Jump to content

Audio / Boxe Exeo


alexandruci
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Am achiziotionat de curand un Exeo.

Pe spate se auzeau doar twiterele, am zis ca nu e nici o preblema, se pot inlocui difuzoarele. A doua zi au inceput sa se auda si difuzoarele. Am selectat doar difuzoarele spate, si daca trec cu volumul de jumatate fac un zgomot infernal, gajae, pacane, huruie ca si cand ar fi membrana sparta. Am inlocuit un difuzor si se intampla la fel, nu am mai desfacut si cealalta fata de portiera...nu avea rost( boxa desfacuta arata impecabil, nu rupta, nu probleme vizibile, arata chiar mai bine decat cea din dezmembrari).

Am pus vcds si nu imi vede decat difuzorele si twiterele fata.

Sistemul este jtb, cel putin amplificatoorul din portbagaj si difuzoarele spate.

Aveti vreo idee, vre-un sfat, vreo parere?

Multumesc.

Modificat de alexandruci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Rezolvat ...

Am montat un subwoofer de a4 si basul Nu mai rupe boxele pe spate... ?

Boxele spate primesc semnal din amplificatorul din portbagaj, iar cele de pe fata direct din radio cd.

 

20190219_201802.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Scuze ca ma bag peste postarea ta insa am si eu o curiozitate. Am cumparat un Exeo 2009 cu o navi aftermarket si pe spate nu se aud boxele. M-am uitat prin grila aia si parca se vad ceva.. Stie cineva daca are de fabrica sau trebuie puse? Sau macar firele daca sunt trase?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic. Trebuie trase firele din conectorul unității pana la boxe și montate boxe, deoarece nu ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@ andrei596 - eu stiu ca Exeo vine standard cu boxe in toate usile. Insa unele modele au subwoofer din fabrica si atunci boxele de la usile din spate sunt amplificate de acelasi amplificator folosit si pentru bass. 

Cred ca aceasta din urma este situatia ta. Avand radio aftermarket amplificatorul pentru subwoofer si usile spate nu este legat (bine sau deloc), deci nu se aude nimic in spate. Daca ai versiunea combi este usor sa verifici. In portbagaj dai la o parte usita laterala dreapta si daca vezi ceva ca in poza din postul lui alexandruci atunci asa este. 

Asta daca nu ai rezolvat deja problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu am mai intrat de mult pe aici. Nu am rezolvat dar nu am mai cautat sa o rezolv insa acum cand vad ce ai scris sunt in dubii.

Am berlina nu break. Unde anume ar trebuii sa ma uit dupa amplificator?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Un spatele capitonajului de la aripa spate, în portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exeo fiind facut dupa audi A4B7, are amplif in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!