Jump to content
Sign in to follow this  
KRAKEN

Am castigat in instanta, asiguratorul refuza plata

Recommended Posts

KRAKEN

Continuare la topicul cu tamponarea, inceput in 2015 ( !!!!) - ,,a virat in fata mea si a franat''

Dupa cum zic mai sus , am castigat in instanta, (dar in febr 2017!!!) si  mi-a fost anulata amenda, mi-au fost restituiti banii dati ca amenda,  banii platiti in plus la adas (asigurare cum ii zice mai nou..) in plus ca malus, pana in 2017,  curatat la alb cazierul cu accidente... apoi, indrumat de ASF m'am indreptat catre asiguratorul celuilalt, Carpatica. Care fiind in faliment, m'a pasat catre FGA (fondul de garantare a asiguratilor).

Intervine problema- Decizia Irevocabila a fost data in Februarie 2017 dar... daaar Motivarea scrisa a ,,iesit'' abia in 27.07.2017.(cu data postei pt luare la cunostiinta)

Am aratat motivarea la toti cei enumerati mai sus si mi'am primit drepturile. Am depus lacramatie si la FGA, care mi-a raspuns... DUPA UN AN. in 2018!!! si in raspuns imi respinge cererea ca fiind...,,introdusa tardiv''.

Si explica ei ca eu ar fi trebuit sa  depun lacramatia in 90 zile de la darea deciziei. Adica incepand din.. februarie.  Adica trebuia sa depun PANA in luna MAI.  Dar.. fara documentul SCRIS si LEGALIZAT nu aveam nimic. Decat ce se putea citi  pe pagina online a tribunalului, ca mi-a acceptat solicitarea si a anulat PV politiei.

si... mi-au zis ca pot face contestatie la CURTEA DE APEL.

Deci.. zis si facut. Am depus contestatia, ne'am dat reciproc intampinarile... si ei au scris in SASE PAGINI motivarea ca... ,,trebuia ca sa depun in 90 zile de la darea deciziei, pana pe maxim 15 august, nu cand am depus eu''..

INTREBARE- s'a mai confruntat careva cu o respingere de genul, dar... atat de..tampita???

Eu am aratat in acte si intampinare, catre instanta, ca am primit, luat la cunostiinta, citit motivarea instantei CU MUULT dupa termenul indicat de ei ca fiind limita, si din ce cauza a fost asa. 

Ce va face instanta in cazul asta??? stie cineva sa zica?? am termen pe 5 februarie.

• Downvote 2

Muale
11 hours ago, KRAKEN said:

adas (asigurare cum ii zice mai nou..)

1.eu am 34 ani, poate in primii 10-15 ani eram atent la galetusa cu nisip dar dupa aia nu retin sa se fi folosit acest termen.

"cum ii zice mai nou" - de cand s-a schimbat denumirea?

2. sper ca esti membru si pe un forum juridic, unde primesti raspunsuri mai rapid/avizate.

3.ai dat inca un exemplu trist de cum merg treburile pe la noi, greu iesim din capcana "dosar cu sina"

vdragos

Situatia de mai sus nu are nimic de-a face cu birocratia si dosarul cu sina, ci cu faptul ca romanul omoara porcul preponderent in curte si/sau in apartament si segmenteaza masina pe trotuar in fata casei, cu patent si sirma.

Daca initiatorul topicului apela la un avocat, acesta-i explica mai multe, printre care si faptul ca se putea face cerere la FGA fara decizia instantei ca sa respecte termenul, eventual si cu un certificat de grefa privind solutia, care se putea obtine in ziua pronuntarii sau a doua zi.

In opinia mea topicul se poate inchide, nu prezinta interes pentru nimeni si mai poate induce si in eroare, eventual in urma unor pareri avizate.

Jetta20tdiHLDSG6

1. De profesie sau nu, scuze, nu vreau sa insinuez nimic, insa e clar pentru toata lumea ca te duci cu hotararea in momentul in care devine definitiva. Din ciorba de termeni amestecati mai sus nu prea inteleg dac-ai castigat, in fond, apel, sentinta, decizie, dar nici nu conteaza. Spre exemplu, cand castigi un proces cu rutiera pentru a-ti recupera permisul suspendant netemeinic, astepti motivarea? Sau pronuntarea definitiva?

2. Din nou imi cer scuze dar numai tampita, nu e. Si ca fapt divers..."document scris si legalizat"...ce anume legalizat?!

