Jump to content

Accesorii si aftermarket Karoq


Bakkra
 Share

Postare recomandată

In continuare pe Skoda E-shop este un pret bun la jantele Scudo, aproximativ 600 lei - http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/alloy-wheel-–-scudo-70j-x-17”-5l0071497m-8z8x

Este un model produs pentru Yeti, dar are aceleasi specificatii cu cele de pe Karoq - 7Jx17 ET45.

Downside-ul este ca nu livreaza decat in Cehia, asa ca trebuie sa ai pe cineva acolo sa ti le puna la curier. Eu le-am comandat anul trecut pentru Ateca, transportul din Cehia a costat in 275 lei, deci overall am iesit la un pret bun. Am detaliat aici costurile.

O alta varianta este sa astepti sa apara la dealeri pachetele de iarna, poate si noroc si prinzi discount astfel incat sa iesi la un pret bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enjoy! Am mutat discutiile despre jante aici.

în urmă cu 5 ore, Marius117 a scris:

M-am uitat pe catalogul cu accesorii pentru Karoq si am observat ca la jantele de 16" din aliaj e trecut un fulg - ca pot fi folosite cu lanturi.

Nu stiu de ce o tot tineau dealerii "langa" cu jantele alea de tabla. Daca tot dau atatia bani pe masina, iau si niste jante de aliaj pentru iarna ca doar le folosesc 4-5 luni pe an.

Jante iarna.jpg

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare!

A incercat cineva sa monteze carlig tractare aftermarket pe Karoq?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum e trecut deja de 20 octombrie am schimbat pe roti de iarna, desi vremea de afara nu prea e potrivita...

E vorba de Nanuq silver pe 16" si anvelope ContiWinter Contact TS 830 P 215/60 R16. Rotile le-am luat in vara, când am ridicat mașina la prețul de 4600 RON. 16" pentru ca sa pot pune lanțuri pe ele (doar pe 16" se pot pune lanțuri), jante din aliaj pentru că 6 luni sunt cu roți de iarnă.

Karoq_Oct2019-01.thumb.jpg.9ec9380c99c102479aaecb6a741b1241.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Lidl cu 30 lei. Pe karoq se potriveste chiar bine

20191107_104943.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in CIV sunt trecute roti de 17 . nu e bai daca punem de 16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt in COC nu. Daca nu sunt in COC, s-ar putea sa nici nu intre 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa dimensiunea 215 / 55 R17 94V pe jante 7jx17 ET45 mai avem asa:

1. In certificatul de conformitate primit la ridicarea masinii

image.png.3e8f25e6553cd67a5383e6dee249af32.png

2. In CIV la mentiuni pe ultima pagina

image.png.90b9cbdfc4a39a9dcf470c75078abd0c.png

 

Nu-i foarte relevant dar in manualul de utilizare KAROQ, totusi, apare:

image.png.523950f35d2b8dce85d085a3e04f7255.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COC e personalizat la nivel de VIN, de exemplu la a mea nu intra 16 de la frinele mai mari si la cauciucuri am doua dimensiuni diferite ca diametru pe aceeasi janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptate legat de COC, care este documentul de referinta. Eu am pus doar ce era la mine (varianta Style 2019), relevant pentru subiect si pentru a sublinia "unde" se pot gasi informatiile... Sunt trecute acolo toate optionalele si functie de model+optionale se "actualizeaza" toate campurile. Tind, totusi, sa cred ca jantele de 16 sunt, by default, la toate modele, fiind singurele care se potrivesc cu lanturi, mai ales ca JaMaL are tot versiunea Style. Poate ne ajuta cu informatii si ceilalti cu Ambition si Sportline.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sportline si Scout vin standard cu 18 ceea ce ma face sa cred ca nu accepta mai mic de 16 ... dar suntem offtopic si oricum am dat oamenilor undita sa pescuiasca pestele, nu e nevoie sa le dam saramura gata facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu voiam sa stiu negru pe alb. In fine "for future reference" masinile astea au pe capacul rezervorului de benzina trecute tipodimensiule acceptate:

Am luat 4 roti de acest fel : - aici erau 670 RON / buc (2680RON / set 4 bucati) + transport  dar eu le-am luat din .ro (cam mare delta dar na trebuie sa traim toti).

image.thumb.png.acad99fceeb2f09b80bb21313513b46e.png

Au venit cu presiunea 3.5!!!  probabil ca sa reziste in timp in depozit . Le-am facut 2.3 fata si 2.5 spate si e totul OK. 

