIRESTONE ROADHAWK: https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-firestone-roadhawk-185-60-r15-84-h.htm

Ce alte variante am in intervalul acesta de pret? Merita sa ma intind pentru Bridgestone Turanza T005? 

https://www.anveloshop.ro/anvelope/anvelope-vara-bridgestone-turanza-t005-185-60-r15-84h-32863 

Ma intereseaza sa nu fie prea zgomotoase si sa se comporte bine pe suprafete umede.
Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.02.2019 at 11:13, V A L I a scris:

Cum topicul vechi a fost inchis redeschid un topicul nou pentru anul 2019 .

Atasesz un link cu articol actual de la ADAC-Summer-Tyre-Test-185-65-R15

Eu trebuie sa schimb anvelopele de vara Continental Premium Contact 5 cu unele noi si ma gandeam la Uniroyal RainSport 3. Aveti ceva experiente cu anvelope respective (marimea 205-55-16) ?

 

L.E. Am editat: Contact RainSport

Nu ai fost multumit de continental?Eu la modelul asta ma gandeam sa cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acu am continental CSC5 dot recent, si pot sa spun ca Uniroyal rainsport3 XL> Continental CSC5 din toate punctele de vedere (pret, performanta uscat/umed, stabilitate si nivel de zgomot). Atentie doar ca sunt foarte moi si pe flanc, si daca nu sunt XL poate sunt prea moi, depinde ce asteptari ai.

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ultra2 Am fost multumit, dar vreau sa incerc si altceva. Ar mai fi CSC6 (care s-ar zice ca vin cu ceva imbunatatiri) dar sunt mai scumpe cu 100 RON / bucata ca Uniroyal Rainsport 3 la marimea 205/55/16.  Singurul lucru deranjant ar fi ca Uniroyal sunt niste anvelope moi care tin putin (in jurul a 30.000 km).

Inca nu sunt decis, de aia am deschis eu topicul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@V A L I

Daca banii nu sunt o problema si siguranta este pe primul loc sfatul eu este Mcihelin Pilot Sport 4 91W. Daca vrei sa incarci serios masina in concediu iei 94Y XL.

Am avut Michelin Pilot Sport PS 2 si Pilot Sport 3 pe Golf,  am Pilot Sport PS3 pe Audi A4 B7 si acum o sa pun pe un BMW E91 ce il am in familie Pilot Sport 4.

Am avut si Dunlop Sport Maxx RT (prima varianta) si pe Golf si pe Audi A4 dar e diferenta de la cer la pamant intre Dunlop si Michelin. Pe Golf am avut si Hankook Ventus V12 Evo (prima varianta) dar nu le recomand. Parerea mea e ca Michelin Pilot Sport sunt the "best money can buy" pe dimensiunile astea de 16-17-18 daca banii nu sunt o problema. Pe 18 mai era Super Sportul sau acum noul Pilot Sport 4S dar nu au dimensiuni pentru mine la ce am eu 17 si 18 pe vara.

Ca si kilometri tin peste 40.000 km daca ai grija de ele. Cu PS2-urile cam atat am mers.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@volnick1986   :) eu am 1.2 Tsi si mai mult de 195km/h nu merge, deci teoretic orice anvelopa e buna (si in concediu merg lejer adica cu avionul ? ). Mai am un Volvo V40 si pe ala am Michelin Energy Saver anvelope ce nu se mai tocesc si ele odata :) . Sport Maxx am avut pe alta masina si au fost ok sa zicem , dar dupa aia am luat GY Assymmetric2 si au fost peste. Am trecut de varsta cu alergatul asa ca ...Nu vreau ceva super performant, vreau ceva decent cu bani putini (eu prefer sa le schimb mai des decat sa stau cu ele pana cand au 3-4 mm).

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ceva decent stiu ca avea Dunlop SP Sport Blue Response 205/55 R16 91H. Nasul meu a pus noi pe Astra H de 1.4 90 de cai si are cam 30.000 cu ele si cum zici.... nu se mai tocesc odata. :Driver:Ce pot sa iti zic despre ele ca sunt foarte usurele. Cred ca online le gasesti si sub 300 de lei bucata ceea ce e chiar bine.

