Jump to content

"18 Superb 3 2.0 TDI 150 CP


ciolib

Postare recomandată

@yanq se pare că merge activat doar pentru auto produse după noiembrie 2018 :(  așa îmi arată dacă intru de pe calculator la activare. Oricum procedura de activare nu a ajuns la reprezentante . 

 

Link către comentariu

Si totusi Validarea se poate face si la auto produse anterior lui nov 2018. Pentru un kodiaq fabricat pe 11.10.2018 s-a facut Validarea la dealer in Germania. Îi apare "Verified" cu verde in skoda connect dar nu i-a aparut activa optinea lock unlock in meniu.

Pe de alta parte kodiaqul meu fabricat pe 28.02.2018 are hardware-ul necesar pentru a suporta functia. Captura din modulul 75

20181224_125003.jpg

Link către comentariu

Atunci inseamna ca merge si la mine fabricata in august 2018. La mine la profil apare neverificat. Zice sa ma duc la dealer sa se faca verificarea. Din pacate la dealer nu a ajuns informare in acest sens :( . Mai asteptam .

IMG_20181224_131542.thumb.jpg.0d57b39510550057890460c89086885b.jpg

Link către comentariu

Te duci degeaba deocamdata. Am fost eu saptamana trecuta la PBN si s-au chinuit sa activeze si nu reusesc.probabil trebuie sa le dea acces cineva pentru a face Validari. Am fost primul care le-am solicitat asa ceva. Au ramas sa ma anunte pe mail cand gasesc solutie.

20181224_135123.jpg

Modificat de yanq
Link către comentariu
  • 1 month later...

:mop:

15.000 km ( am fost mai liber in perioada asta , trebuiau să fie mai mulți ;) ).

Apă , paie și bătaie cum se spune.

Din păcate datorita rulajului pe drumurile patriei am mici ciobituri pe parbriz și câteva zgârieturi pe capota de la întâlnirea cu sărărițele de pe A2 :banghead:.

A apărut un piticel care nu îmi dă pace , un zgomot ca de disc ovalizat de pe puntea spate, la frânare lina , fara trepidații.

Am avut timp și spațiu să obțin un consum de manual 4.6 l/100 km :) pe A2 Constanta București . La Golf cel mai puțin am avut 4.3.  A fost un consum obținut în condiții ideale , consumul mediu pe care îl am este în jur de 6%. 

@yanq ceva vesti de la reprezentanta în legătură cu activarea închiderii din aplicatie ?

 

 

 

Modificat de ciolib
Link către comentariu

Nu, nimic. Astept sa confirme vreun user ca au invatat si dealerii români sa facă validare in skoda connect si apoi mai incerc si eu.

Link către comentariu
  • 1 month later...

19.700 km

Cred că merg la RAR sa o trec utilitara in talon .  Glumeam cu soția la ieșire că trebuie să lăsăm copilul la București pentru că nu vom avea loc. Din fericire a rămas loc suficient, am rabatat doar 2/3 din banchetă :)).

Screenshot_20190317_011120.thumb.jpg.313f5d779651268208fdef775f06fd35.jpgScreenshot_20190317_010957.thumb.jpg.93ea7fb5a890c2d734c9b644b2de1f05.jpgScreenshot_20190317_011143.thumb.jpg.325192ac07c1bf9b89795ad1df0e824c.jpg

Link către comentariu

Sunt breakuri cu care nu te'a fi descurcat doar rabatand 2/3 din bancheta, asa ca nu e departe de utilitara :P

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

21.700 km

Astăzi s-a aprins martorul de nivel pentru ulei.

La verificare am observat că și nivelul lichidului de răcire era scăzut. Deoarece era în drumul meu am intrat la AVIA pentru completare, ocazie cu care am "verificat" contul de Skoda Connect. Acum pot închide și deschide mașina din aplicatie ?.

Am semnalat o problema cu un zgomot ( duduit) ca de disc ovalizat de pe puntea spate la frânare. Se pare că este o problema cu un lot de plăcuțe de frână , nu degaja praful eficient prin canalul special, se vor schimba pe garanție :salut:, așa că dacă aveți aceste simptome fuga la garanție. Nota 10 consilierului care a identificat imediat problema și a recomandat schimbarea pe garanție.

