Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Asa cum spune si titlul topicuui sunt nevoit sa schimb caseta de directie la masina.

Duminica trecuta dinr-o data a inceput sa se auda un zgomot mai mult electric atunci cand viram si aveam viteze mici pana in 60km/h. Am mers la service crezand ca am problema la pompa de servo, dar mecanicii au constatat ca prin caseta mi s-a scurs lichidul de la servo si ca nu stiu ce e stricat in interiorul casetei.

Acum sunt nevoit sa o schimb numai ca distractia costa.

A mai patit cineva asa ceva? Care ar fi motivele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si la http://www.servodirectii.com/, poate iesi mai ieftin...

Cauze pot fi lichid de servo necorespunzator cu recomandarile fabricantului, ghinion(defect de fabricatie) , utilizare necorespunzatoare (tinerea la bracaj maxim pentru mult timp), lovituri.. etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol... cati km are masina?

120.000, dar se pare ca e din cauza unor lovituri puternice. nu ati vrea sa circulati prin Iasi zilele astea! ca am schimbat saptamana trecuta bucsele pe spate si un rulment pe fata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol momentul. Cat te ajunge schimbul casetei de directie?

Ce bine ca eu nu circul acum cu masina prin Iasi :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei la casetele de felul asta (Golf IV, Bora, Audi A3, Skoda Octavia, Seat Leon) nu loviturile sunt cauza pierderilor de ulei, ci formarea ruginii pe cremaliera pe suprafetele unde trebuie sa etanseze simeringurile. Cred ca-i un defect destul de alarmant si din fabricatie, tocmai din cauza asta ZF furnizeaza cremaliere noi ca piesa de schimb, ceea ce nu se intampla prea des.

Din cauza ca exista mari sanse ca cremaliera sa ajunga la fier vechi si sa trebuiasca inlocuita cu una noua, am decis ca din Romania sa nu mai pretind caseta veche la schimb.

Pretul, fara caseta la schimb, cca 300 euro cu transport inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai intreaba la un magazin de piese poate au un kit de reparatie pt casete de directie, la bmw si opel esgista, de ce nu ar fi si la vw ?

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reparatii am inteles ca se fac la targu-mures, dar nu sunt recomandate dpdv al garantiei si te costa cam la 70% din pretul inlocuirii.

pe mine ma costa toata afacerea 1750RON, din care 1450 caseta, 150 uleiul si restul manopera. cea mai ieftina caseta care au gasit-o era la vreo 1300 ROn dar nu mai erau. Pretul pentru caseta este cu cea veche la schimb. La dealer era 2600 cu caseta la schimb si 3300 fara schimb.

PS:Istef, ma bucur pentru tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot reconditionate sunt si alea... daca le dai cu caseta la schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spune si titlul topicuui sunt nevoit sa schimb caseta de directie la masina.

Duminica trecuta dinr-o data a inceput sa se auda un zgomot mai mult electric atunci cand viram si aveam viteze mici pana in 60km/h. Am mers la service crezand ca am problema la pompa de servo, dar mecanicii au constatat ca prin caseta mi s-a scurs lichidul de la servo si ca nu stiu ce e stricat in interiorul casetei.

Acum sunt nevoit sa o schimb numai ca distractia costa.

A mai patit cineva asa ceva? Care ar fi motivele?

salut

pe unde curge caseta, pe partea st sau dr cum stai la volan,

daca curge pe partea dr e mai simplu,dar sa nu fie axul ruginit, din cauza apei care a stat in burduf, daca curge pe stg e un pic mai complicat, dar se rezolva

5.000.000 lei

sa dai caseta jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curge pe ambele parti. au cumulat problemele si au explodat garniturile din interior sau ce e pe acolo ca nu ma prea pricep. ideea cu burduful o stiam dar nu imi reolva problema.

intr-adevar caseta care o pun e tot reconditionata dar cel putin am o garantie generoasa la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic:

Din cauza ca exista mari sanse ca cremaliera sa ajunga la fier vechi si sa trebuiasca inlocuita cu una noua, am decis ca din Romania sa nu mai pretind caseta veche la schimb.

Ca sa nu se interpreteze gresit, din Ro nu mai pretind caseta veche la schimb nu din cauza ca sunt toate ruginite sau stricate (si-n Italia sunt la fel), ci din cauza cheltuielilor prea mari cu returnarea casetei vechi, cu transportul inapoi si cu restituirea banilor depusi ca garantie. Chiar si fara caseta la schimb incerc sa fac preturi cit mai convenabile.