PS: La o scanare rapida pe net am vazut ca Sigemo are 4 bucati pe stoc, chiar in Brasov cu 285/ buc cu montaj inclus. La fix pret! :emthup: Spor la cumparaturi.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o varianta, nu zic nu. Sunt aproximativ 275 Ron / bucata. 205/55 R16 91H . 

Indice consum:B

Aderenta teren umed:A

Nivel zgomot: Decibeli:68 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai jos ca bani ai doar Firestone la 245. Hankook e putin sub la 269, dar nahh ... si restul Michelin, Conti, Bridgestone, Good Year si Pirelli sunt peste 300. Important e ca au si montaj in banii aia.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru amatorii de anvelope "ce nu se mai tocesc" recomand gama Primacy. 

Avem aproximativ 80k km cu Primacy 3 (inca au in jur de 4.5mm) pe una dintre masini dar le voi schimba, cel mai probabil cu Primacy 4, pentru urmatoarele sezoane. :) 

Cat priveste masina mea, inca nu m-am hotarat ce voi lua pentru ca vreau sa renunt la 19 din motive de confort. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ceva review-uri negative despre Uniroyal (in sensul ca nu se aseaza bine janta si mai dau trepidatii in volan) si m-am hotarat :) sa merg pe varianta clasica:

205/55/16 DUNLOP BLURESPONSE 91V sau  GoodYear EfficientGripPerformance 91V . Ce sa fie ?...Dunlop nu am mai avut decat demult modelul SP01 iar Good Year numai de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.02.2019 at 10:13, V A L I a scris:

Eu trebuie sa schimb anvelopele de vara Continental Premium Contact 5 cu unele noi si ma gandeam la Uniroyal RainSport 3. Aveti ceva experiente cu anvelope respective (marimea 205-55-16) ?

Exact de-astea mi-am luat eu saptamana trecuta (insa pe 245/45 R18 100Y), azi au ajuns :)

In esenta, alegerea a fost, in urma parcurgerii diverselor teste si review-uri de pe net, intre astea si Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3.
Am facut alegerea pe baza pretului (95 Euro/bucata) dar si pe un criteriu subiectiv: imi place cum arata profilul anvelopei :)
Pana acum n-am mai avut Uniroyal insa am citit si auzit lucruri bune despre ele, sunt curios cat rezista in timp si cum se comporta pe carosabil umed si ud.

 

IMG_20190228_085416.jpg

IMG_20190228_085451.jpg

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al3xandru1228

Ce parere aveti de anvelopele Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3? Sunt in cautare de anvelope pentru 225/50r17, daca aveti vreo sugestie pt a lua in considerare in vederea achizitiei de anvelope care sa nu depaseasca suma de 530 de lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@al3xandru1228 Googyear nu mai sunt demult marca premium, eu te sfatuiesc sa te indrepti catre Michelin Sport Sport 4, le gasesti la acelasi pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n daca ai masina grea (1500kg+) o sa le arunci dupa 30.000km max.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n Esti patriot!  Made in Romania.  :ROflag:

@al3xandru1228Ai un PM cu niste recomandari ca sa nu consideram reclama.

Mi-au sosit si mie 2 bucati Pilot Sport 4 225 45 17 94Y XL pentru BMW. Au fost 429 lei bucata cu transport inclus. :emthup:

Altele doua SH la fel cu DOT 2018 le-am achizitionat in urma cu 3 saptamani. Toate patru le-am montat si echilibrat pe jante dar le pun pe masina in 2-3 saptamani sa vedem cum a fi vremea.

