Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Inca mai e spalatorie cu 6 rampe si 6 oameni in timpul zilei. 

Noaptea in schimb sunt 2 rampe self wash. (Atunci cand e deschis)

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt preturile cand functioneaza in regim self wash ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa zic, intre 30 si 50 lei ar fi o spalare completa, cu toate costurile aferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 2/16/2018 at 9:24 AM, skodafan30 said:

Multam frumos. Am gasit la un magazin online de detailing, atat quik detailer de la Meguiars cat si ceara gold class.

sper ca am inteles bine procedura de stergere a masinii cu QD. Masina uda, dupa spalare, pulverizez pe fiecare element, si apoi sterg, nu ? Un fel de after-wash de la chemical guys? asa procedez?

Toata stima pentru modul cum ingrijiti masinile !

  Scuze ca insist si eu, dar ma intereseaza si pe mine subiectul ! Mai mult, stergerea cum e mai bine sa se faca? cu miscari circulare, normale cum stie toata lumea sau prin tamponare?

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gandeste daca ai avea mizerie pe masina, cum ai sterge-o stiind ca e nisip intre laveta si tabla?

iti dai singur raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Asa e logic ! Dar in cazul aplicarii QD, are efect doar tamponarea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

QD-ul trebuie sters. Fie tamponezi si nu aplici QD, fie stergi si aplici QD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau tamponezi apa, apoi dai qd si stergi.

Dream Car Wash e spalatoria. Sel-ul incepe dupa 23:00 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva mop cu microfibra ca al tipului din clip, in loc de traditionala manusa ? Vad ca omul se misca super rapid cu asa ceva, mie imi ia o vesnicie sa o spal cu manusa.

Cica ar fi special pentru spalat masini si chiar pare safe, doar ca na, nu se muleaza pe panouri cum o face manusa, dar as lua asa ceva pentru perioadele cand vreau un spalat rapid.

De la minutul 28 incepe.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi se pare foarte sigura modalitatea. In primul rând tipul nu începe cu partea de sus și muta mopul de la prag in sus. Mare greșeala, în special iarna când partea inferioara a caroseriei este extrem de contaminata. De asemena, ma cam zgârie pe creier când aud cum trântește suportul de plastic al mopului de diverse elemente ale caroseriei.

Personal nu ii vad avantajele. Am putut sa spăl mașina iarna asta dacă am avut temperatura de peste 4-5 grade și nu a fost vânt, fără sa sufăr de frig. Asta în condițiile în care eu sunt destul de friguros. Important e ca am folosit mănuși de cauciuc mai groase si am avut in găleata apa calda (nu fierbinte). In condiții meteo mai rele de atât vei avea de suferit oricât de lunga ar fi coda mopului...:)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandesc sa incerc metoda asta in perioadele cu super jeg. Decat sa dau doar cu jetul la self-wash parca ar merge si un mop :)
Doar ca nu prea gasesc pe la noi mopuri de genul asta. Mi-a comandat unul din China dar dureaza o vesnicie si inca ceva pana ajunge.

Ca metoda mi se pare mai nesigura decat spalarea manuala pentru ca nu ai acelasi control si nici nu simti cat de tare apesi. Ma astept sa provoace mai multe zgarieturi decat spalarea cu manusa de microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu as avea curaj cu "mop-ul"... poate doar pe praguri (si doar acolo)

multumesc din nou, am gasit solutia perfecta de spalat, si vad ca se mentine fara zgarieturi.

prespalare cu jet apa + spuma (tinuta maxim 2 minute) + clatire + samponare cu metoda 2BM + clatire definitiva (pe toate partile, inclusiv pe sub masina) - apoi fiecare element pulverizat cu QD iar apoi sters cu prosop minim 60x40 (prefer 90x60)  / o data la 2-3 luni, dupa stergere temeinica, aplic si ceara.

incep din partea de sus, plafon, capota, apoi usor tamponez zonele sensibile (ornamentele negre laterale, masca frontala) portierele, si cand ajung la praguri, schimb laveta cu una mai "chinuita"si sterg si acolo, plus partile inferioare din spate.

pentru @Muale, la Dream am fost sambata, a fost macel... vad ca uneori cand e aglomerat, nu se mai tine cont de ora, si raman baietii sa spele masinile pana tarziu. eu am reusit sa intru pe la 23:30, dar asteptam de la 20:00... se pare ca am fost mai norocos in trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni https://www.emag.ro/rezerva-mop-plat-microfibre-portocaliu-40-cm-47003020/pd/DJC8VKBBM/

@skodafan30 pai ce spui tu este o spalare corecta.

spuma o lasi si in functie de murdarie dar si de conditii. cand e foarte cald posibil sa se usuce daca nu este spuma foarte consistenta.

de la 20 la 23:30 wow !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... am terminat la 01:00 :)...

deci de la 20:00 la 01:00. Din fericire, o spal cam la 2 saptamani "asistat" - in timpul zilei, la baietii de acolo, de obicei doar tamponez sau sterg foarte superficial...

o spal singur o data la luna, maxim 1 luna jumate. cam la 3 luni dau ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: este prea mare, imi trebuie de 20-25cm, ca sa intre in galeata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu merge taiat si cusut inapoi buzunarul ala de fixare pt talpa?

daca e lung, intra in galeata stanga si apoi dreapta, pt ca talpa este articulata la capatul de fixare in tija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si eu ma vaitam ca imi ia o ora sa spal masina, tocmai de acolo a plecat ideea cu mopul, sa o fac mai repede cand nu am timp sau chef sa stau de ea dar cere o spalare. Eu in ultimul an am trecut pe la spalatoriile clasice o singura data si m-am lecuit, nu le iese frate, nici nu are cum doar cu spuma si jet de apa. Plecam mereu cu mizerie pe masina, holograme lasate de carpa si pete de la apa care ramanea pe la oglinzi dar zbura pe toata laterala de indata ce plecai de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti compara mere cu pere

2bm se face dupa prespalare, deci doar unul e potrivit pt asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Si la cel de-al doilea in descriere am gasit  "Prin modificarea raportului de diluare se poate utiliza, ca spuma de prespalare pentru indepartarea fierului in lancea de spalare, cu o manusa sau cu un burete special ca un sampon". De asta am intrebat poate a folosit cineva si poate da un feedback. Ma intereseaza un sampon sa fie cu ph neutru si sa asigure o lubrifiere optima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Exista vreo solutie pe care o pot aplica dupa clatire astfel incat sa nu mai ramana pete pe masina de la apa? Momentan o spal acasa insa in zona apa este dura si lasa pete albe pe masina cand se usuca.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,apa osmozata.Unde o spal eu la o spalatorie  unde o speli singur,are o functie de clatire cu apa osmozata.Nu mai e nevoie de stergere,ii dau o talpa peste 100km la ora si se usuca fara urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, Qu477R0 said:

Exista vreo solutie pe care o pot aplica dupa clatire astfel incat sa nu mai ramana pete pe masina de la apa? Momentan o spal acasa insa in zona apa este dura si lasa pete albe pe masina cand se usuca.  

Sau varianta de la tara, microfibra cu care stergi masina dupa. Dispar urmele de la apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi fost sa o pot spala in continuare acasa, dar sa nu mai ramana petele. Am auzit de apa osmozata insa eu momentan ma gandesc cum pot sa obtin cam aceleasi rezultate acasa. De microfibra mi-e cam frica, mi se pare destul de usor sa zgarii masina cu ea. Multumesc oricum pentru input-uri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!