Jump to content

"18 Superb 3 2.0 TDI 150 CP


ciolib

Postare recomandată

Salutare, 

Ma conformez celor promise si deschid topic pentru noua masina.

Nu am talentul de povestitor al celorlanti colegi de forum dar sper sa vin cu informatii actualizate pentru cei care vor sa se documenteze inaintea cumpararii acestui model. 

Cateva date despre masina : Superb 3 MY 2019 (asa apare in VIN Decoder) , motor  2.0 TDI 150 cp, cutie manuala in 6 viteze, echipare  Ambition +  Cleverpack Ambition, culoare Business Grey.  Masina a mai primit de la dealer covorase de cauciuc ,de la mine protectie tunel median, prezoane antifurt , CASCO si binenteles un plin de motorina. Masina a venit echipata cu Pirelli P7 215/55/17. Am solicitat oferta pentru motare incalzire stationara (Webasto) , am aceasta optiune pe Golf si m-am cam dezvatat sa dau iarna la racleta :frigbaitata:

Am platit masina Luni 01.10.2018 , a ajuns la dealer pe 4.10.2018 si am preluat-o astazi 05.10.2018. Masina a fost aleasa din cele deja configurate si aflate pe stoc. 

La prima alimentare au intrat 68,47 litri si ca sa raman in registrul premierelor cum am iesit de pe poarta delarului am notat si primul gainat. Sper sa fie cu noroc :biggrin:

Dupa primi 97 km imi afiseaza un consum mediu de 6.3 l/100km si o autonomie AdBLUE de  10500 km , nu este concludent mai vedem dupa perioada de rodaj.

Cateva impresii dupa 97 km:

- masina are garda la sol mai mare decat ma asteptam  / am vazut in poze si filmulete ( bine majoritatea erau cu suspensie sport acolo :) ) nu am PDG.

- fara "greierasi"  si alte zgomote

- cuplul se simte bine chiar si la turatiile limitate de rodaj

- farurile BiXenon cu AFS isi fac foarte bine treaba ( ramane sa vedem cum se comporta pe ploaie si ceata)

- oglinzile heliomate exterioare sunt binevenite in conditiile noastre de trafic ( la Golf o aveam doar pe cea interioara)

- nu da impresia de barca 

- ecranul multimedia este un magnet de amprente precum si suprafata glosy de sub el.

Atasez mai jos cateva poze facute astazi pe fuga.  

 

2.thumb.jpg.4a5fc7b795a6ea5df87527a5189f947f.jpg 3.jpg.e9d847cd5026cab7ece4f06fef1b93e2.jpg4.thumb.jpg.706210bba1cb88bbf4025ca1783c9773.jpgIMG_20181005_165716.thumb.jpg.40b6845d40a8d7c8347f56a181b63491.jpgIMG_20181005_162326.thumb.jpg.da2201208f618fa9e89f77c2b5475c23.jpgIMG_20181005_174323.thumb.jpg.6917c54ced2865ce7e01bac0c341a35c.jpg

Link către comentariu

S'o stapanesti sanatos!

Masina n'a fost configurata de tine de la zero? Sau de ce abia acum te interesezi de Webasto? Chiar sunt curios de ce cotatie vei primi de la dealer, dar ma astept undeva la ~3000 euro

Link către comentariu

Neaparat și cât mai repede sa pui folie pe ecranul multimedia. 

Foarte frumoasă mașina, sa o stăpânești sănătos și fără incidente.

Link către comentariu

Va mulțumesc. 

@andrei0241 mașina nu a fost configurată de mine a fost aleasă din cele aflate pe stoc din considerente de timp și oferta financiară. Era una pe stoc cu Webasto dar la alti bani. Sunt curios de oferta pe care o fac.

Primul răspuns este că nu au pentru moment ca accesoriu dar au făcut solicitare și așteptă răspuns ( nu cred că au mai montat până acuma). Vreau sa montez la ei pentru a nu avea probleme cu garanția. Așa am găsit distribuitori/montatori autorizați Webasto Romania la care preturile sunt destul de ok. Posibil sa pot monta la ei având în vedere că Webasto este distribuitor oficial VAG. Unul este chiar la Agigea.

Este singura opțiune pe care o doream in plus la mașina asta sau mai bine zis care o să îmi lipsească.

