Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Sonax Xtreme nu am folosit deci nu ma pot pronunta :icon_thumright:

Incearca pe o aripa si vezi ce se intampla :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu unu mai intai dau din abundenta jeturi de apa cu aparat special pt spalat masina, apoi cu o carpa curata si uda dau praful jos de pe ea, cam pt fiecare element in parte este recomandat sa se foloseasca o carpa si apa curata, apoi dau din nou jet cu apa si mai apoi dau si cu sampon auto...credeti-ma rezultatul este surprinzator am sa incerc sa fac zilele astea cateva poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
PUR ataca vopseaua, s-a mai discutat aici ! Deci intra la capitolul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un degresant puternic, care in timp va usca plasticele si chederele. In plus, contine multe saruri care dauneaza metalului in general si nu ofera nici un pic de lubricitate favorizand aparitia "panzei de paianjen".

Folositi un sampon dedicat si lasati Pur-ul pentru vase :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pur cu balsam, nu e deloc tare, e gandit sa nu fie agresiv cu pielea mainilor, in fine am spalat 5 ani de zile loganu cu pur (loganu are o vopsea foarte subtire si sensibila) si credema ca nu si-a pierdut din luciu si nici o bucata de plastic nu a fost atacata.....in fine, fiecare foloseste ce vrea, in schimb eu nu am deloc incredere in spuma activa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm ca spuma activa, anumite firme, au un continut concentrat chimic si nu se recomanda atingerea ei cu pielea.Dupa mine ceara protejeaza enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si am zis eu ceva de spuma activa? Sunt un "fan" inrait impotriva ei!

Incercati un sampon bun si pun pariu ca veti renunta la Pur. Chiar ieri am vazut pe cineva ca a incercat un sampon auto (Dodo Sour Power) in locul Pur-ului pe care il folosea in mod normal (culmea, tot pe Logan :zzzzz:) si a ajuns sa-l cumpere, inclusiv o manusa din blana de oaie si laveta de microfibre pentru uscat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e clar, cand vezi chiar tu diferenta atunci iti dai seama doar cat de bun e un lucru in comparatie cu altceva.Pur e facut special sa fie mai "tare", e facut sa inlature grasimea de pe vase si nu doar are tendinta sa inlature orice ceara sau sealent dar si usuca lucrurile.Degeaba e pur cu balsam, mama mea il folosesti doar pe acesta cu balsam si se observa pe mainile ei ca sunt uscate.Deci dupa cum a spus si toni folositi un sampon dedicat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit si pur si sampon (toate natiile, inclusiv spuma activa).Datorita meseriei cunosc ce sampoane si in ce concentratii folosesc majoritatea spalatoriilor din bucuresti, dar folosesc doar OMV.

Daca ai un punct de rugina pur va avea grija sa lucreze acolo.

Acum spal masina la OMV self wash, iar baieti de acolo ma lasa sa imi spal masina singur.Cred ca nu vor sa le dau spaga si ma lasa in pace.Ei folosesc sampon normal de masina, la fuctia spalare cu sampon, dar in locurile cu pete persistente am in masina o solutie diluata de sampon auto in pulverizator si dau in zonele dificile.

Ca sampoane auto (oricare e bun), dar eu folosesc de la Nigrin sau Sonax, cica made in germany, sampon cu ceara.Pentru un buget redus recomanda mafra sau sampon auto carefour.

Evident folosesc laveta absorbanta profesionala pentru spalatorii, pentru stergere si prosop special pentru geamuri.Evident folosesc ceara tot timpul anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit si pur si sampon (toate natiile, inclusiv spuma activa).Datorita meseriei cunosc ce sampoane si in ce concentratii folosesc majoritatea spalatoriilor din bucuresti, dar folosesc doar OMV.

Daca ai un punct de rugina pur va avea grija sa lucreze acolo.

Acum spal masina la OMV self wash, iar baieti de acolo ma lasa sa imi spal masina singur.Cred ca nu vor sa le dau spaga si ma lasa in pace.Ei folosesc sampon normal de masina, la fuctia spalare cu sampon, dar in locurile cu pete persistente am in masina o solutie diluata de sampon auto in pulverizator si dau in zonele dificile.

Ca sampoane auto (oricare e bun), dar eu folosesc de la Nigrin sau Sonax, cica made in germany, sampon cu ceara.Pentru un buget redus recomanda mafra sau sampon auto carefour.

