Jump to content
Sign in to follow this  
KRAKEN

Problema legala -distrugere?

Recommended Posts

KRAKEN

Intampin urmatoarea problema la bloc- cineva imi tot ridica AMBELE stergatoare la masinile mele... Care sunt pe locul unde parchez eu de prin...''90/...deci NU ,,pe locul altuia''.

Am pus camera in masina situata paralel    si zoom pe masini.

Surpriza... nu copii ridicau ci... o vecina de la parter, scara vecina. Mai, imi zic eu, e... nebuna??(e in varsta, pensionara..si vaduva)

M'am dus sa o intreb si ea mi-a raspuns ca le ridica pentru ca... din cauza masinilor mele, nu ii ploua ei pe... flori..:scratch: 

Marog,   lumea plina de nebuni in libertate, vecinii m'au sfatuit sa merg cu filmarea la polis.

Zis si facut. Am aratat, am scris.. dupa vreo saptamana si ceva a venit sectoristu'- unul tanar si  mi-a zis ca... i-a atras atentia ca nu e corect, blablabla.

A doua zi... azi... iar ridicate!!!  Le-am lasat inapoi si am plecat. Peste 4 ore le'am gasit iar ridicate!!:tuktuk:

Precizez ca e vorba de un Golf trei in stare buna.

Chestia e ca... ei nu ii plac masinile mele acolo si ca vrea sa... le iau de acolo. De aia. Ca vrea ea.

Fi-su tine masina in dreptul florilor ei si are un... matiz varza din care cad table.

Ce pot face in situatia asta?? Legal??:scratch:

• Haha 2
  • Confused 1

Bebeee

Poate ti le ridica ca ii esti simpatic sau vrea sa le protejeze de inghet.

Pana una alta nu prea ai ce sa-i faci, da-le cu vaselina sa se murdareasca pe maini..sa nu zic cu kk.

Edited by Bebeee
  • Haha 1
  • Upvote 1

dbk

1. Ridica-ti singur stergatoarele cand te intorci acasa

2. Ridica-i si tu florile pe motiv ca din cauza lor nu ai viteza buna la net (sau orice alt motiv care iti trece prin cap)

😂

Acum serios vorbind, o poti da in judecata, oricare ar fi motivul pe care il invoci. Sanse de reusita nu prea ai pentru ca e cam greu sa dovedesti ca ridicatul stergatorului creaza o dauna masinii (stergatorele sunt concepute sa "se ridice"). Dar as pune pariu ca o citatie pentru prezenta in instanta ar speria-o putin. 

PS: nu sunt jurist, deci ar fi bine sa consulti un avocat pentru o opinie cat mai pertinenta.

Edited by dbk
  • Like 1

KRAKEN

................:biggrin:... fiix asta a zis si politaiu...  Sa le las ridicate.. sau sa le scot.. sau sa le dau cu vazelina/negreala    (sau maro... :biggrin:)  la bratz..

Cuget ca as putea ca sa montez un stergator deja rupt la cotor si sa montez camera de filmat  pe o masina, alaturi. Si... vedem atunci...

Pai... despre PARTE LEGALA intreb... care a mai patit asa ceva???:scratch:

Edited by KRAKEN
  • Downvote 1

janos

Nu recomand cotor de stergator ca poti ramane fara prarbriz ( instant  din pacate... :( ).

NuCeTaNu

Fa cate o plangere scrisa la politie de cate ori iti ridica stergatoatele. Sunt obligati sa ia masuri iar dupa prima amenda poate se calmeaza. E un bun care e al tau si nu are dreptul sa iti umble la el indiferent daca il strica sau nu. Daca nu faci plangere scrisa nu prea rezolvi mare lucru.

Deceunink

Cred ca se incadreaza la Art.208 din Noul Cod Penal.
Art. 208

Hărţuirea

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

E L S

E nebuna frate...Tu esti mai intelept,las-o in pace si sunt sigur ca o sa-i treaca

sdR+

Eu sincer cred ca esti urmarit de ceva spirite malefice.

• Like 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

nanu_ionut

Fa o plangere la sectia de politie arondata sectorului in care locuiesti. Mai mult ca sigur o vor chema la politie macar pentru o declaratie si se va potoli.

Muale

este clar ca femeia este nebuna.

o amenda o poate calma sau o poate supara mai tare.

in locul tau as ridica singur stergatoarele si urmaresti ce se intampla.

deenman

KRAKEN, cate masini tineti la bloc? in total, ale familiei dvs.

• Upvote 3

theo

Sau incearca si reversul medaliei.

