Jump to content

Motorul AJM - probleme specifice , deosebiri ,etc


golfnik
 Share

Postare recomandată

A mea e masina cu 350 000 km . Intradevar a rezistat turbina cu brio la mine insa am observat ca la cateva persoane cu motoare 1.9 tdi (de 131 de cai ) au aparut probleme cu turbina . Probabil ca sunt mai multi factori care contribuie la "aranjarea turbinei". In mod sigur unul este si surge-ul .

Spre exemplu fratele meu a inlocuit-o pina in 150 000 km si are masina de la 30 000.

Pun si eu o intrebare poate o sa raspunda cineva:

Ce disc de ambreiaj mai rezistent decat cel stock poate fi pus pe un motor AJM ( in cazul meu e un passat) daca intentionez sa maresc puterea si cuplul motorului . O merge de AWX sau AVF ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare care e putin off topic, dar am citit aici si nu stiu ce inseamna termenul de "surge"

Lamuriti`ma si pe mine va rog. Multumesc.

Si apropo, la mine in carte la cuplu scrie tot 310 NM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:o Chiar am dat search ca nu`s nici asa de incepator si nu mi`a gasit nimic...

Dar acum stau si ma uit, si cred ca am dat search doar in aria bora&golf4, iar ce`mi arati tu aici e in alta arie.

Merci si scuzele de rigoare :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
liviuplaton

Am si eu o intrebare, cam cati km rezista un motor AJM al meu are pe bord 210000 iar pe tester au iesit 375 000 km :rolleyes: , atai viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun ca depinde de felul cum il folosesti. De exemplu: Ulei bagat la timp, filtre, distributie, nu calcata acceleratia blana de la 1200 pana la 2000 ca sa fortezi turbo, te poate tine si 700.000. Stiu Passat cu 690.000 din 1999. Dar, daca ii faci chip, te va tine mai putin. In principiu sunt motoare foarte bune (TDI). Eu zic ca conteaza 80% modul de exploatare al motorului. Ai citit ce ti-am zis mai sus?? "sti sigur ca are doar 200.000? Eu iti garantez ca la 200.000 nu se duce un turbo."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplaton

are 375 000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut. :beerchug: Oricum iti spun la 300.000 daca ai turbo nou, masina mearge ca noua. Arunca un ochi si pe aici! Este o discutie de viata unui motor TDI

Modificat de Be
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Peste aproximativ 9.000 de km fac cei 60.000 de km dupa care trebuie schimbata distributia. Avand motor AJM si fiind un topic care dezbate aspectele legate de acest tip de motorizare imi puteti recomanda ce trebuie cumparat pentru inlocuirea distributiei ? Am citit pe forum destul de multe legate de schimbarea distributiei dar fiind un topic exact pentru tipul meu de masina ma adresez celor care au schimbat distributia la AJM si care, in limita timpului avut si a bunavointei, doresc sa posteze impresii, sugestii, marci de produse folosite, ce este obligatoriu si ce nu de schimbat si avut in vedere la momentul inlocuirii distributiei. :icon_thumright:

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai iti trebuie asa: Curea distributie, rola de ghidare, rola intinzatoare si pompa de apa. Doar 60.000 are masina ta din 2000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am schimbat distributia mi-au dat garantie 80 000 km, de schimbat se schimba rolele, cureaua de sitributie , pompa de apa, cureaua de la acesorii ( compresor, alternator etc), intizatorul + filtrul de aer , si de polen. DEspre marcile de produse folosite in functie de buget, eu can am schimbato cei de la servis ma-u intrebat daca vreu piese originale, avand si alte probleme cu masina nu am pus originale. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt bescu

Masina e din 2.000. Am cumparat-o cand avea 135.000 km in august 2006. Acum am 176.000. La 185.000 se vor implini cei 60.000 km. Distributia a fost schimbata de 2 ori (la 61.000 si la 125.000 - sunat in Austria la service si verificat personal prin telefon si e-mail). In afara de filtre pe care le schimb la 10.000 (doar cel de motorina odata la 20.000) de km si o garnitura culbutori alte probleme nu am avut. In ultimul post scriam de 60.000 ca asa am citit pe forum si din ce am mai gasit pe net ca tipul acesta de motor, AJM, nu stiu de ce, dar doar la el se schimba cureaua la 60.000. In rest la celelalte modele la 90.000 si chiar 120.000 km.