Evident folosesc laveta absorbanta profesionala pentru spalatorii, pentru stergere si prosop special pentru geamuri.Evident folosesc ceara tot timpul anului.

Iti sugerez sa incerci o laveta din microfibra, stiu eu cateva modele care dau rusine la absolut orice laveta profesionala din spalatorii, ma rog daca se poate numi laveta profesionala, pentru ca imitatia aia de piele de caprioara iti zgarie vopseaua de nu te vezi in comparatie cu orice laveta cu microfibra.

Daca te intereseaza o astfel de laveta PM me si te informez de unde sa cumperi, pe langa asta iti pot da si un review detaliat sa vezi puterea de stergere/absorbtie a unei astfel de lavete.

Bafta

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cind cu frigul apa s-a inchis asa ca mi-a cazut cu tronc o spalatorie automata, cu fise, unde prestezi singur ce operatii doresti, de la inmuiere cu apa calda pina la ceruire etc.

apa de final cica e osmozata si nu lasa pete pe masina, deci nu mai e nevoie de nici o laveta si uite asa ai masina curata cu 6 lei in 4-5 minute.

LE: spalatoria asta e in Arad ;)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La OMV imi ajungeau la limita 2 jet-uri pe vremea cand aveam masini mai mici. La Passat nici macar nu am incercat varianta OMV self wash pentru ca in mod clar nu ajung 2 jeturi cu toate operatiunile ce trebuie facute (inmuiere, samponare, clatire ... ceruirea e deja SF) Am cumparat un spalator Bosh si o rezolv cu spuma activa fara sa ma uit pe ceas sa nu se termine jetul cu samponul pe ea.

Vroiam de fapt sa intervin in legatura cu lavetele "minune" din microfibra. Am fost sfatuit de unii si de altii cum ca astea nou aparute cu model in relief ca niste buzunarase patrate, cu colturi brodate si rotunjite, cu agatator integrat, cu putere imensa de absorbtie, etc.... ar face treaba mai buna decat pielea de caprioara. Am cumparat odata. Am cumparat si a 2-a oara in speranta ca modelul de la prima firma e "chinezarie". Ambele lavete (albastru deschis, se gasesc pe mai multe site-uri de detailing si in hipermarket-uri) sunt de cacao, bani aruncati si timp pierdut. Am ajuns sa le folosesc la sters praful. Dupa ce dai pe masina uda sa iti stearga apa, doar o intind pe toata suprafata. Nu-i nimic, zic ... o storc si mai dau odata. Asa o fi tehnologia?!? A doua oara parca-parca erau mai putini stropi pe masina in zona pe unde am dat. Adica din 500 erau 450, sa aproximez asa... Mai dau odata. Am ajuns la 400. Mare progres, microfibra asta... pana stergi masina de apa ii dai si un luciu ca de polish de la atatea frecari. Dupa 5 minute de sters apa de pe plafon (inca erau destui stropi ramasi) am luat pielea de caprioara si am terminat toata masina din 1-2 treceri cu carpa respectiva. Inteleg ca trebuie vandute si alea, dar dupa ce ca costa mai mult decat o piele de caprioara, nu-si fac nici macar treaba pentru care au fost atat de intens promovate. Sau o fi de vina apa din Ardeal? E mai uda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm...nu stiu cum e la omv dar aci ai timpi redusi dar daca te misti repede se rezolva masina normala atita timp cit al meu nas termina una combi fara extra fise pe fiecare operatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam de fapt sa intervin in legatura cu lavetele "minune" din microfibra. Am fost sfatuit de unii si de altii cum ca astea nou aparute cu model in relief ca niste buzunarase patrate, cu colturi brodate si rotunjite, cu agatator integrat, cu putere imensa de absorbtie, etc.... ar face treaba mai buna decat pielea de caprioara. Am cumparat odata. Am cumparat si a 2-a oara in speranta ca modelul de la prima firma e "chinezarie". Ambele lavete (albastru deschis, se gasesc pe mai multe site-uri de detailing si in hipermarket-uri) sunt de cacao, bani aruncati si timp pierdut. Am ajuns sa le folosesc la sters praful. Dupa ce dai pe masina uda sa iti stearga apa, doar o intind pe toata suprafata. Nu-i nimic, zic ... o storc si mai dau odata. Asa o fi tehnologia?!? A doua oara parca-parca erau mai putini stropi pe masina in zona pe unde am dat. Adica din 500 erau 450, sa aproximez asa... Mai dau odata. Am ajuns la 400. Mare progres, microfibra asta... pana stergi masina de apa ii dai si un luciu ca de polish de la atatea frecari. Dupa 5 minute de sters apa de pe plafon (inca erau destui stropi ramasi) am luat pielea de caprioara si am terminat toata masina din 1-2 treceri cu carpa respectiva. Inteleg ca trebuie vandute si alea, dar dupa ce ca costa mai mult decat o piele de caprioara, nu-si fac nici macar treaba pentru care au fost atat de intens promovate. Sau o fi de vina apa din Ardeal? E mai uda?

