Jump to content
godsmack87

Jetta Candy White

Recommended Posts

godsmack87

A trecut deja un an si ceva (August 2017) de cand am intrat pe poarta unei anumite reprezentante si am plecat de acolo cu "dansa". Madame Jetta.

Intre timp, am incaltat-o pentru sezonul rece cu niste Nokianuri WR D4 plus un set de jante de aliaj in 5 spite, am activat cu VCDS cam tot ce am gasit pe acolo (Staging, XDS, TPMS via ABS, Blocare usi peste 15km/h, DRL via Lumini de ceata si becuri suplimentare, Brake Disk Wipers, etc), i-am aduagat butonul de TPMS in torpedo si cel de ESP OFF pe consola, i-am pus Door Warning Lights si urmeaza:

- Cruise Control

- RLS+Oglinda electrocromata (odata cu parbrizul pe care l-am crapat - nu stiu cum)

- Puddle Lights in oglinzi

- Upgrade la sistemul multimedia - nu m-am decis inca  ce pun in locul RCD 310 actual

- Volan piele + comenzi

- un proiect mai de anvergura: incalzire in scaune fata

- senzori de parcare fata - spate + Reverse camera

- si lista poate continua - o sa vad ce imi mai face cu ochiul

O sa incerc sa actulizez acest topic de fiecare data cand fac cate ceva la ea.

IMG_20181112_211755.jpg

IMG_20170921_220507.jpg

Edited by godsmack87
Typos & added another pic
  • Like 1
  • Upvote 5

shobolanu.wob

Pentru incalzirea in scaune ti-l recomand pe Claudiu Toader ( pe facebook ) de la CSL, o sa ramai uimit de cum lucreaza

• Like 1
  • Upvote 1

godsmack87

Mersi pentru sugestie :)  O sa iau in considerare aceasta posibilitate, in cazul in care ajung la concluzia ca nu ma pot descurca singur. Sincer sa fiu, am ajuns in punctul in care incerc sa fac tot ce se poate singur. imi ofera o satisfactie enorma. Sunt constient ca unele lucruri ma pot depasi (spre exemplu, nu m-as apuca sa imi schimb singur parbrizul). In ceea ce proveste incalzirea in scaune, m-am documentat cu privire la piesele necesare, schema electrica si totodata pasii de demontare a scaunelor. Tot ceea ce imi lipseste este timpul si momentan piesele necesare.

Edited by loghy
quote post anterior

yanq
On 12/10/2018 at 7:28 PM, godsmack87 said:

am activat cu VCDS cam tot ce am gasit pe acolo...XDS

Mulțumesc. Chiar nu ma gandisem ca pot activa XDS-ul. L-am bifat si eu cu obdelevn pe Jetta de serviciu 🙂

20181216_102415.jpg

Edited by yanq
  • Upvote 1

Xadrian

Dar care ar fi motivul pentru care XDS ar fi fost inactiv ? Nu vine cu el activ ?

yanq

Era optiune separata la aprox 200 eur in configurator XDS-ul.

godsmack87

In afara de XDS si BDW-ul (Brake Disk Wipers) mi se pare o optiune super faina care merita activata daca nu a fost deja. Pentru cei ce nu stiu ce face si cum functioneaza, este un sistem electronic care monitorizeaza folosirea stergatoarelor de parbriz. Cand sistemul detecteaza folosirea stergatoarelor in regim de ploaie, activeaza si stergatoarele de discuri - cu alte cuvinte, tine placutele foarte aproape de discul de frana astfel incat discul sa stea uscat in ciuda apei de pe carosabil.

• Upvote 2

godsmack87
Posted (edited)

Dupa 7 luni de la postarea initiala am mai adaugat cateva mici schimbari - unele absolut necesare, altele pentru satisfacerea trupei de pitici din capul meu:

- anvelope de vara Continental EcoContact 6 205/55 R16 clasa A/A - astea erau absolut necesare si sunt super incantat de ele. Imi pare totusi rau ca nu am mai avut rabdare sa fi luat niste jante noi pe 18 cu tot cu cauciucuri pe 18

- am inlocuit RCD310-le cu un RCN210. A fost cea mai ieftina varianta pentru a avea bluetooth in masina - pana acum si-a facut treaba foarte bine si se aude minunat

- am inlocuit plafoniera ei, cu o plafoniera de passat (cu butoane iluminate si lumini ambientale)

- am montat si activat footwell-lights

- am montat si activat puddle-lights

- ieri mi-a sosit senzorul de nivel de lichid de parbriz - cred ca weekendul asta il si montez

Acum in august urmeaza sa dau comanda de RLS si/sau manete CCS(cu tot cu calculator de coloana). Tot luna asta care vine, trebuie sa mergem la revizie.