Sarbatori fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru că "iarna nu-i ca vara" am achiziționat setul de bare Thule WingBar Edge. Ideea era ca, odată montată cutia (care o aveam), să nu mă "înalț" foarte tare. Dacă este montată cutia ajung undeva la 2.20 m deci mă încadrez la limită pentru unele parcări acoperite. Ca design sunt OK, probabil vor rămâne montate pe mașină (vara suport de bicicletă) dar până la urmă nu știu cât am câștigat la înălțime?!

Față de alte bare Thule pe care le-am folosit montajul mi s-a părut mai dificil ... mi-a luat mai mult timp decât mă așteptam.

Fără cutie undeva după 110 km/h se aude un fluierat ușor (unii pasageri nu au auzit frecvențele înalte dar :) ...). Dacă este cutia montată evident se schimbă tipul de zgomot dar nu este deranjant și în limite acceptabile.

b1.thumb.jpg.254ba25c0d7f4e72ea3297d6e2700f8e.jpg 

b2.thumb.jpg.af720eaa3410290e8601337f99265c55.jpg

 c1.thumb.jpg.2ec27a0b586b804e5b497cb472486989.jpg

c2.thumb.jpg.a7249bbd2b327449e3ac7457e7563ae4.jpg

Numai după ce am făcut poza de sus am văzut că se poate centra mai bine cutia, distanțele dintre bare fiind diferite față/spate.

c3.thumb.jpg.ff5ec677a5e2e4fcf486692e140cd05c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Cateva accesorii achizitionate de pe superskoda.com:

rps20200503_085909.jpg

 

492DEA50-4644-4D6A-B4CA-9F919209AD52.jpeg

85C4A998-A087-47A4-AC21-E7064A6225F1.jpeg

9859252D-9736-4356-B3CD-9CF2B56CAF69.jpeg

F7A3978C-A3BF-415F-B245-6C482450524A.jpeg

39A6AA0C-8FD1-45EF-B807-834EE8044E76.jpeg

Modificat de vdragos
Editare fotofrafii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si pentru ca pozele au cate 5 mb. o sa scriu. Am luat palnie/capac rezervor lichid parbriz de la scala. 15 lei de la reprezentanta. Se potriveste la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 5/3/2020 at 9:02 AM, sabinx said:

Salut!

Cateva accesorii achizitionate de pe superskoda.com:

rps20200503_085909.jpg

 

...

Se potrivesc telescoapele de capota direct sau trebuie altă capotă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie alta capota. Cauta site-ul indicat de coleg si gasesti acolo kitul complet. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Oare există posibilitatea schimbării layout-ului de la phone box cu încărcare wireless? Deși spațiul activ este mai mare există niște striații care diminuează din suprafața disponibilă. Telefonul vechi abia încăpea cu husa dar se încărca totuți. Cel nou (care e vechi de 1 an ...) nu culcă bine din cauza striațiilor, se încălzește la încărcare din cauză cu nu se face contactul corect și de ceva vreme nu mai pot să îl folosesc. Poate la variantele mai noi de Karoq este alt layout

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Este alt sertar...incap si telefoane mai mari in el apoi. Insa wireless charger pana la momentul asta si am testat pe Volkswagen 2023, skoda 2023, audi 2023...toate sunt un "rahat"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm, il al meu AllTrack 2024 nu se incarca iphoanele, dupoa 3-5 secunde se activeaza nfc-ul, ca si cum as vrea sa platesc ceva. LA prima revizie o sa-i intreb pe cei de la reprezentanta daca au vreo solutie. Curios este faptul ca, intr-un update de soft la iphone se spunea ca rezolva aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!