Subscriu la parerile de mai sus. Am observat de-a lungul timpului c-ai avut foarte multe probleme pe latura asta. Costurile cu un avocat mai putin cautat si mai tinerel, probabil, tind sa fie destul de reduse pe astfel de cauze in ziua de azi. Ai sansa sa iesi mult mai bine per total decat sa te chinui tu si sa si pierzi la final.

• Upvote 6

KRAKEN
On 1/4/2019 at 12:05 PM, vdragos said:

Daca initiatorul topicului apela la un avocat, acesta-i explica mai multe, printre care si faptul ca se putea face cerere la FGA fara decizia instantei ca sa respecte termenul, eventual si cu un certificat de grefa privind solutia, care se putea obtine in ziua pronuntarii sau a doua zi.

Pai am fost la FGA si au zis clar FARA DECIZIA SCRISA nu am nimic.. ca nu se stie ce motivare a dat instanta.

La politie, TOT asa.. La DITL la fel... Peste tot au cerut HARTIA   LEGALIZATA, nu asa...prntscr.... Fara aia scrisa- niciun raspuns.

E si normal! cu ce sa ma duc eu la ei- cu print de pe desktop ca ... ,,instanta admite cererea si anuleaza PV''???:scratch:

Pai ACELASI lucru mi-l spune si un avocat. Dar.. PE BANI.

,,certificat de grefa'' ca... ce??? ca.. s'a dat solutia dar ca dosarul e pe masa judecatorului pentru redactare???:scratch: 

On 1/4/2019 at 4:47 PM, Jetta20tdiHLDSG6 said:

1. De profesie sau nu, scuze, nu vreau sa insinuez nimic,  

insa e clar pentru toata lumea ca te duci cu hotararea in momentul in care devine definitiva.

Din ciorba de termeni amestecati mai sus nu prea inteleg dac-ai castigat, in fond, apel, sentinta, decizie, dar nici nu conteaza. Spre exemplu, cand castigi un proces cu rutiera pentru a-ti recupera permisul suspendant netemeinic, astepti motivarea? Sau pronuntarea definitiva?

2. Din nou imi cer scuze dar numai tampita, nu e. Si ca fapt divers..."document scris si legalizat"...ce anume legalizat?!

Subscriu la parerile de mai sus. Am observat de-a lungul timpului c-ai avut foarte multe probleme pe latura asta. Costurile cu un avocat mai putin cautat si mai tinerel, probabil, tind sa fie destul de reduse pe astfel de cauze in ziua de azi. Ai sansa sa iesi mult mai bine per total decat sa te chinui tu si sa si pierzi la final.

Am castigat! Am scris. Poate prea...mult??? e pe randul doi cum citesti de sus in jos..

La APEL am castigat. DEFINITIV SI IREVOCABIL.

Pai Decizia SCRISA...  aaaaa.. lat edit- stai, ca legalizata a trebuit la ailalta, cu permisull...dada, my mistake.

Costurile cu un avocat ma scutesc de efort si nu ma invata NIMIC. deci- ori lupt EU si vad, simt, invat, ori... nu fac nimic.  Sunt Luptator.

On 1/4/2019 at 8:44 AM, Muale said:

1.eu am 34 ani, poate in primii 10-15 ani eram atent la galetusa cu nisip dar dupa aia nu retin sa se fi folosit acest termen.

"cum ii zice mai nou" - de cand s-a schimbat denumirea?

2. sper ca esti membru si pe un forum juridic, unde primesti raspunsuri mai rapid/avizate.

3.ai dat inca un exemplu trist de cum merg treburile pe la noi, greu iesim din capcana "dosar cu sina"

1-ADAS i-a zis pana prin..'93..95..??? cand aveam 28 de ani.... deci daca asa am prins juma' din viata... asa ii zic.

2- nunu.. dar ,,serciuiesc'' intens... invat.. 

3- din pacate.. da.

Edited by KRAKEN
  • Upvote 2
  • Downvote 2

KRAKEN

Update-  am facut la instanta, cf Legii,  ,,solicitare lamuriri suplimentare''- care se judeca cu celeritate. Termen saptamana viitoare.

Am solicutat ,,lamuriri''- adica daca eu am DOVEDIT cu probe ca NU am circulat pe banda aluia care mi-a franat in fata si ca eu NU am gresit cu nimic (adica  n'as fi pastrat distanta fata de cel care CIRCULA inaintea mea, deci pe banda UNU pe care eram).. cum... ,,ambii soferi sunt nevinovati??':scratch: (asta e un ,,motiv'' de refuz la plata de catre asigurator (FGA)...  ei cica ,,nu sunt parte vatamata''.. Atunci CE sunt?? ca nici faptas nu sunt..:eek:

Adica accidentul s'a produs prin influenta Duhului sfant?? e vreo magie? e ,,caz fortuit''?? Daca EU NU sunt cauzatorul... atunci... CINE??? sa explice instanta asta... ca eu trebuie sa imi repar masina.

