Jump to content

Retrofit Golf 7 - Oglinzi electrice / incalzite


edi10000
 Share

Postare recomandată

a mai montat cineva oglinzi pliabile electric în ultimul timp? dacă da, cât au costat (noi sau sh) și unde au făcut montajul (eventual costuri, dacă se poate) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat eu, dar nu te pot ajuta cu info legate de cost achiziție, întrucât au fost achiziționate de client. 

A cumpărat oglinzi de R, pliabile electric și cu puddle lights. 

Dupa montaj se codeaza corespunzător, sa apară și meniul de setare pliere, etc, pe MIB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut Florin, ma poti ajuta cu o informatie daca te rog?

Am cumparat oglinzi rabatabile pt Golf 7 , dar am vazut ca releul pt usi au mai multe coduri. Imi poti spune care cod de releu e cel mai ok sa caut ?

Mersi

 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Calculatoare usi, nu relee. In primul rand, posteaza ce an este masina ta.

Calc de usa trebuie sa fie cu 5qx 959 592 si 593. Vezi pe usa pasager daca cumva nu ai deja highline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok..mersi deocamdata..joi imi ajunge masina din germania si fac un scan ca sa vad ce cod are si revin cu info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Postez si eu aici o intrebare: care e codul de piesa de la sticla de oglinda stanga-fata?

 

De dimineata, pe la ora 6 si pe zero grade, am plecat de pe loc si dupa 2 m, a cazut sticla din oglinda.😅 S-a spart in 2 bucati si as vrea sa o inlocuiesc cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... Dupa multe cautari si n telefoane, am renuntat si am comandat oglinda OE. 360 lei de la magazin independent caci dealerii VW vor 400.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 5/24/2020 at 3:20 PM, F l o r i n said:

Calculatoare usi, nu relee. In primul rand, posteaza ce an este masina ta.

Calc de usa trebuie sa fie cu 5qx 959 592 si 593. Vezi pe usa pasager daca cumva nu ai deja highline.

Buna, întrebare, calculatorul de mai jos suporta oglinzi pliabile ?

 

IMG_20210523_110005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pare ca da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

recomand 5Q4959593E / 592E...daca tot pui oglinzi rabatabile sa le faci si functia de depliere la punerea contactului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

Am instalat oglinzi pliabile acum 2 ani. Am o problema cu oglinzile pe care incerc sa o rezolv tot de 2 ani. Oglinzile se pliaza cand inchid masina si se deschid doar atunci cand pun contactul. Doresc sa se deschida atunci cand deschid masina din cheie si nu atunci cand pun contactul. Solutia este simpla. Fac o paranteza - folosesc OBDEleven pt. codare. 

 

Central Electronics
- Adaptation
- Control access 2
- Signalisierung Spiegelanklappung – active.

 

In setarile mele functia - Signalisierung Spiegelanklappung este setata pe - not active.

 

Problema este ca, la mine in modulul - Control access 2 functia - Signalisierung Spiegelanklappung nu exista. 

Am prezentat problema si pe forumul OBDEleven fara succes. Am tot facut cercetari in ultimii 2 ani dar nimic. Atat in OBDEleven cat si VCDS functia respectiva exista 100 %. In softul masini mele nu. Este pt. prima data cand incerc si pe un forum din Romania. 

Masina este un Golf 7 an 2013 versiunea Highline. 

Am cumparat oglinzile noi de pe un site din Polonia catalogate ca OEM. Am descoperit de curand ca sunt acele kituri care se gasesc pe site-uri ca Aliexpress. Nu stiu daca asta are vreo legatura. In rest toate celelalte functii ale oglinzilor sunt in regula. Cei de pe forumul OBDEleven mi-au zis ca nu modulul din usa este cel care cauzeaza problema.

1.thumb.jpg.31772769884b66905f045ba905ba5f55.jpg

 

Asa as trebui sa arate modulul Control access 2.

 

2.thumb.jpg.f722c591d360bf29ce1751c57df6b360.jpg

 

Asa arata la mine. Dupa functia - Funk Spiegelanklappung Modus nu mai apare nimic. Cum se observa in prima imagine lipsesc 5 functii printre care si Signalisierung Spiegelanklappung.

 

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg de ce ai vrea depliere la deschiderea usii. MAi ales iarna, cand ai gheata pe ele, de ce sa le fortezi ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Sunt de acord cu tine. Iarna dezactivez plierea oglinzilor din unitatea multimedia. Insa am montat niste semnalizari secventiale cu dubla functie in oglinzi superbe. Cand deschid masina in momentul cand ledurile montate sub oglinzi se aprind se activeza si prima functie. Lumina albastra. Daca oglinzile sunt pliate nu se aprinde nimic. Nu le pot lasa in pozitie normala. La un moment dat o masina de gunoi mi-a luat cu imprumut toata oglinda de pe dreapta.