Hai sa spunem lucrurilor pe nume... ce marca erau microfibrele? Eu un supermarket-uri n-am vazut microfibre waffle-weave (asa se numesc cele de care zici tu).

Stiu ca cele Sonus au avut un lot cu probleme si a aparut o varianta imbunatatita, care sterge foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la faza cu stersul am incercat si eu mai multe tipuri de lavete, care imita pielea, cu microfibre, cu preturi incepanad de la 10lei pana la 30lei, sincer niciuna nu a dat rezultate mai bune decat pielea de caprioara naturala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: eu am cumparat una din Carrefour in toamna. Ma voi uita si pe eticheta sa vad ce producator scrie. Acelasi tip de laveta l-am comandat inainte si de pe un site. Aceeasi calitate, acelasi aspect, numele fiind diferit. Nu sunt expert in articole de detailing ca sa spun care carpa sterge mai bine si ce lot a fost, daca a fost ala bun sau ala cu probleme. Pot fi si contrafaceri, naiba stie. Ideea era ca pielea de caprioara vero-vero da clasa oricarei carpe, indiferent de marca. Caprioara nu poate fi decat de padure. Si laveta galbena, neteda. Si cand da de apa o bea pe toata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: eu am cumparat una din Carrefour in toamna. Ma voi uita si pe eticheta sa vad ce producator scrie. Acelasi tip de laveta l-am comandat inainte si de pe un site. Aceeasi calitate, acelasi aspect, numele fiind diferit. Nu sunt expert in articole de detailing ca sa spun care carpa sterge mai bine si ce lot a fost, daca a fost ala bun sau ala cu probleme. Pot fi si contrafaceri, naiba stie. Ideea era ca pielea de caprioara vero-vero da clasa oricarei carpe, indiferent de marca. Caprioara nu poate fi decat de padure. Si laveta galbena, neteda. Si cand da de apa o bea pe toata.

Daca incerci laveta potrivita eu zic ca o sa uiti de pielea de caprioara, care piele iti pot confirma ca comparata cu o microfibra pentru uscat este net mai slaba.

Si vorba aia bea caprioara apa, dar si vopseaua ce o zgarie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colin, cand zici ca se zgarie vopseaua de la pielea de caprioara te referi la faptul ca se zgarie de la piele p-zis sau de la murdaria care ar ramane pe vopsea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colin, cand zici ca se zgarie vopseaua de la pielea de caprioara te referi la faptul ca se zgarie de la piele p-zis sau de la murdaria care ar ramane pe vopsea?

Ambele, daca doresti facem si testul cd-ului, si vedem care din cele doua zgarie, de asemenea putem face un test cu o masina spalata ca la carte si sa vedem cum stau cu puterea de absorbtie

Sunt convins, si aici cred ca e de acord si colegul toni, ca microfibra de calitate castiga de fiecare data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incerci laveta potrivita eu zic ca o sa uiti de pielea de caprioara

Si care e cea potrivita? Hai sa vedem si noi cateva exemple de la cei care folosesc frecvent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit eticheta unei lavete de microfibra pe care o mai tineam prin masina, scria "KENT Car care", facuta bineinteles in kina. cred ca e cea cumparata din carrefour

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea laveta nu este una destinata uscarii. Banuiesc ca cea la care te referi este Detailing cloth, adica asta:

Q6800.jpg

O sa incerc diseara sa fac o poza cu lavetele pe care le am eu pentru uscare.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul acesta are si la metro, in doua tipuri: universala si pentru geamuri in special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SonusDryingTowel

SonusDryingTowel.jpg

ar fi unul din ele, il poti gasi si la noi, iti pot spume pe PM de unde il poti achizitiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte posibil sa fie cea din imaginea cu ambalajul pusa de tine, dar nu mai am cartonul. Daca e sa fie "detailing cloth" la ce se poate folosi? De geamuri clar nu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!