Jump to content

Teste auto 4x4 SUV crossover - VW Tiguan vs concurenta


voinea
 Share

Postare recomandată

In principiu vorbim de zona 25-30k. Mazda Takumi depășește deja fiind full, ajungând undeva la 31-32. Asta că și sh. Că și nou, undeva la 36-37 k euro deja. 

 

Sincer, cred că până în 28k pot găsi un Touareg bine echipat, MY 2016, cu maxim 100k la bord, de care sa trag 5 ani fără probleme.  Avantajul Mazdei este cilindreea mai mică și teoretic fiabilitatea dovedită până acum, motorul pe benzina aspirat, fiabilitatea specifica mărcii ( deși cred sincer că și T-reg este un model destul de fiabil). 

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de 2 ani este nesemnificativa , ambele sunt masini second

Eu nu vad niciun avantaj la CX-5 , e tare plicitisitoare masina asta ca model pana in 2018

Motorul mai mic nu e un avantaj , e doar o economie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci înseamnă că T-reg e Best buy aici la banii ăștia, in materie de SUV ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor aspirat poate insemna o fiabilitate mai buna, insa vei conduce in fiecare zi o masina cu un cuplu redus si livrat pe un interval redus. Asta inseamna un confort mai redus si un comportament slab al masinii la depasiri sau viteze de drum national sau autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Christian.B77 said:

Alternativa, Mazda CX5 noua/cvasi noua, maxim 20.000 km, 2018/19, varianta de echipare aproape de full Takumi Plus. De asemenea, aici este posibil de a avea motor 2.2 diesel/2.0 benzina sau 2.5 benzina.

2.5l benzina e destul de fiabil si fara probleme majore iar cele 2.2l diesel au avut ceva probleme cu saibele de la injectoare si sorbul din baia de ulei dar cele mai noi de 2015-2016 ar fi cu problema rezolvata.

Marele avantaj al modelului CX-5 2018 fata de cel precedent e insonorizarea mai buna si se apropie de un Audi A4 din 2016. Cred ca Mazda CX-5 are cam cea mai buna insonorizare ca si masina non-premium din clasa in care face parte.

Fa-ti un calcul estimativ pe 4-5 ani si vezi cam cum te incadrezi cu bugetul. Daca te incadrezi in buget, Toureg.

La performante dinamice nu exista niciun capitol la care CX-5 sa castige (nici macar pe franare):

947934926_ScreenShot2019-04-22at6_52_40PM.thumb.png.cfbea8493f82a2c5fc1a3a4cb30c79da.png

 

5cb7323f8eb4f_ScreenShot2019-04-17at7_03_11AM.png.4101a95c4beb501444eb0e4ba0ceadf8.thumb.png.4211d6987089de2ecf352945f5120c74.png

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!