 

front.thumb.jpg.c16b731b2d29f1db4550668e4a252efc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Colescu Sebastian

Salutare,

 

Am oglinzile normale și as dori să fac upgrade la cele pliabile electric.

 

usa șofer: 5Q4 959 393 B

usa pasager: 5Q4 959 592 B

 

Am găsit un set de oglinzi pliabile electrice de pe o mașina cu volan pe dreapta.Oare pot să folosesc sticlele de pe oglinzile actuale și să fie totul ok, sau mai sunt și alte diferențe între oglinzile de UK/Europa ?

 

Mai trebuie înlocuit modulul din usa pasagerului ?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/15/2021 at 4:36 PM, CaSeCa said:

Daca oglinzile sunt pliate nu se aprinde nimic.

 

Gasiti in OBD11 codare pentru a se aprinde luminile si cand oglinzile sunt pliate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,

 

In momentul de fata oglinzile mele se depliaza la deschiderea masinii din telecomanda.

Incerc sa le fac sa se deplieze doar la punerea contactului, insa intampin o problema. In momentul in care setez Signalisierung Spiegelanklappung to not active, oglinzile se depliaza la deschiderea masinii, dupa care se pliaza la loc si apoi se depliaza din nou la punerea contactului. Mai sunt si alte setari ce ar trebui facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
dan golf variant 7.5

image.thumb.png.f163d086d3e7cac2c5315a130962d022.png

aceste module suporta pliere si depliere??? mai bine zis se vor plia si deplia la deschiderea masinii sau la punerea contactului?

Modificat de dan golf variant 7.5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe telefon si nu vad codurile bine. Daca sunt High, suporta. Varianta din cheie, etc...e de codare, din BCM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan golf variant 7.5

5Q0 959 592 D CRED CA STANGA SI 5Q4 959 593 CRED DREAPTA

DECI unul are D LA URMA si unul nu are nimic 

le vinde cineva cu tot cu oglinzi pe  olx  si as vrea sa fac retrofit la masina din semnatura  daca nu se pliaza din cheie nu le as lua

image.png

Modificat de dan golf variant 7.5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan golf variant 7.5
On 15.07.2021 at 14:43, Al Bundy a scris:

NU inteleg de ce ai vrea depliere la deschiderea usii. MAi ales iarna, cand ai gheata pe ele, de ce sa le fortezi ?

 

al bundy ce zici? le putem monta la masina din semnatura? dar sa se plieze la inchiderea din cheie

Modificat de dan golf variant 7.5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, dan golf variant 7.5 said:

5Q0 959 592 D CRED CA STANGA SI 5Q4 959 593 CRED DREAPTA

Codurile sunt ok, sunt module high, suporta pliere oglinzi....cum vrei tu. Se pot monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
dan golf variant 7.5
On 19.03.2023 at 7:58, F l o r i n a scris:

Codurile sunt ok, sunt module high, suporta pliere oglinzi....cum vrei tu. Se pot monta.

din pacate nu sunt bune modulele pliaza oglinzile dar apare mereu eroare usi frana etc sunt module vechi si masina este model 2018 am fost la albundy si a zis sa iau alte module dupa 2016 cu E in coada

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/18/2023 at 11:00 AM, dan golf variant 7.5 said:

image.thumb.png.f163d086d3e7cac2c5315a130962d022.png

aceste module suporta pliere si depliere??? mai bine zis se vor plia si deplia la deschiderea masinii sau la punerea contactului?

Dan, data viitoare posteaza si an fabricatie masina, cod motor,  eventual seria sasiu.

 

On 3/18/2023 at 11:00 AM, dan golf variant 7.5 said:

image.thumb.png.f163d086d3e7cac2c5315a130962d022.png

aceste module suporta pliere si depliere??? mai bine zis se vor plia si deplia la deschiderea masinii sau la punerea contactului?

Raspunsul venea la intrebarea ta, la postul ta.... DA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan golf variant 7.5
în urmă cu 2 ore, F l o r i n a scris:

Dan, data viitoare posteaza si an fabricatie masina, cod motor,  eventual seria sasiu.

 

Raspunsul venea la intrebarea ta, la postul ta.... DA

da trebuia sa specific la masina din semnatura---acuma tipul de la dezmembrari zice ca trebuie puse ambele module pe usi ca de aia da eroare si al doilea modul usa pasager nici nu l am mai pus ca era de dimensiune mai mare ceea ce a recunoscut tipul ca sa gresit de la el si imi trimite modulul celalalt identic cu ala usa sofer si e posibil cu ambele sa nu mai apara eroarea---ce e drept cu modulul usa sofer facea rabatarea dar aparea eroarea mereu in bord ceva de modul usa si frana de parcare---scuze ca nu am precizat masina mea culpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa montaj, verificat daca are nevoie de alta parametrizare si eventual parametrizati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!