Jump to content
dark_ang3l

Posibila teapa, masina cu km manariti?!

Recommended Posts

dark_ang3l

Salut! Astazi am fost sa vad un VW Touareg,an 2008, motor 3.0 tdi V6, pe care doream sa il achizitionez. La o scanare cu interfata, am gasit o problema ce ma face sa ma intreb daca masina respectiva are km reali. 

Pe bord si in toate modulele de scanare, cu exceptia Headlight Range, apare numarul de km de pe bord, aproximativ 170.000 km, dar in ramura Headlight Range, am 2 erori pt becurile de curba din faruri. am observat ca erorile sunt stocate la 277.000 km. cum se explica asta? e posibil sa fie o eroare? sau persoana respectiva a manarit km masinii? de asemenea, nu am putut nici sa citesc nr de km din EDC, ceea ce mi-a dat de gandit si ma face sa cred ca masinii i-a fost modificat km-trajul real.

atasez erorile respective aici,in documentul pdf. voi ce parere aveti? oare ma insel si masina are km reali? Multumesc

touareg 2008 v6 tdi.pdf

pronet

Incearca citirea km de pe cutie. Auto trans, canal 109 parca in blocurile de masura. Cu toate ca si aia ar putea fi alterati cu interfete 'destepte". 

bossake

statistic un touareg din 2008 este f putin probabil sa aiba 180.000.

• Upvote 1

S I M A

Daca ai verificat mașina cu un vcds original, atunci sigur la un moment data avut 277000 km .

Mai bine cauți alta daca exista chiar și cea mai mică urma de îndoială ... 

emanoeladrian

Putin probabil in Romania din cauza samsarilor dar un kilometraj realistic in tari din Europa unde legislatia este stricta si unde dealerii sunt aspru amendati daca sunt prinsi. Recomand tuturor sa nu mai cumpere masini din Romania, cu exceptia dealerilor de marca sau a celor care au probat in timp seriozitate.

dark_ang3l, da-mi un PM cu un buget disponibil si iti caut aici in jurul Hamburgului o masina cu km reali si in conditie buna. Vii personal si o ridici/platesti.

Edited by emanoeladrian

Executron

180.000 km/11 ani aprox. Adica 16.000 km/an. Daca este masina de unic proprietar in Romania, este POSIBIL. Daca masina este adusa din Germania/Franta gasesc putin probabil kilometrajul. 

• Upvote 1

emanoeladrian
tavitara

fara detalii nu putem decat sa spunem ca are km dati inapoi , oricine isi da seama de asta , mai putin cel care vrea sa creada ca e o eroare

deci : arata-ne masina , pe ce site ai gasit-o sau detalii desprea e si pretul cerut

Aerofan
în urmă cu 12 ore, emanoeladrian a scris:

unde dealerii sunt aspru amendati daca sunt prinsi

Bine zis, daca sunt prinsi. Adica daca cineva le face reclamatie si se poate dovedi ca masinii i-au fost dati km inapoi. Nici in Germania nu e chiar asa roza treaba legat de km dati inapoi. Acum un an era la TV reportaj despre masini cu km dati inapoi pentru ca le creste valoarea chiar cu 3-4000 de euro, iar la unele chiar pana la 6000.

Se spunea atunci ca 1 din 3 masini are km dati inapoi, mai ales la masinile pana in 3-4 ani vechime si aratau tot felul de scule cu care se dadeau km inapoi chiar inainte de a duce masina la TÜV. La TÜV se scriu in server VIN-ul si km masinii. Tot atunci se discuta ca OEM-ii trebuie sa introduca ceva sistem sa nu mai poata fi dati km inapoi sau chiar sa inregistreze km masinii la ei pe server direct, acum cu tehnologia asta de viitor, "condusul autonom", se poate face.

Insa ce nu inteleg eu e de ce topicul asta e in aria Legislatie si Asigurari?

dark_ang3l
14 hours ago, emanoeladrian said:

in cele din urma am decis ca nu merita sa risc, facand achizitia, aveam o suspiciune si in ceea ce priveste actele. 

deenman

Pai nu era suficienta eroarea inregistrata la 277.000km?  Eu daca gaseam asa ceva ii multumeam pt timpul acrodat si mergeam mai departe.

Sau ma trezeam la realitate si nu aveam pretentie de Touareg din 2008 la 8000euro cu 170.000km.

Poate la trecerea dintre ani toate masinile VW puse la vanzare isi dau km inapoi cu 100.000? E posibil si asta.

E L S

Arata-ne masina...unde e,pe care site,e bine de stiut

dark_ang3l

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GvuFL.html

Aceasta este masina cu pricina. Optic, masina arata bine, cateva chichite conform varstei, interiorul era curat. Culmea, persoana ce o vinde insista ca are km reali si sa mearga cu masina la reprezentanta si ca are carte service. Eu unul nu stiu ce sa cred, asa ca prefer sa nu risc, cand am si cea mai mica urma de indoiala. Luand la verificat acasa inca odata datele din fisa de diagnoza, mi-a sarit in ochi eroarea aia pe Headlight Range. Daca schimba becurile alea, cred ca nici nu mai exista eroarea (bineinteles, sa o stearga dupa schimbarea becurilor). Pe cei ce spun ca nu gasesti Touareg facelift sub 200.000 km la pret mai mic de 10.000 euro, ii contrazic! Am 2 cunostinte care au gasit masini tipla! Sunt si persoane care prefera sa nu stea cu masina la vanzare luni de zile pana scapa de ele. 

vdragos

Daca omul e proprietar dupa anunt, sa-ti aduca listat istoricul de service de la PoRo, ca lui i-l da.

B_o_g_d_a_n

Da' chiar, vorba lu' colegu' moderator @Aerofan: ce cauta topicu' asta in Legislatie si Asigurari? :huh: Topicul ASTA sau ASTA erau prea pline/banale?

Edited by B_o_g_d_a_n

dark_ang3l

se poate inchide sau sterge oricum

bossake

daca ce scrie in anunt e real,masina aia este cumparata din Romania deci in teorie cresc sansele ca sa aiba 180.000 reali.

Totusi anuntul este garantat facut de un samsar, deci f probabil ori se ocupa un samsar de vanzarea masinii ori samsarul a cumparat-o de la primul proprietar si o vinde mai departe si e posibil sa o fi cosmetizat-o chiar in functie de intrarile din service (gen ultima intrare in service autorizat o are pe la 150.000 in 2014 a dat-o la 180.000 mii, nu domne de atunci am mai mers putin cu masina desi in primii ani facea 30 mii pe an de ex)

Edited by bossake

tavitara

a zburat anuntul

probabil a citit topicul

• Upvote 1

lambda_dryver
On 1/14/2019 at 11:03 AM, vdragos said:

Daca omul e proprietar dupa anunt, sa-ti aduca listat istoricul de service de la PoRo, ca lui i-l da.

Din pacate, PoRO nu mai elibereaza istoricul masinii, nici macar proprietarului, erijandu-se de GDPR... Se folosesc de faptul ca respectivul istoric contine si informatii "confidentiale" ale dealer-ului. Probat personal. Nu garantez, totusi, ca nu s-ar putea obtine aceste date folosindu-se metode mai "mioritice", dar nu sunt adeptul acestora.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri