Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Probabil ca la sters ceara de pe masina, insa sincer nu am mai vazut laveta pentru buffing cu structura waffle wave, mi se pare cel putin dubios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca in primavara ma mai risc odata si sper sa dau de wunder-microfibra waffle wave care sa si absoarba apa de pe masina. Jur pe rosu ca va fi ultima pe care o mai cumpar daca nu usca mai bine decat caprioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele promise, sper sa vedeti suficient de bine tesatura incat sa realizati ca sunt complet diferite fata de cele cumparate din supermarket.

Kent detailing cloth eu le folosesc pentru curatat plasticele interioare, balamele si la alte treburi mai murdare.

waffle-weave1.jpg

waffle-weave2.jpg

waffle-weave3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi... e adevarat. Desi te inteleg perfect, la G2 multe din astea nu mai au sens sa le aplici.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am cumparat o piele de cparioara pentru sters masina, am gasit-o ieftin la 15 lei, e scamosata pe o parte, problema e ca e destul de mica si subtire, si dupa cateva utilizari probabil o sa se rupa, dar la banii astia nu poti avea pretentii sa tina mult, in schimb e foarte foarte moale si fina, asta chiar nu are cum sa-ti zgarie masina daca a fost spalata nine inainte

s5002514.jpg

s5002519.jpg

s5002520.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa fiu perfect sincer, ma indoesc total de faptul ca aceasta laveta nu zgarie, o microfibra pentru uscat pe langa ca absoarbe apa mai bine decat o laveta de genul asta, garantat nu zgarie.

Ceea ce am scrie eu mai sus este valabil strict daca masina e spalata corect. Daca speli cu spuma activa nu te astepta sa iti dispara ca prin miracol jegul de pe masina. Pe masina ramane in continuare cu un strat subtire de mizerie, ca dovada carpa o sa se murdareasca, fiind dovada perfecta ca ti-ai lasat niste zgarieturi de toata frumusetea pe masina

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colin,tu vrei sa spui ca o laveta de microfibra este mai eficienta si in acelasi timp mai safe pentru vopseaua masinii decat clasica laveta din piele naturala?Atunci astia de la spalatorii de ce folosesc numai lavete de piele,ca sa ne faca zdrente masinile...?Te rog sa ne dai cateva exemple de lavete de microfibra care nu zgarie masina...eu am vreo 3,dar nu aduna apa absolut deloc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi este permis, eu folosesc urmatoarele lavete pe masina mea:

Sonus Der Wunder Drying Towel(1pc) - dai pe google si vezi de unde se cumpara din RO

Elite Ultra Plush Deep Pile Drying Towel - il gasesti in uk - costa 3 lire transportul pana in RO

Un mic review cu prosopul de la sonus: http://www.detailing-club.ro/forum/showpos...mp;postcount=17

http://www.detailingworld.co.uk/forum/forumdisplay.php?f=80 - Un link catre sectiunea spalare si uscare a celui mai mare forum de detailing auto din lumea asta, daca gasesti acolo un singur om care foloseste o laveta din piele de caprioara iti inmanez cheile masinii mele: Am o kia ceed 1.4 lx best :rolleyes:

P.S: Nu ti se pare ca la spalatorie ti-au facut masina praf pana acum cu lavetele lor de caprioara?

P.S2: Vrei sa postez cateva poze cu masina mea sa vezi cum arata daca e spalata si uscata ca la carte? Adica asa: http://www.detailing-club.ro/forum/showthread.php?t=769

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe aici folosesc prosoape de microfibra care sunt mult mai bune decat pielea de caprioara.Sincer nu am mai vazut de mult piele de caprioara in spalatorii.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate la noi in Bucuresti este plin de piele sintetica sau piele naturala de caprioara, insa de cele mai multe ori o folosesc pe cea sintetica pentru ca este mult mai ieftina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand primesti sfaturi de la un profesionist in domeniu nu poti decat sa te bucuri.O sa caut lavetele de la Sonus.Multam pentru lamuriri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-a ajuns laveta sonus der wunder towel si alte cateva produse.Abia astept sa o folosesc,tare sunt curios de rezultat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin cand o folosesti baga cateva poze te rugam, suntem si noi curiosi la fel ca si tine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un filmulet reprezentativ despre ororile la care ne supunem masina atunci cand o ducem la o spalatorie de cartier

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot sa te aprob.Am vazut cum la spalatoriile de "cartier" acea piele, parca lasa nisip in urma.

Am incercat si eu si se simte, parca zgarie vopseaua, vizibil sau nu.Din pacate sper sa renunte cat mai multe spalatorii la acele piei si sa treaca la microfibre:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut faptul ca trec sau nu la microfibre nu ii ajuta la nimic, atata timp cat masina se spala cu spuma activa si dupa aia se sterge, fii sigur ca pe masina mai ai mizerie, ca doar de aia se murdareste carpa.

Daca eu imi spal masina corect cu prespalare cu spuma cu ph neutru si cu metoda celor doua galeti, atunci prosopul meu doar se umezeste. Practic eu nu mi-am spalat niciodata prosopul din microfibra cu care usuc masina..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am omis de spuma activa...dar stim ca nu e buna :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baieti ! sper sa imi raspunda cineva....

Sa inteleg ca daca spal masina acasa nu prea am sanse sa ramana masina fara pete de la apa daca nu o sterg dupa aceea cu carpa... asta e culoarea FOARTE preteantioasa ?right ?! :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca speli masina in soare si nu o stergi logic, ramane patata

Daca tot o speli acasa si vrei sa faci o treaba incearca cu un sampon bun si doua galeti si o manusa din microfibra.

Rezultatul este cu totul altul

Apropos, incearca Miracle Dryer sau Sonus Der Wunder Drying Towel, lavetele de microfibra sunt mult mai eficiente decat orice piele de caprioara. Plus ca sanse sa induci micro zgarieturi sunt infinit mai mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
bbogdanmircea

Salutare baieti.

Am mai postat si pe celalalt topic cu spuma activa.

Ce parere aveti Turtle Zip Wax este un sampon bun pentru spalarea masinii?

Am vazut ca e in jur de 20-25 ron 1 litru care ajunge la 60 de spalari...

Pentru spalat masina ce recomandati manusa sau burete? Am vazut in Selgros o manusa de aia cu ciucuri KENT parca e firma era cam ieftineala dar totusi as face o incercare...

Pentru uscat masina dupa ce am spalat-o ce recomandati, am vazut iarasi mai multe tipuri de lavete piei de caprioare de la KENT or fi bune de ceva?

La mine acasa apa este calcaroasa, stiu asta pentru ca pe boilere se depune un strat sanatos de piatra alba dupa ce ani de folosire, si daca lasi apa sa se usuce pe masina raman pete albe.

Ce solutii ar fi pentru a evita aceste pete? Daca alimentez aparatul de presiune dintr-un butoi in care a fost colectata apa de ploaie oare este mai ok? Stiu ca mama o foloseste la spalat chestii manuale pe cea de ploaie zicand ca e mai buna.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samponul nu este foarte rau, dar se gasesc mai bune.

Manusa Kent este ok, chiar daca este ieftina isi face treaba destul de bine. Cu atat mai mult ca este ieftina o poti inlocui mai des ;)

Pentru uscare iti recomand lavetele Viking (cele galbene 60x90cm) sau Sonus Der Wunder (tot 60x90cm), ambele se gasesc destul de usor la noi.

Apa de ploaie colectata se poate folosi dar doar dupa ce a fost filtrata. Cu tot praful de la noi sigur nu este curata.

Scapi de calcar dar limpezesti masina cu apa murdara :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Hai fratilor sa va spun cea mai sigura metoda fara zgarieturi 100%,faza e ca la noi nu sunt,dar pe unde sunt eu exista spalatorii auto-wash,bagi jetonul si ti selectezi programul de spalare dorit:1.shampon,ceara,limpezire finala.Apoi nu se sterge se baga la uscare prin aer si gata.Fara nici o pata ramasa ,curata bec si cel mai important fara nici o zgarietura!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!