Jump to content
Sign in to follow this  
Arl 150

"Contribuție la stat" Taxă auto 2019

Recommended Posts

Arl 150

Salutare tuturor. Deschid acest topic în legătură cu noua taxa pe care o vom plăti începând cu 1 ianuarie 2019. A aflat cineva de vreun calculator pentru aceasta taxa?

calin.g

Ai vazut pe undeva articolul de lege referitor la aceasta taxa, sau numai ce vorbeste presa?

Arl 150

Sincer. Ce vorbeste presa in mare parte. Si ca sa nu fie eronat incerc aici sa aflu cat mai multe.

Ebi

Evident ca nu s-a stabilit nimic clar inca. Oricum inainte de 1 martie 2019 nu trebuie platit nimic. Va fi in functie de norma de poluare, Euro 3,4,5, etc.

deenman

O veste buna pentru mine. Voi putea sa vand masina euro 5 la un pret bun. Excelent.

• Like 1

Ebi

Taxa va fi o taxa si atat,  ca sa castige statul niste bani si ca lumea sa-si cumpere masini cat mai noi din care statul sa castige niste bani incasand TVA-ul sau impozit pe profit, etc. Reducerea poluarii sau reinnoirea parcului auto este pretextul ca sa puna taxa. Nu cred ca masina ta Euro 5 o vei putea vinde la anul mai scump decat ai vinde-o acum. Taxa nu-ti va creste pretul la masina. Alea Euro 3 oricum costa si acum tot atata cat ai primi pe ele la programul rabla si nu se vor mai ieftini.

deenman

Dar nici nu am pretins asta. Doar ca lumea se orienteaza si se va orienta spre benzina euro 5. Astea vor fi si mai cautate dupa introducerea taxei.

Edited by deenman

tavitara

pana nu e ceva stabilit prin lege , cu astia care ne conduc , nimic nu e sigur

iar cu vandutul masinii ... poti sa ai noroc sa o dai intr-o zi sau poti sa stai cu ea 6 luni fara sa o ia nimeni

totul e loterie

Arl 150

Eu unul am văzut în Germania ultimele tarabe non euro pe strada in oras si stim cu totii de restricțiile lor. Legat de "lumea se va orienta spre benzină euro 5"cam greu de crezut. Ori își va lua fiecare ce vrea înghițind taxa asta si plătind o, ori se va uita cat ii da statul pe taraba bunicului si cu cat il ajuta sa si ia o masina noua cum a spus si colegul @Ebi.

V A L I

Sper sa ma insel, dar din cate am inteles , calcul ei va fi similar cu calculul impozitului anual care se calculeaza in tarile vestice .

Din cate stiu eu aceasta  cuprinde anul de fabricatie(in functie de ani <2008 ....>2014) , motorizare (benzina/diesel), Capacitate cilindrica , CO 2 în g / km. 

valyemil81

Cat va avea sa-si plateasca statul catre sine avand in vedere ca parcurile auto ale firmelor de transport in comun sunt cum sunt iar majoritatea apartin entitatilor locale care au bani de la stat. Sa nu mai vorbim de cele care apartin MAPN care sunt euro 0. Darprobabil tot noi fraierii vom fi singurii care va trebui sa sarim cu banii. Daca si pe asta o s-odeclare vreun for european ilegala iar o sa fie de returnat bani. Bani care noi ii achitam repede dar pe care statul ii restituie in X ani sau rate.

Din ce am citit este posibil ca taxa sa se achite la inmatriculare sau la impozit anual. Dar astea sunt doar zvonoteca...nimic concret

Laurentiu_LWR

Pai probabil va fi ca de obicei...adica masinile care apartin institutiilor statului vor fi scutite...

La fel s-a pus problema si cand a fost zvonul cu interzicerea masinilor diesel.

Eto

Is curios ce se intampla cu cei care au platit taxa veche ca mine si nu au recuperat-o intentionat. Ei ma pun acuma sa platesc inca o data taxa, adica taxa la taxa?

Edited by Eto
  • Upvote 1

janos

Dupa mine, DA...tocmai pe asta au mizat "cei destepti" din guvern cand ti-au dat posibilitatea sa recuperezi cele platite "ilegal".

Edited by janos
Completare
  • Confused 1

Marian

Atat timp cat NU exista nimic aprobat (lege, OUG, etc) aici nu se va face nimic altceva decat "datul cu parerea despre... nimic" si pentru ca nu vrem sa umplem forumul de astfel de topicuri, acesta se va inchide.

In momentul aparitiei/publicarii respectivei legi, topicul se va redeschide pentru discutii.

Va multumesc anticipat pentru intelegere! 

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri