Jump to content

Retrofit Golf 7 - Lumini interior


Deathwish86
 Share

Postare recomandată

Cred ca este un topic oportun. Eu sunt interesat de retrofit la luminie ambientale de la picioare si eventual cele din usi (dar mi-e groaza sa desfac usiile :( ). Din pacate nu am gasit poze foarte multe pe net cu felul cum arata. Dintre cei cu HL, poate face cineva poze pe timp de noapte? Au efectul scontat? Credeti ca merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au efect maxim, mai ales daca le echipezi cu leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deathwish86 .. eu cred ca nu merita, luminile la picioare sunt fix pixu pe ziua si enervante cand mergi seara (pe HL poti sa le reglezi intensitatea din BC, eu le-am lasat pe 60% asa de fite, dar iti spun ca nu merita) .. cele din usi la fel, doua linii si alte doua led-uri la manere, n-as desface usile pentru asta

 

@muale .. thanks, o sa-l folosesc cand trebuie sa descui doar portbagajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

dar informatii despre led-urile din usile fata (banda de led-uri din trim-ul argintiu) stie cineva ceva ? le vazusem intr-o reclama pentru GTI (posibil si GTD).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt standard la Highline.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Torpedo, portbagaj, parasolare - au bec. Sau cel putin asa am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave: cele "pe de-a lungul usii", nu ? Nu ma refer la cele de la manerul de unde deschizi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin in ETKA nu au cod separat...vin cu tot cu fata de usa.

post-104992-0-45238500-1378417009_thumb.post-104992-0-66079400-1378417023_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

AS dori sa pun pe un TL spoturi fata. Credeti ca este posibil fara a pierde garantia? DAca da aveti idee care ar fi costul pentru lucrarea asta?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, luminile ambientale sunt cele de golf 6? Cu ce le-ai codat te rog dupa montaj? Multumim de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile pe fata le-am conectat atunci cand se deschid usile sa se aprinda

si cele din spate stau aprinse cat este contactul pus (la sfatul pustiului meu de 4 ani ca e intuneric in spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

la Golf 7 TL se poate monta usor plafoniera pt locurile din spate ?

(ea este standard incepind de la CL  )

multumesc

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut . Deranjez cu o intrebare desi nu am gasit un topic deschis ptr asa ceva , vreau sa montez lumini de avertizare in usi am cumparat nenumarate cabluri cu mufe ptr ca nu se potrivea cu ce gaseam in usa , insa nu se potriveste deloc ceeace gasesc pe forum-uri cu ce vad cand dau fata de usa jos , daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum si ce anume at trebuie sa fac sa finalizez o data . Va multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca cauti pe net/ebay, gasesti cu tot cu cablaj. Daca nu, ti-l faci singur cu urmatoarele:

Pentru usile fata:

3G0 947 411 (LED Door warning light red/white) - 2 buc
1J0 971 972 (2 pin black connector housing with directional clip) - dar sa fii atent sa verifici inainte plus cu minus deoarece mufa intra intr-un singur sens (sau folosesti 1H0 972 702 A care merge in ambele sensuri) - 2 buc
000 979 009 E (A05 wire set) - cu mentiunea ca GTI/GTD/GTE/R nu au nevoie pentru ca au praguri iluminate - 1 buc
000 979 019 E (A05 wire set) - 2 buc
+ 4m of 0.5mm2 auto wire (2m o culoare si 2m alta culoare)
Astea pentru setul fata. Inmultesti cu 2 daca vrei fata+spate

Pin1 din mufa 1J0 971 972 -> Pin5 (brown - "GND") din mufa mare a calculatorului de usa
Pin2 din mufa 1J0 971 972 -> Pin16 (purple) din mufa mare a calculatorului de usa

Pentru usile spate:

Pin1 din mufa 1J0 971 972 -> Pin2 (brown - "GND") din mufa motorasului de geam
Pin2 din mufa 1J0 971 972 -> Pin5 din switch-ul usii (verifica inainte, aici s-ar putea sa gresesc)

Codari VCDS:

  • [42-Door Elec, Driver] si [52-Door Elec, Pass]
  • [Coding -07] -> [Long Coding] -> Byte 1 -> Bit 2 (Door exit/warning light installed)

 

P.S: Mufa lampii nu are loc si loveste in fata de usa si ai 2 variante (o sugerez pe prima, ca sa nu renunti la mufe):
- modifici forma (se deformeaza la cald) si ii faci loc in spate - sau decupezi
- renunti la mufe si tai si mufa lampii (atentie la pini) si te legi direct la pini

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
catalindarius

Baieti am nevoie de ajutor. Am cautat pe forum,dar nu gasesc nimic legat de luminile de citit din plafoniere,portbagaj si torpedou. Vreau sa le schimb cu leduri. Stie cineva ce becuri am nevoie exact si cum scot becurile la plafoniere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am schimbat eu la golf variant.

Plafoniera din fata se scoate cu totul. Iese doar partea de plafoniera. Dupa aceea ajungi la becuri. Sunt cu soclu ca la bord. Becurile sunt W5W.

In torpedou se scoate lampa cu totul, tragi de laterala, si se schimba becul, tot W5W.

La plafoniera din spate e mai ciudat. Se scoate doar geamul. Dupa aceea scoti becurile de pe sina. Tot W5W.

La portbagaj, la variant, iese lampa cu totul. Tragi de o laterala si iese. Bec C5W de 41-42 mm.

Nu ai nevoie de can-bus, dar toate becurile care lumineaza mai puternic sunt cu can-bus!

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut. Vreau să pun praguri cu lumină roșie de gti, pe al meu tdi, dar nu stiu cum sa leg firele. Am încercat să le leg pe cele care au aceleași culori, dar nu a mers. Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Florin putem schimba la mk7 high line ledurile interioate ca sa arate ca la mk5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut 

A montat cineva la Golf 7 CL lumini de avertizare in usi si a facut legaturile ca in postul de mai sus inclusive codare in VCDS ?

 

""Pentru usile fata:

3G0 947 411 (LED Door warning light red/white) - 2 buc
1J0 971 972 (2 pin black connector housing with directional clip) - dar sa fii atent sa verifici inainte plus cu minus deoarece mufa intra intr-un singur sens (sau folosesti 1H0 972 702 A care merge in ambele sensuri) - 2 buc
000 979 009 E (A05 wire set) - cu mentiunea ca GTI/GTD/GTE/R nu au nevoie pentru ca au praguri iluminate - 1 buc
000 979 019 E (A05 wire set) - 2 buc
+ 4m of 0.5mm2 auto wire (2m o culoare si 2m alta culoare)
Astea pentru setul fata. Inmultesti cu 2 daca vrei fata+spate

Pin1 din mufa 1J0 971 972 -> Pin5 (brown - "GND") din mufa mare a calculatorului de usa
Pin2 din mufa 1J0 971 972 -> Pin16 (purple) din mufa mare a calculatorului de usa

Pentru usile spate:

Pin1 din mufa 1J0 971 972 -> Pin2 (brown - "GND") din mufa motorasului de geam
Pin2 din mufa 1J0 971 972 -> Pin5 din switch-ul usii (verifica inainte, aici s-ar putea sa gresesc)

Codari VCDS:

[42-Door Elec, Driver] si [52-Door Elec, Pass]

[Coding -07] -> [Long Coding] -> Byte 1 -> Bit 2 (Door exit/warning light installed)""

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!