Jump to content

Passat B5.5 1.8T


dragosp92

Postare recomandată

Foarte frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos. Pentru mine 1.8T ramane si este de vreo 10 ani "prima dragoste"!

Link către comentariu

frumos Passat cu o motorizare foarte misto, sa te bucuri de ea si s-o tii cel putin la fel de intretinuta ca si pana acum, arata super masina! H&R am avut si eu puse pe B5.5 W8 si a coborat-o unde trebuie, ca si handling improvement a fost super insa putin cam joasa(la speed-bumps) totusi si cam rigida, cred ca Eibach erau mai ok pentru drumurile de la noi, sper sa fie altfel la tine :).

Modificat de mik15
Link către comentariu

Mersi frumos, inca sunt in dubii daca sa montez H&R-ul sau sa mai caut altceva, imi place confortul pe care il ofera cu suspensia stock dar vreau ceva putin mai coborat. Am avut Eibach pe alta masina si am fost foarte multumit, nu am simtit nici o diferenta la confort.

O sa ma mai gandesc pana se incalzeste afara.

Link către comentariu

              Frumoasa masina ti-ai ales!Cred ca este cel mai reusit b5.5 pe care l-am vazut.Si al meu e tot full dar fara bandouri,fara trapa,fara piele,fara volan cu comenzi,fara jantele Phoenix si cu motor de 1.6!Fac si eu haz de necaz!

              Tine-o cat mai aproape de OEM !

Link către comentariu

Multumesc mult! 

Cam asta si urmez, un aspect clean si OEM.

Nu prea sunt multumit de confortul scaunelor fata si ma gandesc cu ce le pot inlocuii.

Link către comentariu

? mie nu imi place Passat, dar de al tău m-am indragostit! Mai ales ca nu are motor de tractor. Să o rulezi cu plăcere! Îmi place foarte mult cum ai grijă de ea!

Sunt curios cum sunt 1.8turbo pe golf 4 ?

Link către comentariu

Mersi frumos, astept sa se mai incalzeasca putin afara ca sa ma apuc sa ii pun rotile de vara si sa ii fac un detailing exterior (compound, polish, ceara, curatat carenaje roti,  tratament pentru plastice, etc).

Link către comentariu

Ledificat....?
Vezi ca poti "resuscita" acel suport de telefon sa-l readuci la viata in 2019...vezi la mine in topic sau pe club, unde ai acolo toate detaliile.

 

Link către comentariu

:)), am vazut postarea, cand o sa am timp o sa ma ocup si de asta. Momentan am un suport pentru telefon(magnet) adaugat pe suportul respectiv.


Mersi!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Astazi am trecut si eu la rotile de vara.

+ bonus suport de ochelari si etrieri vopsiti.

 

B6C47173-B8BA-4A5C-9413-9CE453980D64.jpeg

A397832B-B747-477C-8CB5-6D089E8E364E.jpeg

774A1FAD-051B-4D9D-AEE9-F2284714D41A.jpeg

1FDE6CA3-78D6-4D5F-8BF7-631943A664FE.jpeg

Link către comentariu

Daca ti--a ramas niste LED-uri mi-ar trebuie si mie 4 buc. din acelea mai lungi...platesc.

Link către comentariu

dubiosi nemtii la echipari - eu pe bora edition am sport de ochelari su tu pe passat highline nu :) oricum util suportul

am mai zis ca e faina rau masina? parca da totusi :)

Link către comentariu
în urmă cu 3 ore, mariuscbn a scris:

Daca ti--a ramas niste LED-uri mi-ar trebuie si mie 4 buc. din acelea mai lungi...platesc.

Mai am, rezolvam in privat. :D

 

Mad_kat

Mersi frumos! 

Da, cred ca era mai mult un accesoriu pe care il puteai cumpara, gen (plasa portbagaj, covorase, etc)

Cu ocazia asta am eliberat torpedoul de tocul cu ochelari.

Link către comentariu

Ma tot uitam la poze si imi ziceam "ma, stiu masina asta de undeva". Abia acum am realizat :)) 

Salut Dragos! Superba masina!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi mi-am facut de lucru in ciuda vremii si am schimbat urmatoarele:

-curele de accesorii

-conducta ac inalta presiune

-filtru din conducta 

-filtru de polen MANN FreciousPlus.

 

Mai ramane doar de incarcat instalatia ca sa verific daca mai am pierderi.

77399840-4044-4DCA-A8D6-797F1622F5ED.jpeg

83A58D52-96B7-4FC2-AC24-71821579F959.jpeg

64C85C6B-F54D-437A-93B1-CB1B535BFC86.jpeg

Link către comentariu

Cel mai bun flltru de la Mann...multa lume nu stie de el si ca e perfect de bun pentru un oras la Bucuresti.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Publicat (modificat)

Am mai schimbat cate ceva din ce aveam pe lista si cred ca acum am pregatit masina pentru remapare. Sa vedem :D

Am schimbat:

Filtru Uscator AC

Cealalta conducta AC de inalta presiune. Acum teoretic am rezolvat cu pierderile de freon.(Vedem in timp)

Downpipe

Diverter Valve

Ulei+Filtre

 

59596274_386093095581139_8059875803074134016_n (1).jpg

Modificat de dragosp92
Link către comentariu

1.8T astea de 150cp cred ca au fost cele mai reusite si fiabile motoarea VW... am avut si eu o Octavia1 acelasi motor... pe vremea aia, anii 2000, era racheta :) mi-a placut enorma masina... vad ca o intretii serios. felicitari!

Link către comentariu
cristache31

Downpipe pe cat?

Pune o poza sa vad si eu lucrarea si daca nu e problema, cat a costat?

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!