@Ice_2k: multumesc (pentru ceea ce ai evitat, stii tu ce) ;)

on topic:

intr-adevar, o caseta curge pe ambele parti pentru ca cremaliera este gaurita pe dinauntru ca teava de pusca (pentru trecerea aerului dintr-un burduf in altul, la viraj stanga-dreapta), asa ca un litru de ulei nu sta numai intr-un burduf. Pana nu se desface caseta nu se stie exact care simering a cedat si nu se inlocuieste numai acela. O reparatie corecta a casetei consta in demontarea totala a ei, indepartarea cauzelor care au provocat defectul si inlocuirea tuturor simeringurilor, o-ringurilor, bucsilor, etc.

Modificat de trami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri mi-am luat masina din service. intr-adevar una din cauzele care au determinat problema a fost apa cu rugina din burdufuri. o alta problema care au observat-o mecanicii este ca burdufurile nu au un sistem care sa permita circulatia aerului dintr-o parte a alta, respectiv un orificiu pe fiecare burduf si o teava de legatura intre acestea. nici pe vechea si nici pe caseta cea noua nu este sistemul asta care e pe passat, asa ca azi fac o modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista caseta care sa nu fie prevazuta cu acest sistem. Unele au cremaliera negaurita, dar au teava externa de legatura intre burdufuri (cazul Golf 2-3, Passat TRW, Ford Mondeo, Fiesta, Ka, BMW e30, e36, etc). Cele care nu au teava asta externa au sigur cremaliera gaurita pe dinauntru si filetul bieletelor cu doua sau trei degajari in asa fel incat atunci cand sunt infiletate sa nu impiedice trecerea aerului.

Nu-i nevoie sa faci vreo modificare, trebuie doar sa nu bagi vaselina in exces si sa nu fi pus vreo pasta antideblocare pe filetul bieletelor cand le-ai montat pentru ca infunda canalele de care vorbeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru informatii. am sa retin pe viitor, intrucat deja au facut modificarea cu teava la exterior.sper sa nu dauneze in vreun fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dauneaza. Ce burdufuri au pus? Cele pentru caseta TRW de passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum se demonteaza bieleta de la caseta de directie, pentru Golf 4? Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt demontarea casetei de directie,se demonteaza capetele de bara din portfuzeta,se demonteaza conductele de la servodirectie la intrarea in caseta,se demonteaza caseta din sistemul de prindere de pe ansamblul fata....ca sa le vezi mai bine,la inceput dai rotile si scutul jos,si desfaci busonul de la vasul de servo sa se scurga bine lichidul... :)

daca vrei sa dai jos doar bileletele,desfaci capetele de bara din portfuzeta,,indepartezi colierele de pe burdufurile de protectie de la bieletele de directie,indepartezi burdufurile,si slabesti cu doua chei potrivite din partea dinspre caseta..trebuie stranse bine la loc,pt a nu pati ceva.....si se efectueeaza geometrie directie la sfarsitul operatiunii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de info! raman dator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Cu stupoare am aflat ca trebuie schimbata caseta de directie. Dupa multe vizite la mecanici, pentru batai care nu isi gaseau explicatia, caseta de directie era problema, s-a rupt burduful de pe bieleta si a intrat apa in caseta.

Stie cineva o modalitate mai ieftina de reparatie, fara schimbarea casetei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da :) Vorbeste cu TRAMi. CRED ca il gasesti ca user pe forum. El se ocupa cu reconditionare casete. SAu daca ai mai mult curaj poti desface caseta si sa o faci chiar tu. Trebuie sa schimbi toate O-ringurile de la caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se sparg burdufele casetei, intra apa si noroiul, cremaliera rugineste, iar simpla inlocuire a simeringurilor nu-i deloc o solutie de durata. Neaparat trebuie inlocuita si cremaliera (sau daca are dintii buni, doar cromata si rectificata la diametrul nominal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat recent caseta de directie la masina, si de atunci face galagie pompa de servo. Ea facea si inainte de defectiune putin, dar am crezut ca o avut legatura cu caseta de directie. E posibil sa nu fi aerisit la service instalatia, sau sa nu fi pus ulei bun la poma de servo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Face numai galagie sau se simt si usoare vibratii ? Cand rotesti volanul stand pe loc ( se simt parca si in pedalier dar foarte usor ) in afara de zgomot ? La mine zgomotul +vibratiile s-au simtit de cand am luat masina . Am toate bucsele in stare buna , mi-a zis mecanicul ca e ori din caseta ori din rulmentii de la flansele amortizoarelor . Interesant este ca a in cartea de service apare ca a mai fost odata schimbata o caseta ( 10.10.2006 ) , cand avea 136 k km , chiar asa bune sa fie casetele de G IV ?blink.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!