Ghinionul meu ca ala avea asigurare la... carpatica. Care e  in faliment... ca altfel imi luam banii pana acum...

• Downvote 1

Jetta20tdiHLDSG6

tot insisti cu ghiveciul de termeni juridic...parte vatamata nu esti pentru ca nu esti :)

nici faptas nu esti pentru ca nu exista. in instanta se folosesc termenii consacrati de codurile de procedura nu ce-si mai dau cu parerea unii si altii.

• Upvote 2

KRAKEN
Posted (edited)
On 3/16/2019 at 2:01 PM, Jetta20tdiHLDSG6 said:

tot insisti cu ghiveciul de termeni juridic...parte vatamata nu esti pentru ca nu esti :)

nici faptas nu esti pentru ca nu exista. in instanta se folosesc termenii consacrati de codurile de procedura nu ce-si mai dau cu parerea unii si altii.

Pai daca nu ma lamuresti... desi le stii mai bine...:scratch:    macar ajuta!! nu fii critic...

Eu am CITAT ce mi-au raspuns aia de la FGA, ca  ,,nu sunt parte vatamata''- si eu am RELUAT in solicitarea catre instanta (aia pt Lamuriri suplimentare)

Asa--    am fost la sedinta, si am intrebat- ,,daca NU am incalcat nicio regula de circulatie, dupa cum s'a dovedit pana acum, atunci CE sunt in acest eveniment?? Si CINE imi repara mie masina, care sta pe loc avariata, fara ca sa fiu vinovat cu ceva, din..2015??(!!!). 

Am primit raspunsul  pe portal ,,respinge ca...nefondata, solicitarea''.:eek:

Adica... CUM!!  si CINE imi face mie masina???? ce fel de lege e asta???

merg drept inainte fara sa incalc vre-un articol legal si... ma aleg cu masina avariata FARA ca sa mi-o repare cine a cauzat evenimentul???:eek:

Trebuie sa merg sa vad motivarea. E   INCREDIBIL..

Edited by KRAKEN
  • Downvote 1

Jetta20tdiHLDSG6

Ca sa te lamuresti ar trebui sa-ti fie explicate (si sa intelegi) o multime de lucruri care tin de procedura, de la tipurile de actiuni, la modul in care functioneaza instanta si cum se desfasoara un proces. Instanta nu sta sa-ti explice nimic, in acest caz. Sunt convins c-ai lecturat suficient si singur de pe net, daca n-ai inteles asa mergi la facultatea de drept si ia un profesor sa-ti explice.

Sau, mai simplu, dupa cum ti s-a mai spus de cateva ori, lasa un avocat sa te reprezinte, sa-ti explice, sa te lamureasca. Acum ceva posturi si situatii aveai un prieten avocat, sau cel putin asa ziceai - nu pot sa cred ca nu te si lamureste unde ai nedumeriri.

Executron
Posted (edited)

Total gresit. Nu e vorba de o formalitate fara sens, e vorba de respectarea unor principii care ghidează societatea nu doar în România, ci și în mai toate statele occidentale, în special cu sistemul nostru de drept.

SOLUȚIA instanței nu este hotărârea în format fizic ce ți-a venit după motivare, ci efectiv decizia pe care a luat-o și care s-a pronunțat în februarie 2017!

Costurile cu un avocat ma scutesc de efort si nu ma invata NIMIC. deci- ori lupt EU si vad, simt, invat, ori... nu fac nimic.  Sunt Luptator.

Cu scuzele de rigoare, ceea ce ai spus este radical greșit. Costurile cu un avocat nu te scutesc de efort, ci îți dau posibilitatea să obții ajutor de specialitate într-un domeniu foarte complicat.

Dacă ai o piatra la rinichi te duci sa ți-o scoți singur în garaj ori apelezi la un medic sau o echipa de medici??

ESTE IDENTIC cu legea/justiția. Avocații au învațat să aplice dispozițiile raportat la practica fiecărei instituții de-a lungul a zeci de ani.

Este nobil că vrei sa înveți DAR nu înveți fără sa plătești pentru aceste cunoștințe! Și în mod cert nu înveți de pe forumuri decât niște idei trunchiate/izolate. Înveți fie din cărți, fie de la experți. Totul costă!