Oricum mai am și Golful , cred că o să îl confisc soției in zilele cu temperaturi foarte mici și depuneri de gheata pe parbriz ( nu cred că o să am șanse de succes :) )

@tetea pentru moment am o cârpă de la " Capra Nera" pentru ochelari care șterge foarte foarte bine. Am băut intru-un post la cine care are Karoq o folie de ecran custom decupata la dimensiune cu găurile aferente pentru butoane.

 

 

 

 

Link către comentariu

Salutare.

Mașina a ajuns la 1800 km terminând astfel rodajul. Astăzi am intrat în posesia CIV și COC , noul model de CIV arata foarte bine seamănă ca structura cu "brif-ul" nemțesc. Urmează inregistrarea la primărie și programarea pentru inmatriculare.

Am primit și răspuns în legătură cu montarea Webasto : nu au montat până acuma , nu le apare ca accesoriu , nu se bagă. Am întrebat la garanții ce se întâmplă dacă montez la service autorizat de Webasto Romania, au zis că atâta timp cât nu apare o defecțiune din cauza montajului nu este problemă. Urmează să cer oferta de la cei autorizați de Webasto să facă acest montaj.

Datorita cuplului mărit și al etajării cutiei de viteze nu am simțit nevoia de a depăși turațiile recomandate pentru rodaj, mașina având destulă rezervă de putere pentru depășiri. Rămâne de văzut cum se comportă încărcată când urc pe Posada :)

Consumul mediu după 1800 km s-a stabilizat la 5.8 l/100km. La Golf aveam 5.4 media. Trebuie să precizez că traseul meu zilnic este în mare parte extraurban  și la ore când traficul este lejer ( plecare la ora 7 și întoarcere dupa ora 17). Sunt convins că altul ar fi consumul in București de exemplu.

Farurile bixenon cu AFS alaturi de oglinzile heliomate își merită toți banii.

Android auto funcționează fără probleme, pe Waze mai pierde traseul din când în când  dar aici cred că este vina telefonului.

Era sa lovesc haionul de câteva ori în parcările subterane și la Lidl , la Golf nu aveam "problema" asta .

Cateva nemulțumiri :

Mufa usb și inelul de la bricheta nu sunt luminate. 

Plasticul negru lucios din jurul schimbătorului se zgârie și dacă te uiți la el , deja are câteva zgârieturi fine. 

Din păcate cost saving-ul se vede la cel mai bine la tablă . Unde parchez de obicei la muncă avem stejari din care toamna cade ghindă. Deja am patru adâncituri in plafon si haion :banghead: . In același loc am parcat toate mașinile fara sa am nici cea mai mică zgârietură. Îmi este groaza să mă gândesc ce se poate întâmpla dacă mă prinde grindina. Vopseaua nu a sărit, am văzut la colegii de forum că au remediat aceste mici adâncituri fara vopsire. Nu vreau sa merg pe CASCO pentru câteva mici lovituri ( cu toate că nu am franșiza).

Link către comentariu

@ciolib sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Frumoasa tare culoarea, in schimb imi displace rau de tot toate cele in negru lucios, nu stiu ce-a fost in capul lor cand au gandit (sau n-au gandit) asa ceva.

Legat de ghinde, esti sigur ca de la ghinde sunt indoiturile? :)) Intreb ca eu am parcat o data sub un nuc, dimineata erau ceva nuci picate pe masina si cu toate astea nu am nici macar o urma de la ele - iar nucile cred ca-s mai grele. :D A, si m-a prins o data si grindina, destul de mare si puternica, am tras pe dreapta pentru vreo 2 minute ca sa nu o iau in viteza si nu m-am ales cu nicio indoitura sau zgarietura. Nu cred sa fie vreo diferenta la tabla intre MY2017 si MY2019 la capitolul tabla.

Link către comentariu

De la nuci m'am ales si eu la Ateca cu o mica indoitura pe lateralul plafonului, deasupra usii (iar la Forester chiar mai multe), dar la ghinde nu m'as fi gandit ca pot dauna caroseriei

Link către comentariu

@RzzV @andrei0241 de la ghindă sunt urmele, am prins live momentul. Stejarii sunt destul de înalți și probabil prind destulă viteza în cădere ghindele. La Golf și la cele două Octavii pe care le-am avut nu am avut problema asta parcate în același loc. La fel mașinile colegilor. Cu prima ocazie trebuie sa fac un drum la București să le îndrept. Nu sunt îndoituri foarte adânci se observă doar in lumina dar sunt acolo și mai ales că mașina este noua mă sâcâie rău. 