Mergi la usa ei cu un carton de prajituri, flori.

Nu stiu, fii abil.

Psihologie inversa ceva, in orice caz, nu cu pozitie de forta.

Fa ti dusmanul aliat, incearca.

Pana la urma este femeie, poate si mama, sotie, e.t.c....

Succes!

V A L I

Poti sa ii dai o stropitoare cadou. Poate se linisteste. Cu seceta asta si asa nu a mai plouat de mult :)

cristobob
On 11/12/2018 at 10:23 AM, theo said:

Sau incearca si reversul medaliei.

Mergi la usa ei cu un carton de prajituri, flori.

...

Succes!

Poate daca primeste el prea multe pe gratis.

• Haha 1

Jetta20tdiHLDSG6
On 11/9/2018 at 8:32 PM, Deceunink said:

Cred ca se incadreaza la Art.208 din Noul Cod Penal.
Art. 208

Hărţuirea

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

Nu, nu se incadreaza. Legea penala e de stricta interpretare - un vecin nu are nevoie de drept sau interes legitim sa fie in preajma locuintei tale, ca sunteti vecini. starea de temere trebuie probata, trebuie sa fie reala si concreta. Cu aceleasi cuvinte, deci, nu, nu se incadreaza.

On 11/9/2018 at 8:05 PM, NuCeTaNu said:

Fa cate o plangere scrisa la politie de cate ori iti ridica stergatoatele. Sunt obligati sa ia masuri iar dupa prima amenda poate se calmeaza. E un bun care e al tau si nu are dreptul sa iti umble la el indiferent daca il strica sau nu. Daca nu faci plangere scrisa nu prea rezolvi mare lucru.

Ce masuri, si ce amenda? pentru ce? stergatoarele sunt facute de-asa natura incat sa fie si ridicate - de exemplu pentru a fi schimbate. cu exceptia masinilor care au capota peste si pozitie speciala unde, probabil, poti invoca o mica paguba.spune-mi, te rog, cutia posta de la bloc e un bun al tau? daca ti-o deschide un copil, fara sa ti-o strice? si exemple ar mai fi...de exemplu daca se joaca cu mingea ta lasata afara, sau cu bicicleta...

e mai simplu sa nu umbli dupa cai verzi pe pereti si sa astepti minuni - si daca faci o shparla cu agentul pica Pv-ul in instata imediat.

mai importanta e comunicarea si gasirea sursei problemei.

deenman

Eu presupun ca userul e un mic horder, si are o mini colectie de masini la bloc, care ocupa mult spatiu si polueaza vizual.

• Like 1
  • Upvote 3

oldtimercraiova

Dai stergatoarele jos la masini, sa vedem ce face, eu cred c-o sa intre in depresie. 

KRAKEN

GATAAA!!! s'a rezolvat...,,cumva''

Am dat cu ,,supsemnatu' la organ''.. am zis ca  am SI filmare, a venit sectoristul, i-a batut la usa,  dansei, i-a ,,cantat ceva de bine''... si.. a doua zi.. a treia zi.. si inca vreo cateva, le-a ridicat iar..:tuktuk:

Paaana cand, poc, intr-o zi  parcheaza fii-su' masina in spate la a mea (eu lucram la a mea) si vine cu tupeu ca..

-,,ba nu ti-e rusine s'o reclami pa mama la politie??'':eek:

-Pai ei nu ii e rusine sa ridice stergatoarele la masiunile mele (2 masini..nu cum zic altii mai sus... ) Sau na, hai, sa le ridice la a mea da' ce are cu masina baiatului??Ce, io le ridic la a ta????

-pai ce, are el masina?

-DA! vrei sa vezi actele?

-da!  Nu te cred...  ia adu'....

....si a adus baiatul meu actele.. a vazut ca.. asa.. a zis.. mda.. si de atunci.. liniste si pace.:soothe[1]:

Pt cei care au scris mai sus- DA, nu e hartuire, DAAAR  se incadreaza la distrugere daca il/le rupe. Mi-a zis sectoristul.

Daca eram si eu nebun ca ea, slabeam un stergator sau puneam unul rupt deja si puneam camera ca sa  prind momentul.. dar.. naibii.. e batrana si.. mde.

Totusi fffff ciudat e ca mi s'a plans si un dubar cu un sprinter (vecin de peste drum..), care lasa masina fix in fata ei dar pe sosea, ca.. s'a trezit cu stergatorul rupt si i-a zis un cunoscut c'a vazut-o pe dansa... Deci masina era PE CAROSABIL!!!!

• Upvote 1
  • Downvote 2