1 hour ago, KRAKEN said:

Am primit raspunsul  pe portal ,,respinge ca...nefondata, solicitarea''.:eek:

Adica... CUM!!  si CINE imi face mie masina???? ce fel de lege e asta???

merg drept inainte fara sa incalc vre-un articol legal si... ma aleg cu masina avariata FARA ca sa mi-o repare cine a cauzat evenimentul???:eek:

Trebuie sa merg sa vad motivarea. E   INCREDIBIL..

Instanței nu îi este permis prin lege să îți dea cosultații juridice! Ea e doar un arbitru al părților!

Cum ți-au spus și colegii atât în topicul acesta dar și în cel anterior, apelează la ajutor de specialitate, însă nu știu dacă mai ai vreo șansă de izbânda la acest moment.

Edited by Executron
  • Upvote 1

KRAKEN
20 minutes ago, Jetta20tdiHLDSG6 said:

sau, mai simplu, dupa cum ti s-a mai spus de cateva ori, lasa un avocat sa te reprezinte, sa-ti explice, sa te lamureasca. Acum ceva posturi si situatii aveai un prieten avocat, sau cel putin asa ziceai - nu pot sa cred ca nu te si lamureste unde ai nedumeriri.

Daca LEGIUITORUL imi GARANTEAZA DREPTUL la o judecata corecta, si NU a stabilit ca TREBUIE ca sa fiu reprerzentat in instanta.. o fac singur. NU sunt singurul. Am studiat o gramada de cazuri de pe net, asa invat mai multe.

Prietenul avocat m'a lamurit ca mi-au dat aia tzeapa. :eek:

Totusi, nu ma las prostit. Scrie IN LEGE ca e prescriere DUPA UN AN. Ori NU trecuse un an cand le-am comunicat eu. In plus, la momentul informarii din portal, NU aveam TOATE informatiile necesare. 

Deci ,,trebuia'' ca sa fac  ORICUM o solicitare ,,in orb'' dar FARA sa cunosc DETALIILE din motivare?? in secunda doi, imi respingeau aia solicitarea ca ,,incompleta'- si ajungeam in aceeasi pozitie ca azi.

Apoi,  chiar daca nu faceau ce am zis ,,in secunda doi''- imi respingeau cererea ca acum, ca...,,nu sunt parte vatamata.'

In recurs am scris

quote:               Impotriva acestei abordari aduc in discutie urmatoarele: la pronuntarea deciziei definitive xxxx/xx.2017 cunosteam drepturile mele legale   prevazute de Legea 134/2010 art 165   -unde se arata clar despre data indeplinirii procedurii de comunicare, dar si prev. articol  1564- Legea 287/2009- unde scrie clar ca ,,dreptul la actiune se prescrie in termen de un an de la data la care creditorul a cunoscut sau trebuia sa cunoasca prejudiciul’’.

Deci acum  am facut toate asta ca sa aflu- ce sunt de fapt, daca nu...,,parte vatamata'??

E un caz simplu, au zis si altii.. 1+1 = 2. avocatul mi-a zis ce trebuia sa stiu.

28 minutes ago, Executron said:

Total gresit. Nu e vorba de o formalitate fara sens, e vorba de respectarea unor principii care ghidează societatea nu doar în România, ci și în mai toate statele occidentale, în special cu sistemul nostru de drept.

i sa înveți DAR nu înveți fără sa plătești pentru aceste cunoștințe! Și în mod cert nu înveți de pe forumuri decât niște idei trunchiate/izolate. Înveți fie din cărți, fie de la experți. Totul costă!

Instanței nu îi este permis prin lege să îți dea cosultații juridice! Ea e doar un arbitru al părților!

Cum ți-au spus și colegii atât în topicul acesta dar și în cel anterior, apelează la ajutor de specialitate, însă nu știu dacă mai ai vreo șansă de izbânda la acest moment.

Unele afirmatii sunt juste.

Am castigat pana acum, impotriva ,,lor'' doua procese. SINGUR. 

Am invatat singur. Ce n'am stiut, am cautat.. intrebat..

NU am nevoie ca sa imi explice instanta, ci sa juistifice dpdv LEGAL- cum trebuie. 

Ca ,,m'au facut'' e clar. Ei TOT TIMPUL s'au bazat ca omul se plictiseste pana la urma.. (si eu, din 2015... :scratch: ) si renunta.. dar.. nu ma las. Invat pentru ,,data viitoare''..

