Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Mi-am luat azi manusa Sonax, abia astept sa se insereze si sa o incerc, am un sampon TurtleWax cu ceara … numai laveta din microfibre nu gasesc.

A vazut cineva asa ceva in comertul nostru? Sau trebuie sa apelez si eu la o comanda in exterior.

P.S. Nici macar The Absorber nu vad pe aici, dar o sa mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au lavete din microfibre la Cora, fix langa raftul cu produse Turtle Wax. (sunt verzi si sunt fix in stanga raftului). Grabeste-te, mai erau doar cateva ultima oara cand am fost.

LE: Scuze, de-abia acum am vazut ca nu esti din Buc... in Iasi nu stiu unde gasesti

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a placut sa lucrez cu manusa Sonax, a fost mult mai rapid, dar spumarea e mai redusa (detergent cu ceara), iar in zonele cu pete de la insecte a trebuit sa intervin cu peria pentru ca manusa nu avea spor … poate trebuie sa-mi ameliorez tehnica … :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema cu spumatul o am si eu, dar inca nu stiu daca spuma are vreun efect de curatare/lubrifiere sau este decat estetica, un chimist ne-ar trebui sa ne lamureasca :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la curte am adoptat metoda cu spalare cu jet (gasiti aparatul la preturi intre 170-250 ron in functie de preferinte de marca si calitate). Eu am unul (nu de marca), dar care isi face treaba pentru 2 masini de ceva timp (aproape 2 ani) fara probleme ... pana acum.

M-ai facut curios - te referi la un aparat gen karcher. Ce brand este al tau? Ma bate si pe mine gandul sa cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma bate gandul sa fac un centru de cosmetica auto :(... inca nu am vazut asa ceva in oras.

Da` ceva profi... si ecologic... si nu cu baieti platiti cu minim pe economie sau angajati la negru ;).

Ceva unde sa poti sa iti speli masina cu solutii omologate si care nu reprezinta un risc pentru vopsea sau lacul de pe masina, nu neaparat numai spalatorie... si de scos mici zgarieturi, de dat o ceara sau un polish profesionist.

Nu stiu daca merge dar sunt sigur ca as gasi clienti...

O sa incep sa caut documentatie pe net sa vad exact ce inseamna ca bani, spatiu, dotari si, mai stii... poate incerc ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu este deja asa ceva in Timisoara? Am auzit de o fraciza care si-a facut in Tm ...pe la televizor am vazut ceva legat de treaba asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am vazut...(sau nu am auzit)...cam peste tot pe unde am spalat masina era cu baietasi cu niste carpe....accidental poate cu lavete :001:

Dar sa fie ceva cat de cat profi nu stiu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se cheama ceva cu EXPERT ..auto-exprt sau expert detailing !

Intereseaza-te caci stiu ca povestea si un prieten de al meu care vazuse chiar la Antena 1 la Roata de Rezerva despre serviciile acestei firme care bineteles pt sute bune de euro iti desfacea toata masina si fiecare surub si il curata si il punea la loc , curata bord in interior scoatea toate butoansele ..absolut tot , pt ca noi negandeam ,dar am avut in vedere faptul ca odata umblat pe la toate plasticele din masina o sa apara greierasi si nu ne-a mai trebuit.

SI cica firma asta e o franciza a unei firme din afara tarii noastre. Faza e ca noi am vazut emisiunea cam acum 1 an ..cine stie poate nu mai exista caci avea preturi babane rau. Trebuia sa iti lasai masina cateva zile la ei pt toata treaba complet (tapiterie, capitonaje scoateau tot de pe ea si le curatau )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:001: Timisoara

Bd. Constantin Brancoveanu 86/1

Telefon: 0256 27 29 27 / 0724 876 888

Email: timisoara@expertdetailing.ro

poftim si adresa

au preturi de-ti sare basca! :)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci!

Mari rau sau MARI RAU!!!!??? :001:

Intru acum pe web la pagina lor...

Sper sa nu dau pe spate :)

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu recomand nimanui su puna clasica perie sau manusa din burete pe masina.Din propria experienta pot sa spun ca cel mai bine o masina se spala cu o perie pentru praf (din aia latoasa)dupa ce in prealabil masina a fost data cu jet de apa si samponata.Dupa aceasta masina se clateste bine, se ceruieste(eventual) si neaparat se sterge cu o laveta absorbanta semiumeda (se gasesc la METRO,sunt in niste tuburi).Stiu ca nu spun noutati,dar procedez asa de multa vreme si masina arata tot timpul ca noua.In decursul anilor am folosit tot felul de manusi, lavete(inclusiv din piele de caprioara) sau perii dar fiecare au avut neajunsurile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
ExpertDetailing
se cheama ceva cu EXPERT ..auto-exprt sau expert detailing !

