Jump to content

Retrofit Golf 7 - Lumini interior


Deathwish86
 Share

Postare recomandată

Eu am luat din China fara probleme pretul este ok , cauta sa iei cu cablaj , calitatea foarte buna functioneaza perfect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

Am si eu urmatoarea problema, lumina "de make-up" de la pasager nu functioneaza, am demontat parasolarul, am verificat ce era de verificat si concluzia este ca switch din parasolar e defect.

Intrebarea este, exista vreo posibilitate sa desfaci parasolarul si sa incerci sa repari acel switch sau trebuie inlocuit tot parasolarul?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si estetic sa fie ok...nu. cumpara unul de la dezmembrari 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine are de gand sa isi monteze lumini de avertizare in usi si doreste achizitia de lampi + cablaj, sa se limiteze la a cumpara doar 1 pereche, doar pt usile fata.

 

Pentru usile fata, montajul e simplu, lampile au loc in locul catadioptrilor, legatura se face simplu, descrisa in acest topic.

 

Pentru usile spate, luati-va gandul, pentru ca va pierdeti timpul cu modificarile necesare si tiganelile care trebuie facute. Fix in spatele catadioptrului este acel "surub" de plastic ce face parte din prinderea fetei de usa. Automat nu este loc pentru lampa de avertizare si trebuie facute modificari. Trebuie renuntat la mufa pentru lampa si conectate direct firele, trebuie scurtat acel plastic/canal in care se introducea mufa, firele trebuie conectate cumva la ce este de gasit in mufa de pe usa(aspect detaliat si in acest topic) deoarece usile spate nu mai au calculatoare (cum regaseam de altfel pe G5 si G6).

Iar cu timpul, riscati sa aveti probleme cu switch-urile usilor spate, pentru ca vor ceda datorita tensiunilor in plus create de aceste lumini de avertizare.

Pe vwvortex multi se plang ca au ajuns sa aiba probleme mari la usile spate datorita improvizatiilor pentru aceste lumini de avertizare. Mai exact bordul nu mai recunoaste usa deschisa spate, plafoniera nu se mai aprinde, probleme cu inchiderea centralizata etc.

 

Rezumati-va daca vreti neaparat asa ceva doar la usile fata, pentru ca acolo exista si codare pt treaba asta, mufa din calculator este prevazuta cu pin la care se poate atasa plusul lampii si totul este in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

 

Are cineva un adaption la 09 BCM pentru un golf 7.5 cu footwell lights din fabrica?

 

Am facut retrofit si vreau sa stiu daca am pus tot ce trebuie prin adaption.

Ce am gasit pt un facelift e asta si bineinteles ca long coding nu merge pe modul de facelift. Celelalte le-am pus, pare ok dar vreau sa stiu daca e ca una din fabrica.

 

His coding details (Below) :
Coding and adaptation procedure:
Module: 09 (Central Electronics)
Security Access → Code: 31347

Coding → Long Coding → Byte: 05 → Bit: 7 → enable
Coding → Long Coding → Byte: 17 → Bit: 3 → enable

Adaptation → Leuchte30FR LC72 - Lasttyp 30 → 36-LED Kleinleistung
Adaptation → Leuchte30FR LC72 - Fehlerort mittleres Byte DTC-DFCC 30 → 02
Adaptation → Leuchte30FR LC72 - Lichtfunktion A 30 → Fussraumlicht
Adaptation → Leuchte30FR LC72 - Lichtfunktion B 30 → Not Installed
Adaptation → Leuchte30FR LC72 - Lichtfunktion C 30 → Not Installed
Adaptation → Leuchte30FR LC72 - Dimmwert AB 30 → 100
Adaptation → Leuchte30FR LC72 - Lichtansteuerung HD AB 30 → always

Adaptation → Ambient lighting - Defaultwert Ambienteprofil Fussraum → 100%
Adaptation → Interior light; light configuration - Fussraumbeleuchtung → installed

Adaptation → Interior lighting; parameter - p_adaption_kundenwunsch_fussraum → 14
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_max_fussraum → 100%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_HD_auf_zuendung_ein_fussraum → 126%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_HD_auf_zuendung_aus_fussraum → 127%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_dieseTuer_auf_zuendung_ein_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_andereTuer_auf_zuendung_ein_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_Fzg_geschlossen_zuendung_ein_fussraum → 126%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_dieseTuer_auf_zuendung_aus_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_andereTuer_auf_zuendung_aus_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_einausstieg_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_Fzg_geschlossen_zuendung_aus_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_Tueren_geschlossen_HD_auf_zuendung_aus_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_Tueren_geschlossen_HD_zu_zuendung_aus_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_Tueren_geschlossen_schluessel_ab_fussraum → 70%
Adaptation → Interior lighting; parameter - p_helligkeit_Fzg_geschlossen_schluessel_ab_fussraum → 70%

Module: 5F (Information electronics)
Adaptation → Car_Function_Adaptations_Gen2 - menu_display_ambient_illumination → activated
Adaptation → Car_Function_Adaptations_Gen2 - menu_display_ambient_illumination_over_threshold_high → activated

Note: Adaptations for "Interior lighting; parameter..." could not be coded with VCDS., mine is a older versions and would not support. I got it coded using a VCP Tool., it may work on OBD11., which i have not tried.

 

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza corect lampile? Daca da, înseamnă ca ai codat corect 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Astazi am montat un senzor de lumina si ploaie si am cablat si pt functia auto la blocul de lumini si BCM. Pt ca tot am desfacut mufa, avand deja luminile pt picioare am le-am pus si pe ele. Am incercat codarea cu cea din post-ul lui BTeo, dar cand ajung la partea cu “parameter-p” primesc o erare ca nu se poate scrie.

 

Pana la urma le-am facut sa mearga, am pus si in meniul masinii controlul pt intensitate, dar intensitatea luminii nu se schimba, indiferent daca dau la max sau min.

 

Ma poate ajuta cineva cu partea de codare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Monkey_B codarea de sus e f buna - cu ce incerci sa codezi? incearca obdeleven sau vcds original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci problema sigur este de la diagnoza mea, am un vcds hexcan v2 2023, dar nu prea este originala 😵💫 si nu ma lasa sa modific nimic din ce insemna partea cu “parameter-p”.
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!