Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Cei de la PBN sustin ca este foarte normal sa auzi zgomote si vibratii in pedalier, cand misti volanul, pe loc, stanga-dreapta. Si eu sunt in aceeasi situatie, iar masina are doar 11 mii de km. Au mai spus ca asa ceva nu se face, pentru ca strici sistemul electro-hidraulic, si ca in exploatarea normala a masinii nu intalnesti situatii in care sa misti volanul stanga-dreapta (ei probabil ca nu ocolesc gropile). As avea o rugaminte, sa verificati si voi daca aveti asa ceva, ca sa stiu ce demersuri fac in continuare. Oricum fiind pe garantie trebuie vreo 3 luni de investigatii (eventual pana se termina garantia).Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut pe toata lumea! am nevoie de un sfat: am un Golf4 TDI 101CP,2003 cumparat de afara, de ceva timp, a aparut un joc in volan, probabil caseta de directie pt. ca in roti nu am nici un fel de joc.Mentionez ca nici lichidul nu mi l arunca afara din vasul de servo.La reprezentanta ma pun sa cumpar tot ansamblul si nu stiu daca e nevoie...cum pot sti sigur daca e caseta,la service, unde cunosc niste baieti mi au spus sa merg asa cu ea ca nu e problema,dar pe mine ma enerveaza...O alta chestie ar fi cd-ul care nu mai vrea sa citeasca cd-urile facute pe calculator,la inceput a mers.acum merge cand il apuca.Este cd-ul din fabrica nu e pus de mine. VA MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa scrii pe Verbatim cu viteza 4x si vezi daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Hyper...am sa incerc..dupa care mai vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, eu nu am gasit am ridicat masina zilele astea si am observat ca bieleta care iese din caseta e umeda se pare ca e uleiul din caseta care se scurge pe bieleta in jos.Stie careva..exista ceva semering la caseta? si care ar fi codul.Mentionez ca e vorba de partea dreapta si lichidul iese de sub mansonul de cauciuc.Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , este un semering

nu vreau sa te sperii , cumnatul meu la un passat b5 a schimbat caseta din cauza acelui semering

se poate si reconditiona caseta

daca te intereseaza te pot ajuta cu o adresa

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu. A inceput sa curga lichidul de la servo, si a trebuit sa cumpar alta caseta... Ca nu stiam unde se reconditioneaza. Oricum, una noua e cam 1.400 ron iar eu am luat una second la 750 ron cu 2 luni garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva..exista ceva semering la caseta? si care ar fi codul.

Iti stau la dispozitie cu coduri, simeringuri sau casete gata reconditionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog la mine problema care ar fi? simeringul?se poate cumpara si ulterior inlocui? sau trebuie data caseta jos neaparat si rectificata?cat m-ar costa si cat timp ar dura ?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se inlocuieste pt ca axul e prea ruginit si un simering nou nu face treaba...

daca vrei eu aduc cu 1200ron cu piesa veche la schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci! o sa caut intai la dezmembrari si daca nu gasesc mai ieftin te contactez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i cum spune danubius, de obicei cremaliera este foarte ruginita si trebuie inlocuita cu una noua. ZF, producatorul acestor casete, furnizeaza (numai) reconditionatorilor cremaliere noi. O astfel de cremaliera costa cca 300 ron, iar daca vrei si de la mine o oferta: 800 ron (+ TVA) caseta reconditionata cu cremaliera noua (inclusiv bielete, dar fara capete de bara)+ caseta veche la schimb. Garantia 1 an.

In alta ordine de idei, vreau sa punctez inca doua aspecte ce mi se par importante:

1) nu stiu cum se poate vinde o caseta noua la 1400 ron (cum spune oviwpf), probabil si TVA inclus.

Nu-i vina ta, oviwpf, stiu ca exista magazine de piese auto si servisuri care pretind ca ofera casete ''noi'' cu caseta veche la schimb.

2) care sunt sansele ca o caseta din dezmembrari sa fie buna? Cam 1 la 5 sau cu indulgenta 1 la 4. Vorbesc din experienta, ca si eu cumpar casete din dezmembrari, dar ca sa le reconditionez.

Argumente: ori sunt strambe sau fisurate pentru ca provin de pe masini accidentate, ori sunt ruginite sau au inceputuri de rugina ce in scurt timp vor strica simeringurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii trami ca exact asa mi-au spus la magazin, imi dau una noua cu 1400 RON, DACA le duc caseta veche la schimb...

Interesant, eu aveam o parere mai buna despre acel magazin (auto complet) in Tg.Mures...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa iti reconditionez caseta cu 500 ron,dar montatul si demontatul il faci singur ,timp de lucru 48 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna din ce in ce mai bine! merci baieti...cand ma hotaresc sa o dau jos va contactez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie oricand poate ceda semeringul ......uleiul de servo pleaca la plimbare si pompa de servo fara ulei nu se simte prea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nu chiar, daca ai muschii buni poti sa o conduci si fara servo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
mario zaccaria

La mine la Bora cel care a constatat ca ar curge caseta a fost mecanicul, m-am uitat si eu si am vazut in partea dreapta cu pe burduf ar fi ceva ulei, am verificat lichidul de la servo si a fost la minim, am completat si de vreo 2 saptamani nu a scazut nci un milimetru, sub masina nu am vazut pete, oare caseta e problema, sau acel ulei este din alte parti? E posibil???

Astept un raspuns clar!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Daca se vede ca busonul de pe capetii de bara e umed (posibil ulei) e o dovada clara ca e gata caseta, desi lichidul de servo nu scade deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am si eu o intrebare

Am un vw Bora din 99 si mi s-a intamplat de cateva ori sa scartaie ceva la caseta presupun in momentul in care miscam de volan . Nu mi s-a intamplat de multe ori cred ca de trei ori . Acum nu mai face zgomot deloc dar cred ca axul de la caseta de directie facea asa pt ca nu miscam mult era destul sa misc foarte putin stanga dreapta usor si se auzea cum face . Am fost la mecanic dar mi-a spus sa-i arat si atunci nu mai avea nici un zgomot . Voi ce-mi recomandati ??

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario, burduful ala se poate umezi daca simeringul e ceva mai uzat si ai luat de multe ori viraj maxim in partea opusa. De aceea la o utilizare "normala" nu se observa nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut.

am ceva batai pe fata la masina si am ridicat-o sa vad de unde provin si mi se pare ca de la caseta sau in apropierea ei.nu e nici o urma de ulei de la servo dar bate tare urat cand dau prin gropi.poate fi si de la tiranta?eu am scut si nu am putut localiza asa bine bataia.in volan nu se simte nici un joc. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hop si eu cu intrebarile preventive: burdufurile de la capetele de bara, daca se sparg/rup, arunca suficienta vaselina cat sa se vada, sa stii ca trebuie schimbate?

ca m-am uitat pe la dansele, cu volanu la maxim in partea ailalta, si par ok.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme si la mine

Dupa ce masina ia o pauza de vreo juma de zi, la primele rotiri de volan se aude un tzacanit metalic...dupa trece..Iarna facea mai des, deci la frig.

Pompa sau caseta? unde sa verific?

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!