Și dacă tot a venit căldură în Sud-Est am trecut de la bocanci la șlapi.15537805284027678135321896391969.thumb.jpg.213502967e2e63710c27969e18abb055.jpg

 

Modificat de ciolib
Link către comentariu
  • 1 month later...

 

28.800 km

Astăzi am făcut prima revizie ??

Am schimbat ulei + filtru, filtru aer și habitaclu. 960 Ron la Avia.

Cu aceasta ocazie s-a făcut și comandarea discurilor și plăcuțelor frana spate care vor fi schimbate pe garanție. ?

In rest apa paie și bătaie

Link către comentariu

Deci bati lejer 50k anual, folosesti diesel'ul de toti banii :)

Apa, paie si bataie sa fie si'n continuare!

Link către comentariu

Chiar spre 70k ? , vara merg mai mult. Anul asta a fost mai lejer , altfel aveam mai multi km făcuți. Daca nu făceam atâția km luam benzina fara discuții, oricum cred că următoarea va fi benzina indiferent de km.

Link către comentariu
9 minutes ago, ciolib said:

...următoarea va fi benzina indiferent de km.

Si de ce nu e-tron sau vision iV ? Stau si ma gandesc cat ai fi stat in priza la 70k/an ?

Link către comentariu

@yanq daca ies 6 numere la loto putem vorbi și de Tesla :)

Incet încet va creste autonomia electricelor și va scădea și prețul. Nu știm ce ne rezerva viitorul.

Iti recomand sa atunci un ochi la Rivian Truck când vei schimba mașina.

Link către comentariu

o alergi, nu gluma!

200km/zi , zilnic...

esti agent de vanzari sau faci uber?

Link către comentariu

@Muale nici una nici alta , 130 km zilnic este numai naveta , sunt zile când fac 200 km altele când fac 400 sau mai mult. Asta de luni până sâmbătă, duminica mai dau o fugă până la munte ?

Link către comentariu

@ciolib la vechea 1Z3 aveam 120 de km doar naveta. De luni pana vineri. Plus munte/mare (dupa sezon) in weekend ;) 

M-am lasat de sporturi extreme de ceva vreme :D

Link către comentariu

@zidanne inca nu pot să mă las de "sportul" ăsta. Mai am de plată la casă ani buni ?. Norocul meu este că îmi place să conduc.

Link către comentariu

@ciolib eu... mi am luat un miniapartament aproape de metrou. Ma costa 70 de lei cartela de metrou ;)

Link către comentariu

Prin anii 2000 bateam si eu tara in lung si in lat, cate 60-80k km pe an... cativa ani buni... acum am ajuns la o medie de aprox 30k, si va zic sincer, ca oricat de mult imi place sa conduc, m-am cam saturat... si in ultima vreme chiar am avut masini cat de cat decente... 150, 190 si acum 240cp :)

Si eu am oscilat intre Superb si Passat, dar am ales Passatul pana la urma.

Link către comentariu
  • 2 months later...

:mop:

38.500 km

Astăzi am schimbat pe garanție plăcuțele și discurile spate. 

In rest apa paie și bătaie.

Văd că a apărut pe configurator S3 facelift, îmi cam face cu ochiul un 2.0 tsi 190 cp DSG :). Poate reușesc un buyback avantajos și fac un upgrade anul asta . Aștept să apară la test-drive.

Link către comentariu

Poate fi cat de cat avantajos daca ai luat masina pe firmă dar daca ai luat-o pe persoana fizica nu o sa fie deloc avantajos pentru tine, ieși mult mai bine dacă o vinzi tu.

Daca nu găsești pe Superb acest motor la test drive, il găsești pe Octavia.

Link către comentariu
  • 2 years later...

:mop:
Mai adunam păianjeni de pe topic , mașina a ajuns la 115000 km va ieși in curând din garanție . 
In afara intercooler-ului schimbat pe garanție și a reviziilor periodice mașina a ținut cu casa.


 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!