Pt liviuplaton

Cureaua de la compresor si alternator trebuie schimbata ? nu si piesele in sine (compresor, alternator).

Va multumesc pentru raspunsuri si daca se poate imi spuneti cam cat a costat totul (ma refer la piese si manopera - estimativ pentru ca sa stiu la ce sa ma astept).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele pentru distributie te costa cam 800 de ron, iar manopera in functie de service-ul ales. De exemplu eu am dat 200 de ron manopera pentru schimbat distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi sa par cam putin km la o masina din 2000 , am prieten care si-au adus masina din 2005 si are cam 150 000 , daca chiar vrei sa afli km reali la motoarele disel km sunt stocati si in ECU , se pot vedea cu VAG COM , nu interfete clonate , softuri originale care se gasesc pe la servisurile care se respecta, eu am avut o surpriza de vreo 150 000 km in pus in ECU , BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Va rog sa reveniti la subiect!

Multumesc! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a lamurit problema cu 285/310 nm?

In cartea mea scrie 310 nm, motor ajm.

Sa cred au ba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e destul de clar ca un AJM are 285nm iar un AUY 310. Vezi ca in carte scrie la motorul TDI de 85kw, si exista 2 tipuri. Iti spune tie clar AJM 116cp, 85kw, 310nm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajm, 115cp, 310 nm. Asta zice in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cutie cu 6 trepte, ai 310Nm. Daca ai cutie cu 5 trepte, ai 285Nm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar incepem discutia despre cuplul motorului......AJM pe Golf4&Bora are 6+1 trepte=> 285nm. AJM exista cu 5+1 trepte pe Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi spuna de ce distributia la AJM se schimba la 60.000 de km in conditiile in care ti se ofera garantie de 80.000 de km ? Joi sunt programat pentru schimbarea distributiei si eram curios de la cei care au AJM si au schimbat distributia daca ati respectat acest interval de 60.000 de km sau ati "mers mai mult" spre 80-90.000 de km cu distributia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba distributia asa cum scrie in manualul de service. Garantia este valabila numai daca distributia este schimbata in service-uri autorizate de furnizorul pieselor de distributie respective. Curelele contin acum kevlar si pot rezista 200.000km, dar nu poti sa te bazezi pe lucrul acesta. Iar mecanicii inclin sa-ti recomande sa schimbi cat mai des, e castigul lor in joc, nu? Eu am schimbat la 60.000 pentru ca atunci cand am luat masina am schimbat numai curelele, un lucru cam riscant daca nu cunosti detaliat istoricul reviziilor si te gandesti ca daca se gripeaza o rola sau pompa de apa nu-i deloc bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru precizari. Eu schimb tot kitul, nu doar curelele. Bineinteles ca voi respecta ceea ce scrie in recomandarile cartii service. Mecanicul e de buna credinta si imi spune ca pot merge lejer 80.000 cat mi se ofera garantia. As fi dorit sa stiu totusi de ce la acet tip se recomanda schimbarea mai des. Sunt niste solicitari mai mare ale curelei ? Sunt o serie de angrenaje care sunt folosite mai intens sau nu ? Pur si simplu un raspuns poate putin tehnic. Ca ma gandesc ca nu sunt diferente radicale de conceptie a motorului intre AJM, AUY, si alte tipuri de motoare de la G4 care sa justifice totusi niste diferente semnificative in ceea ce priveste schimbarea distributiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca spune ca se schimba la 60.000 de mile, nu km. Eu asa m-am intepat cu autodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe prima pagina a acestui topic la postul 10 am atasat un grafic de schimbare a distributiei. Acolo scrie clar 60.000 km si nu mile. Masina mea fiind fabricata in septembrie 1999, scrie pe talon model 2000 si totusi in cartea service s-a facut schimbarea la distributie la fiecare 60.000 de km. De aici trag concluzia ca ma incadrez la modelele pana in 2000. Daca era fabricata in septembrie 2000 intram in categoria modelului 2001 si atunci schimbam la 90.000 de km, lucru care ar fi fost reflectat si in cartea service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Laurentiu_LWR pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!