O sa merg in reprezentanta sa schimbe uleiul+filtrul de ulei, sa verifice lichidul de frana si vreau neaparat sa imi faca update la ECU(din informatiile pe care le am, exista soft mai nou pentru ECU-ul meu). Filtrele de aer (motor si habitaclu) le schimb singur, asa cum fac de fiecare data. Anul trecut a primit chiar si bujii noi Bosch

Si pentru ca ai mei pitici fac multa galagie, o sa incerc sa-i potolesc cu un set de Arcuri Eibach Pro - asta asa, ca si proiect pe langa restul lucrurilor de pe lista.

lights.PNG

Edited by godsmack87
Added photo
  • Upvote 1

godsmack87

Aseara am terminat in sfarsit retroffitul senzorului de nivel de lichid parbriz. Pot spune ca mi-a facut placere sa imi bag nasul iar prin toate cotloanele masinii, in ciuda temperaturilor destul de ridicate (la umbra erau 30 de grade).

Cu aceasta ocazie am sesizat ca al meu rezervor are un locas pentru montarea pompei de spalatoare faruri, ceea ce ma face sa adauga pe lista viitoarelor upgrade-uri si retroffitul spalatoarelor de faruri. Am inceput deja munca de arheologie prin ELSA si ETKA pentru a face necesarul de piese.

Acum plec linistit la drum lung, stiind ca nu ma va mai lua prin suprindere lipsa lichidului de parbriz.

godsmack87

Pe principiul "cand viata iti ofera lamai, eu fac limonada", la inceputul lunii acestea, in concediu fiind, am zis sa profit de timpul liber si sa ma apuc sa curat temeinic tapiteria masinii. Pe bancheta, din gresela evident, am varsat cafea iar pe scaunele fata se adunase mult praf care, in contact cu picaturi de ploaie ratacite ce au patruns in masina la deschiderea usilor, a creat pete enervante. Nu mai spun de faptul, ca exista in permanenta un aer greu in masina, atunci cand statea in soare

Si pentru ca aveam timp si determinare, am zis ca nu o sa curat tapiteria prin metoda splare-aspirare, ci o sa o curat prin spalare uscare.

Prin urmare, m-am apucat si am demontat scaunele fata, bancheta si spatarul acesteia, apoi, cu multa rabdare m-am apcuat de demontat tapiteria.

Cele mai "urate" momente au fost la demontarea tapiteriei de pe spatarele scaunelor.

Am spalat tapiteria de mana, cu apa calda si Vanish + dezinfectant de haine, apoi le-am lasat la uscat in aer liber, la umbra. Eu speram sa o pot spala in masina de spalat rufe, dar exista niste baghete de plastic cusute pe tapiterie destul de lungi care s-ar fi agatat prin cuva si posibil ca ar fi rupt tapiteria.

La final, montajul tapiteriei l-am facut cu soricei din plastic ce au inlocuit inelel de sarma originale. Cumparasem o punga de 100 de bucati si am rams doar cu vreo 5 - deci am inlocuit aproximativ 90 si ceva de inele metalice (2-3 soricei i-am  aiurea si a trbuit sa ii tai)

Am lucrat doua zile cate 8 ore pe zi si la final nu imi mai simteam buricele degetelor, dar acum toata tapiteria arata ca noua si mirosul de imbacseala a disparut definitiv.

Asa arata interiorul spalat si montat (mai putin scaunul soferului ale carui huse stateau singurele pe bancheta, curate asteptand sa fie montate):

IMG_20190707_171926.thumb.jpg.828f040469db73cdd1eba487aaa34eda.jpg

Asa arata sezutul scaunului soferului stripped to the flesh:

IMG_20190707_171835.thumb.jpg.5d3444e638bf56a0cd96234a7f9af826.jpg

• Upvote 1

Muale

trebuia sa profiti de moment si sa pui perne de incalzire in scaune.

godsmack87

@Muale, da asa este - ai perfecta dreptate, dar nu le-am achizitionat inca. Le vine si lor randul cat de curand

godsmack87

In seara asta schimb filtrul de aer și de habitaclu, iar săptămâna viitoare merg in service să schimb uleiul și filtrul de ulei. Trecem pe Ravenol :D

IMG_20190829_193119.jpg