Jump to content

Lumini ambientale - probleme / montaj / retrofit (Touareg 7P)


Gheo
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am achizitionat un Touareg Montain plus. Am observat ca am caye o lampa la fiecare locas al manerelor de deschidere interioara a usilor dar nu se aprind.

Ma poate ajuta cineva cu activarea lor. 

Multumesc anticipat.

1508416608466.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intensitatea luminilor de la bord e data tare sau la minim ? 

daca e data tare si tot nu lumineaza, trebuie sa demontezi fata de usa si sa verifici intai daca ai led acolo si cablaj. E foarte posibil sa nu ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de deranj.

Am orbu' gaini... :)

Acum la parcare am vazut ca se aprind foarte incet.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare, am comandat firul led pentru lumina ambientală întrebare pentru cei care au desfăcut fețele de uși, mă puteți ajuta spunându-mi pe unde sunt șuruburi/cleme care sunt plasticele demontabile. 

M-am gândit să leg firul fiecărei portiere direct la firul luminii ambientale de sub scaune ajustând intensitatea direct din RNS. (sub scaune am înlocuit sistemul original cu o banda led alb/rece rezistentă la umezeală) 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, citeste aici https://www.clubtouareg.com/forums/f43/how-to-replace-broken-window-regulator-aka-remove-door-panel-in-a-2012-vw-touareg-151193.html

Tot pe Google gasesti si pt spate

Sincer, eu recomand sa le legi cf diagramei originale, la lumini ambientale usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana sa faci acest mod, sfatul meu este sa cumperi o punga cu clipsuri de rezerva intrucat o sa iti trebuiasca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi fain Florin, de ce recomanzi legătura cf diagramei originale și nu unde am menționat eu poți să îmi dai un răspuns plauzibil ?!? 

Clipsurile au fost primele comandate și abia după restul, apreciez aspectul punctat Andi. 

Modificat de Adrian.mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. clipsurile le poti scoate (daca ai cu ce si daca ai grija) fara sa le rupi.

2. ca instalatia electrica sa fie usor de diagnosticat, dupa diagramele originale, in viitor.

3. ca e mai curat asa....si nu sa tragi fire in usi, baga pini in mufele de pe stalpi, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ai avut ceva probleme la demontarea fetelor de usi sau a mers usor ca in tutorialul de mai sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce probleme sa ai ? - suruburi si cleme ...atat. Plus deconectat mufele

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme nu au fost, am rupt câteva cleme  dar am avut rezerve (am cumpărat 30 de bucăți - 10€) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , multumesc

am intrebat si eu ptr siguranta , acum cat a fost actiunea recenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se desfac cu grija si cu sculele potrivite, nu se rupe nicio clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Într-adevăr dacă ai "scule" potrivite după Aliexpress cu siguranță nu rupi 10 rupi doar 5 ? sincer mi-a fost la îndemână să cumpăr cleme noi decât să aștept coletul cu "scule" 2 săptămâni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, depinde ce intelege fiecare prin definitia de scule potrivite.... poate tu asta intelegi, eu nu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adrian.mihai, ce fir cu led ai cumparat? ai un link? unde ai introdus firul acela? ceva mai multe detalii? firul cu led nu se poate lega la becul din manerele de deschidere a usilor (eu am acolo un led rosu). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul led este unul absolut banal nimic ieșit din comun, curent poți trage de unde îți este mai ușor sigur poți trage curent și din LED-ul specificat de tine, de la butonul ce acționează geamurile, etc... Led-urile au fost comandate din aplicația Joop gen Wish.

Sper că ți-am fost de ajutor✌?

Spor la treabă! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
bogdan_extazy

Salut. Nu am gasit nicaieri, imi puteti spune daca pot gasi lampa cu led sau sa schimb becul clasic cu led la luminiile din oglinda, alea ce bat jos cand descui masina?  Am cautat si pe Aliexpress, dar tot nu gasesc nimic, nici macar unele la fel, daca ar fi sa le inlocuiesc. Multumesc!

Modificat de bogdan_extazy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la un magazin de piese, pe original, ai cautat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva o lista cu tipurile de becuri de pe 7P? M-ar interesa in special ce tipuri de bec merg pentru luminile ambientale de la picioare si de la numar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adidas00 depinde de anult masinii si de nivelul de echipare. Daca este facelift iti poti pune led-uri peste tot, daca nu trebuie sa vezi daca suporta centrala electrica, BCM2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 2011. Am sa ma orientez dupa becuri LED cu can bus. La numar i-as si pus ceva culoare mai rece si in interior la picioare ma gandeam la rosu pentru efect.

Trebuie sa existe pe undeva o lista cu tipurile de becuri montate pe masina.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și la pre facelift merg leduri, stai liniștit. Și eu i-am pus la al meu (era 2012) leduri - lămpi OEM-și au mers, fără probleme. La interior.... Picioare, uși, hayon, plafoniere, nu îți trebuie asa zise.... Can bus.... Merg cele normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam Florin! Acum mai trebuie sa aflu ce tip de soclu imi trebuie pentru fiecare in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!