Intereseaza-te caci stiu ca povestea si un prieten de al meu care vazuse chiar la Antena 1 la Roata de Rezerva despre serviciile acestei firme care bineteles pt sute bune de euro iti desfacea toata masina si fiecare surub si il curata si il punea la loc , curata bord in interior scoatea toate butoansele ..absolut tot , pt ca noi negandeam ,dar am avut in vedere faptul ca odata umblat pe la toate plasticele din masina o sa apara greierasi si nu ne-a mai trebuit.

SI cica firma asta e o franciza a unei firme din afara tarii noastre. Faza e ca noi am vazut emisiunea cam acum 1 an ..cine stie poate nu mai exista caci avea preturi babane rau. Trebuia sa iti lasai masina cateva zile la ei pt toata treaba complet (tapiterie, capitonaje scoateau tot de pe ea si le curatau )

Sper ca nu va deranja daca fac cateva precizari:

1. un serviciu de detailing complet (interior+exterior) dureaza intre 5 si 8 ore

2. serviciul este foarte detaliat dar nu demontam absolut nimic de pe masina :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Eu imi spal masina cu PUR de spalat vase si cu un burete stau la curte o clatesc bine cu apa si nu am nici o zgaraietura nimik.O clatesc foarte bine inainte de a da cu buretele pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PUR ataca vopseaua, s-a mai discutat aici ! Deci intra la capitolul … “Cum spalam INcorect masina”.

Trebuie s-a folosim sampon auto, sau in cel mai rau caz un sampon inofensiv pentru vopsea cum este samponul de … urzici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut ca la spalatorie "baietii", mai nou, "imbraca" masina cu o spuma aplicata prin jet, o lasa cca 2-5 min (proportional cu nr de masini din coada de asteptare :salut: ) si apoi o dau jos cu jet de apa si masina ramane curata!!!

Daca ar avea uscator ca la spalatoriile automate OMW nici nu s-ar atinge de masina.

Aveti idee ce e aceea solutie "magica"?

Se gaseste pe piata asa ceva?

Nu e periculoasa pentru vopsea in timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Tocmai am facut o ceruire cu Collinite 476s. Dupa atata amar de munca (am lasat-o sa se usuce bine :blah: ) as dori sa ma tina cat mai mult.

Intrebarea este ce sampoane auto care sa nu atace stratul de ceara imi recomandati? Eu am deja o sticla de SONAX Xtreme Shampoo 2 in 1... e cumva wax-friendly?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oau, ai inviat un topic aproape mort :icon_thumright: Te sfatuiesc sa consulti oferta celor de la ma fra, au cele mai bune solutii pentru ingrijirea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Acidutzul ... buna intrebare ... chiar caut un sampon auto care are aceasta proprietate ... se poate recomanda ceva anume din experienta userilor ?

Multumesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Z X Z: da-i un search pe google cu "produse collinite 476s" si gasesti. E un baiat care le aduce din Uk banuiesc... are site de detailing, a postat pe daciaclub si pe 4T.

Ontopic: VWladone, mersi pt. sugestie. M-am uitat la mafra si sunt sigur ca au produse bune. Dar la nici un sampon nu se specifica wax-friendly. Si ma gandesc ca, cu cat un sampon e mai bun, cu atat mai mult cresc sansele sa-mi dizolve si ceara :)).

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax Gloss stiu ca este foarte laudat si cica ar fi wax-friendly. L-am vazut in Real si este destul de ieftin.

In schimb, Sonax Auto Shampoo NU este wax-friendly, descoperit cu greu pe propria piele.

Cu samponul F1, pozat anterior, nu am avut probleme din acest punct de vedere. La fel, nici cu Dodo Juice Sour Power, foarte bun, wax-safe si miroase incredibil. Mai greu de procurat in schimb si poate ceva mai scump...

Mai gasesti sampoane bune, care cu singuranta sunt wax-safe la Chemical Guys (http://www.chemicalguys.ro/) si Meguiars (http://www.meguiars.store.ro/).

Referitor la ceara Collinite 476s, la noi este adusa de Alpha detailing (http://www.alphadetailing.ro/). Cristi cred ca te poate ajuta cu o cutie...

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru sugestii Toni. Sa inteleg ca pot folsi Sonax-ul Extreme ca wax-remover la o adica :icon_thumright:

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!