Asa se invata! lovindu-te de astea. Citind. Dand exemple si alotora (cum fac eu acum..)

• Downvote 2

Jetta20tdiHLDSG6

si atunci topicul asta ce e? jurnal? lauda? care e rostul sau?

te descurci perfect singur dar nu intelegi cele mai elementare notiuni juridice, ti se explica dar nu pricepi, si nici nu ai nevoie ca te descurci singur.

e o bucla fara sens, succes!

• Upvote 4

KRAKEN
Posted (edited)

Nu inteleg ce e cu atitudinea asta.:eek:

CUM.. mi se explica?? cine? unde!      :scratch:       

Eu spun ce se intampla cu aia si INTREB.    Cine imi explica si ce! ca... trebuie sa consulti un avocat??'' asta n'am nevoie, ca nu m'ajuta!  Am consultat doi, si mi-au explicat ce si cum.  Treaba neclara vine din raspunsurile de la instanta.

Cum adica ,,nu inteleg notiuni juridice''? alea pe care le aplic?? articolele din lege? sau. care??? 

,,rostul'''   e ca sa intreb poate stiu si altii si, mai ales, ca sa inteleaga SI ALTII  cum se face... nu pricep ce e asa greu de inteles. Adica daca eu, tu, stii ceva, nu e NORMAL ca sa spui si ALTORA??? eu asa gandesc...

Lat edit- cum zicea cineva mai sus- este vorba de LEGALITATE, de NORMALITATe, despre ca la noi nu prea exista alea, sunt facute abuzuri si trebuie sa stie mai multi ce sa faca, sa nu stea ca oile.

Edited by KRAKEN
  • Downvote 1

Jetta20tdiHLDSG6
Posted (edited)

mai omule, iti promit, pe cuvant de onoare, ca oricat m-ar oripila dpdv juridic postarile tale, e ultima oara cand iti raspund: dpdv juridic aberezi in fiecare postare. ca profesionist al dreptului ma simt jignit de tampeniile pe care le postezi aici, de genul: "de ce nu iti explica instanta nu stiu ce". 

am vrut sa te ajut, si colegul Executron, mai sus, ti-a explicat foarte frumos - sunt niste chestiuni materiale si niste chestiuni procedurale care-ti ocupa, nu stiu, cel putin 4 ani de studiu si apoi X ani de practica.

este admirabil ca lupti pentru drepturile tale, foarte bine, incurajez pe oricine sa faca asta, cu avocat sau nu, problema mea nu e ca spui tampenii ci ca te revolta "tampenii" cauzate de tine. dar in fine. daca te pricepi asa de bine singur succesuri maxime si toate cele bune!

Edited by Jetta20tdiHLDSG6
  • Upvote 1

KRAKEN
6 minutes ago, Jetta20tdiHLDSG6 said:

mai omule, iti promit, pe cuvant de onoare, ca oricat m-ar oripila dpdv juridic postarile tale, e ultima oara cand iti raspund: dpdv juridic aberezi in fiecare postare. ca profesionist al dreptului ma simt jignit de tampeniile pe care le postezi aici, de genul: "de ce nu iti explica instanta nu stiu ce". 

Scuze...NU CRED ca am zis eu  undeva ca... sa imi explice mie instanta..,,ceva''.. n'ar avea cum! asta e clar.

Poate e o neintelegere legata de exprimare, ar fi o tampenie sa cred ca ei ar.. explica..,,ceva''.. Poate ziceam de ,,motivare''- ca AIA ma nedumireste...

dpdv juridic eu am o scuza, licenta mea e   in alt domeniu.  este in studiul cartiii... biblioteconomie...

• Upvote 1
  • Downvote 2

KRAKEN

Update. Cum ziceam, am facut solicitare la prima instanta, pt ,,lamuriri suplimentare''

...mi-au raspuns, am inteles.

----- quote '''vom retine ca pretentiile petentului sunt exterioare obiectului cauzei, respectiv stabilirea raspunderii contraventionale, iar nu si a stabilirii delictual civile'.

Adica, pe scurt, am cerut ceva, mi-au dat dreptate, nu am cerut stabilirea vinovatiei, nu mi-au dat dreptate.

Scurt, pe inteles.

. Deci am consultat (cu chitanta), un avocat, cum mi-ati zis si voi. M'a lamurit ca trebuie alta chestie, ''actiune in pretentii''. Si stabilim final, cine plateste!

• Upvote 1
  • Downvote 2