 

Link către comentariu

Postez cateva detalii din COC-ul mașinii, sunt câteva detalii interesante despre cauciucuri, jante și mase. Poate sunt info utile , am văzut că de multe ori sunt cerute aceste informații.

IMG_20181014_012905.thumb.jpg.722f578161b507b772679db4a7ca47bd.jpgIMG_20181014_012932.thumb.jpg.ae1b0f4b77fc18b128026ba2eea9cc78.jpg

Link către comentariu

Interesante dimensiuni ptr roti, 215 55 R17 am la Forester'ul meu din 2007, care e un mini SUV/crossover

Link către comentariu

Cu astea a venit echipată. Fiind atipice fata de cele mai uzuale însemna și un cost in plus. Oricum intenționez să las anvelopele de iarna pe jantele Triton "17  și la vară să trec pe "18. 

Link către comentariu

215 55 R17 au devenit mai comune in ultimii 5 ani, sunt sensibil mai multe optiuni ca producatori.

Nici pe R18, la dimensiunile din COC nu stau lucrurile mult mai bine, dar ai totusi mai multe variante in alegere

Pentru PDR erau si prin Cta vreo doua persoane, un prieten voia sa ajunga la una din ele, dar n'a mai fost, asadar nu am nici un feedback

Link către comentariu

Îmi poți da te rog pe PM sau aici datele de contact pentru PDR Constanța daca le ști ? 

Link către comentariu

2600 km

Am terminat și cu înmatricularea :rules:, care a decurs foarte ușor și rapid. De preferat să aveți suma exacta la voi. Programare online la ora 8:50 ieșit de acolo la 9:10 , m-am întors la ora 16 și am ridicat numerele talonul urmând să îl primesc prin poștă. Am înțeles că la București se eliberează în aceeași zi și talonul. Tot ieri am achitat și vignieta pe 12 Luni. Urmează achiziția cauciucurilor de iarnă, nu știu dacă să rămân pe Nokia WR A4 sau să trec pe D4. 

IMG_20181017_111119.thumb.jpg.1d8cacd012b3d674f127ab5d6dca4058.jpg

Link către comentariu

Nokian a4 ai gasit cumva din finlanda? Ca si eu astept un set si gasrsc doar rusia... d4 am gasit si finlanda cu dot 3718

Link către comentariu

@miliktsi din câte îmi amintesc sunt made in Finland , au fost cumpărate și montate  în 2016 pe Golf  de la un distribuitor Vianor din zonă. 

Link către comentariu

@ciolib: bravo, faci km, asa ii sta bine dieselului.

Ref la iluminarea inelului brichetei este un retrofit DYI de 15 min. Costa vreo 20ron max piesele. Vezi la mine pe topic am descris operatiunea

Ref la indoituri, recomand cu incredere Turbocon in Bucuresti. Eu la ei mi-am scos o adancitura adanca in panoul spate, a iesit perfect.

Link către comentariu

@75NOR datorita numărului mare de km și al regimului de mers preponderent extraurban am ales diesel. In alte condiții alegeam benzina. Daca faci până în 20k km/an nu are rost diesel.  Retrofitul la brichetă urmează să îl fac când am puțin timp liber am văzut la tine pe topic DYI. Tot atunci cred că îmi fac timp sa ajung și la București la cei de la Turbocon. Am găsit și la Constanța , din pozele postate pe pagina lor arata bine lucrările pe care le-au făcut.

Link către comentariu

Sa revii cu feedback dupa PDR, as fi si eu interesat, mai ales daca o faci in Cta

Link către comentariu

Salutare. Sa stapanesti sanatos masina si sa te duca in siguranta peste tot, mai ales ca faci atatia km.

Prin 2016 cand am luat Octavia (ca si tine, de pe stoc, tot din considerente de timp) am vrut sa pun si eu webasto - m-am interesat la doua firme din Bucuresti. Pentru modelul Thermo Top 5 costul piesa+montaj+TVA ajunge cam pe la 1.500 euro la care se adauga o varianta de telecomanda la alegerea ta (77 euro cea mai ieftina, 300+ cea de pe mobil). Daca te ajuta in vreun fel, da-mi un email pe privat si iti dau fwd la ofertele primite. Personal, avand totusi scaune incalzite pe masina, am renuntat la idee - mi s-a parut cam scump.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!