Pe Audi raman linistit vara asta cu 4 PS3uri 235 40 18 95Y XL foarte bune cumparate SH in toamna trecuta.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman C5-ul nu e o masina usoara, la 1700 kilograme, insa anvelopele astea-s varianta XL exact din acest motiv. Nu am mai avut Uniroyal pana acum si sunt curios sa vad cat tin si cum se comporta. Daca-s bune, mai iau; daca nu, iau altceva. It's as simple as that :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XL am avut si eu, si XL au avut si aia cu masini de 1600-1800kg (525d, 159  2.4, etc) singurul minus durata de viata mai mica decat cam orice alta anvelopa. La 1700kg estimez un 25000-30000km, daca faci atatia km in 1 vara jumate, intelegi ce vreau sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai dreptate, nu zic nu. Timpul o sa decida asta; oricum, admit faptul ca durabilitatea in timp nici macar nu a fost pe lista factorilor pro sau contra.

Daca-s bune, o sa zic aici; daca nu, la fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A găsit cineva reviewuri despre GY Asymmetric 5? In engleza nimic, am văzut ceva pe la rusi dar niet rusă. 

Ma hotarasem pe Michelin PS4, sunt sigur ca pe 17 inchi erau cea mai buna alegere insa Asym 5 vin si ele cu tehnologie noua care poate surclasa PS4. 

 

Săptămâna asta sau viitoare tre' sa dau comanda si nu stiu dacă sa merg pe ceva testat dar vechiut (PS4) sau ceva tehnologie mai buna dar netestat (Asym5).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05.03.2019 at 22:17, volnick1986 a scris:

@B_o_g_d_a_n Esti patriot!  Made in Romania.  :ROflag:

@al3xandru1228Ai un PM cu niste recomandari ca sa nu consideram reclama.

Mi-au sosit si mie 2 bucati Pilot Sport 4 225 45 17 94Y XL pentru BMW. Au fost 429 lei bucata cu transport inclus. :emthup:

Altele doua SH la fel cu DOT 2018 le-am achizitionat in urma cu 3 saptamani. Toate patru le-am montat si echilibrat pe jante dar le pun pe masina in 2-3 saptamani sa vedem cum a fi vremea.

Pe Audi raman linistit vara asta cu 4 PS3uri 235 40 18 95Y XL foarte bune cumparate SH in toamna trecuta.

De unde cele noi? De ce 2 noi si 2 dot 2018? 

De unde dot 2018? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian7373 Salut. Cele noi de la un magazin online. Cel mai bun pret pe net la momentul respecitv. In alte locuri erau si cu 60-70-100-120 lei/bucata mai scumpe.

Cele SH de la un baiat ce le aduce din Austra. Au DOT 2018, deci un sezon rulate maxim 7-8000 km. Am dat pe ele 360 lei/ pereche. Au fost in stare perfecta, fara nici un defect. Eu zic ca am iesit bine per total. Doua SH din motive fianciare bineinteles.

Le-am montat pe jante si urma sa le pun pe masina weekendul asta, dar nu vor mai apuca. Azi de  dimineata pe la ora 10 o doamna a iesit de pe o straduta sa faca sranga si buf in BMW-ul care statea pe loc de parcare regulamentar pe dreapta. A zis ca "i-a alunecat volanul din manca!" Serios?! Ea sigur vorbea la telefon, dar nu recunoaste. Bine ca are asigurare valabila. Bara spate in partea stanga, aripa stanga. Roata stanga spate sta stramba. E clar ca a atins ceva la punte sau bratele de pe spate. Am si dus masina la constatat si facut. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Continental începe să coboare în topul calității. Am cumpărat 4 anvelope CPC6 225/45/17 și după 900 km anvelopa stg spate s-a dezintegrat când mă aflam în depășire. Am reușit să controlez mașină și să finalizez depășirea. Am oprit după 300 m și am demontat ce a rămas din anvelopă și am trimis-o Continental spre evaluare.

Concluzia a fost respingerea înlocuirii pe garanție  deși filmarea cu camera video de bord arată clar momentul avertizării TPMS și devierea mașinii de la traiectorie. Cauze paranormale au produs ruperea peretelui anvelopei , culmea și 94XL.

Toate masinile mele utilizează anvelope Contiental vară / iarnă, dar din acest an voi considera și alte opțiuni în locul Continentalului .

Conti_2.jpg

Conti dead.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!