Jump to content

Probleme Suspensie / Directie / Articulatii (Tiguan 5N & 5N2)


ing_virgillius
 Share

Postare recomandată

@Viezure nu era nevoie sa deschizi topic nou , trebuia sa folosesti functia search .  Continuati discutia in acest topic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca foloseam functia de search, tot n-as fi postat aici ca nu vad legatura dintre martorul aprins si ce se discuta aici (nu am trepidatii in volan, probleme de amortizoare sau mai stiu eu ce).

Pe de alta parte, nici nu ma pricep, asa ca probabil a fost mutat bine aici, sper doar sa si vada cineva :)

Merci oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 19 ore, Viezure a scris:

Yellow Solid Warning Light: Power steering assist reduced

@Viezure  eroarea postata de tine este in mod direct legata de titlul topicului :  power steering->Servodirectie->Directie-> una din problemele discutate in acest topic.  Te rog sa folosesti functia search data viitoare . 

 

Daca ai fi citit mai sus topicul sunt mai multi colegi cu probleme similare la servodirectie tot cu modele 2009  si sunt destul de multe indicii care pot sa duca la rezolvarea problemei. 

 

In prima etapa , fa o scanare sa afli fix eroarea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Cristi_Pupaza

Salut, 

Am o problema cu un tiguan 2.0 4x4

Am schimbat anvelopele, de la R16 am trecut pe R17, bineînțeles ca și jantele

După schimb a apărut o eroare în bord, volan rosu, si direcția era ca la tractor,  ba mai rău. Am pus testerul și...canalul 44 steering assistant fault Code 00003- control module, 012 electrical fault in circuit mil on, atașat poza.  Eroare nu a putut fi resetata, dar ce e ciudat e ca a doua zi pur și simplu eroarea a dispărut,  de o săptămână nu a mai apărut. A mai pățit cineva asa ceva? 

20210423_184512.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Posibil inceput de sfarsit caseta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_Pupaza  te rog sa citesti regulamentul inainte sa deschizi topic nou . 

 

Deja era unul existent (topicul curent)  in care s-a discutat fix aceiasi problema postata de tine. Trebuia doar sa folosesti functia search. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Mihai Tiguan

Salutare,

 

Am un tiguan 2009 2.0 TDI cu 4x4 decuplabil. De ceva vreme am un troncanit la denivelari (gropi, linie de tramvai, etc.) Am schimbat amortizoarele, flanse si bieleta stanga. Zgomotul inca este prezent. Mecanicul zice ca planetarele si capetele de bara sunt OK dar nu reuseste sa identifice de unde vine zgomotul. Ceva sfaturi aveti pentru mine? In afara de a schimba mecanicul :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si de la plăcutele de frâna, daca au joc in etriere. Sunt pățit. Poți testa mergând pe un drum betonat sau pe linie de tramvai. Frânezi ușor si daca dispare bătaia in timp ce frânezi e de la plăcute. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna ziua,am si eu nevoie de coduri pe OE la suruburi punte fata tiguan 2014.Stiu ca sunt in numar de 6,dar sunt mai multe dimensiuni.daca e vreun coleg care le-a schimbat, va rog niste coduri?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@26AMA  sunt mai multe dimensiuni si mai multe modele , dupa seria de sasiu iti dai seama.  Nu toate au acelasi model de punte.

Daca umbli la suruburile OE trebuie sa pui distantierele la reinstalare pentru a evita zgomotele . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las o serie de caroserie,poate reuseste cineva cand are timp.

WVGZZZ5NZEW504401,nu stiu daca conteaza dar masina e cu DSG si 4*4.

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@26AMA Pe seria ta vad ca sunt compatibile doua modele , iti las aici cel mai comun folosit : 

 

image.png.9249317eb1a6b4cff8c670199bc33781.png

 

7M3 499 349 A     Distantiere Punte2

N 105 607 02         Surub caseta directie cu prindere in Punte (M10x70mm)4

N 106 403 01         Surub Prindere Punte (M12x100mm)4

N 911 433 01         Surub -  Bucse Punte fata-  St/dr (M12x1.5x95)2

N 908 259 01        Surub (M6x27) - bara spate2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

Acum o sapamana am schimbat bucsele la bara stabilizatoare fata (50 lei bucata), pentru ca aveam un zgomot infundat cand treceam printr o groapa.

Cum am iesit din service, tin sa mentionez ca masina era alta. Acum masina se balanseaza f tare, si se simte ca ceva nu este in regula, plus ca la denivelari mai mari, gen limitatoarele de viteza, se aude un hrascait.

Am fost la service si mi au spus ca nu ar fi de la acele bucse.

M am dus cu o problema relativ minora, si m am pricopsit cu o belea cat casa de mare 😔.

Daca cineva s a mai lovit de aceasta problema, va rog sa mi spuneti cu ce sa incep. Eu m am gandit sa comand o bara stabilizatoare din dezmbrari, sa aibe bucsele capsulate, si sa vad ce se intampla.

Multumesc!,

Modificat de VS05PGA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VS05PGA la ce model de masina ?  La un tiguan te referi ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!