Jump to content

Renuntare comanda masina noua


Sop
 Share

Postare recomandată

Va salut,

Din anumite motive mai mult sau mai putin importante vreau sa renunt la o comanda data catre un dealer seat in defavoarea unui dealer vw.

Cu toate ca masina inca nu are o data de intrare in productie dealerul seat mi-a invocat ca nu pot renunta la comanda fara penalitati.

Momentan inca nu am ajuns la discutii legale pentru ca s-au oferit sa imi caute o solutie amiabila pentru solutionarea problemei.

Mentionez ca avand in vedere trecerea la wltp nu s-a semnat un contract de vanzare cumparare ci o promisiune de vanzare.

Dar si asa in aceasta promisiune de vanzare exista termeni contractuali.

S-a lovit cineva de aceasta situatie?

Cum ati reusit sa depasiti situatia?

Va multumesc.

20181014_094355.jpg

Screenshot_20181014-093037_Adobe Acrobat.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai semnat in forma asta, nu cred ca poti inceta contractul/promisiunea fara penalitati.

eu zic sa mergi cu promisiunea asta la un notar/avocat sa ti spuna ce temei juridic are asa, pare  a fi ca si un contract.

daca nu are forma juridica ( ceea ce ma indoiesc ), poti sa i dai in judecata daca are, platesti 10% conform 6.3.1 lit c).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Are clar valoare juridica si nu vreau sa ajung sa ma judec. Insemana timp si bani.

Ar mai fi chichite legale... doar intr-un loc masina este specificata ca fiind dsg 4motion iar in restul contractului 4 motion nu mai este specificat nicaieri.

De asemenea nu exista o lista cu dotarile masinii anexata la acest contract.

Dar cum spuneam nu vreau sa ajung acolo.

Astept o alta varianta de la ei momentan.

Ma gandeam ca fiind o masina fara o data de productie e clar ca e foarte simplu pentru ei sa modifice acea comanda sau chiar sa renunte la ea.

Inteleg ca toata hartogaraia a insemnat costuri pentru ei dar sa imi ceri 10% pentru o comanda la care poti renunta fara costuri nu mi se pare normal.

Eram curios daca s-a mai lovit cineva de situatia de a renunta la o comanda si cum a solutionat situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clauzele contractuale se stabilesc  inaintea semnarii contractului.

Dupa aceea, mai raman doua posibilitati de renuntare;

1. Cu acordul partilor

2. Redpectand clauzele contractuale....indigerent de obiectul contractului  ( am tedactat/semnat cateva zeci de contracte pana acum de la valori mai mici pana la valori suficient de mari ).

Asadar, daca el nu vrea/poate sa renunte la contract altfel decat in litera contractului, nu ai ce face ..... imi pare rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 14.10.2018 at 9:44, Sop a scris:

Va salut,

.....

Screenshot_20181014-093037_Adobe Acrobat.jpg

Ai putea sa te legi de 6.3.2 (a) - Daca nu ti-a dat confirmare de trimitere a comenzii...  Ce alte conditii de renuntare la contract mai ai stipulate acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6
On 10/14/2018 at 10:08 AM, Sop said:

Da. Are clar valoare juridica si nu vreau sa ajung sa ma judec. Insemana timp si bani.

Ar mai fi chichite legale... doar intr-un loc masina este specificata ca fiind dsg 4motion iar in restul contractului 4 motion nu mai este specificat nicaieri.

De asemenea nu exista o lista cu dotarile masinii anexata la acest contract.

Dar cum spuneam nu vreau sa ajung acolo.

Astept o alta varianta de la ei momentan.

Ma gandeam ca fiind o masina fara o data de productie e clar ca e foarte simplu pentru ei sa modifice acea comanda sau chiar sa renunte la ea.

Inteleg ca toata hartogaraia a insemnat costuri pentru ei dar sa imi ceri 10% pentru o comanda la care poti renunta fara costuri nu mi se pare normal.

Eram curios daca s-a mai lovit cineva de situatia de a renunta la o comanda si cum a solutionat situatia.

in primul rand e bine ca sunteti de acord ca ceea ce ati semnat are valoare juridica...ganditi-va in sens invers, cum era sa va treziti fara masina si apoi cand dadeati buzna peste dealer cu ce-ati semnat sa zica ala "a, pai n-are nicio valoare". mergeti in codul civil la obligatii si vedeti valaorea promisiunii de vanzare - rostul ei izvoraste din realitate, cazuistica gasiti in doctrina si jurisprudenta. 

aceea nu este o "chichita legala", obiectul contractului este clar. degeaba incercati sa va legati de respectiva specificatie, sau de lista cu dotari. Cat despre costurile lor si despre cum aleg ei sa se comporte nu e necesar sa vi se para dvs. normal. E alegerea fiecaruia sa ceara ce vrea atat timp cat cealalta parte e de acord (cu respectarea legii). Ca si fapt divers, ca nu intentionez sa predau drept civil, sunt cazuri in care contracte lovite de vicii de consimtamant raman perfect valabile, inclusiv cand acesta a fost smuls prin dol (pe scurt - prin pacaleala).

Nu am pretentia sau necesitatea sa explicati situatia aici tocmai pentru ca nu este necesar. Banuiesc ca suma respectiva conteaza pentru dvs. iar masina, evident, nu va mai e de folos. Daca dealerul (si banuiala mea intemeiata pe cazuistica juridica este ca nu) nu va gasi o solutie (ca nu prea are ce solutie sa gaseasca in afara de un "Sef" sa autorizeze anularea comenzii si restituirea banilor) cel mai bine este sa dati contractul unui avocat specializat pe astfel de litigii contractuale care sa incerce sa fructifice la maxim prevederile in functie de corespondenta si cronologia evenimentelor.*

Cat despre "nu vreau s-ajung acolo" - mi-e teama ca nu e alegerea dvs.Daca nu va onorati obligatiile ajungeti acolo oricum. Si cand ii dati in judecata veti plati si cheltuielile de judecata si daune interese, daca pierdeti. Cea mai buna care ramane probabil o negociere de orice fel cu dealerul (Daca, desigur, acesta si-a repectat intocmai obligatiile contractuale si termenele prevazute in favoarea dvs. au trecut, vezi *)

 

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am discutat situatia cu un avocat. 

E destul de simplu. Renuntam la comanda mi se bloca suma de bani de catre dealer si apelam la instanta privitor la anumite lucruri din contract.

Si din spusele avocatului procesul era simplu.

Problema e ca nu am avut posibilitatea sa stau cu acei bani blocati si pe langa sa mai cheltui si cu judecata.

Asa ca am renuntat la idee si masina a ramas comandata si o astept.

Legat de ceea ce spui @Jetta20tdiHLDSG6 e cu dus si intors. Si eu fac contracte la firma mea. Cu toate ca sunt indreptatit conform contract sa nu cedez sa stii ca o fac. Cat timp nu am cheltuit nici un ban cu o comanda sa spunem nu vad de ce as obliga clientul sa cumpere in continuare de la mine.

Daca deja am costuri cu acea comanda e clar ca nu cedez eu. Dar in fine... eu sunt o firma mica care poate se gandeste la client mai mult decat o firma mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!