Jump to content

Frane - Discuții & probleme (Touareg 7P)


cyp2mobile
 Share

Postare recomandată

Care sunt criteriile de alegere a discurilor? observ ca pentru Touareg 7p primesc la cautare mai multe specificatii...principala diferenta este la diametru (care variaza de la 330mm pana la 360mm), dar si grosimea, respectiv +- strat de protectie sau continut de carbon, sau strat de lac, etc etc etc.

Principala nedumerire ramane oricum legat de diametru...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e in functie de motorizare, V8, V10 au discuri mai mari si etrieri cu 6 pistonase. V6 TDI are 330.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebui sa iti faci atatea griji legat de dimensiuni, piesele se cumpara conform VIN de la magazine specializate.

Poti sa afli si singur utilizand anumite site-uri online gratis:

www.oemepc.comhttps://7zap.com/en/https://volkswagen.catalogs-parts.com/#{client:1;page:models;lang:en;region:rdw}....etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reuseam sa gasesc un site ca sa imi caute dupa VIN ci doar dupa model si obtineam rezultate multe si variate pentru acelasi model de masina. O sa incerc cele sugerate.

In plus, daca nu se umbla si la frana de parcare, trebuie oricum VCDS/codare pentru discuri si placute fata-spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , si daca schimbi doar 2 placute e necesar , e o procedura care se face , mergand cu masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles. Senzorii de uzura placute sunt pt toate rotile sau 1x punte fata si 1x punte spare? Mie logic mi se pare sa fie pt fiecare roata cate unul dar pe magazine online le da cate unu pe fiecare punte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma m-am hotarat pe discuri fata/spate Zimmermann + placute fata/spate Zimmermann + senzori fata/spate (4x) Bosch...pret aproape 2000ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de Zimmermann, dar am prieteni mecanici care mi-au zis sa stau departe de ele (se ovalizeaza, probabil alea mai ieftine) si am ales Brembo, discuri si placute. Sunt foarte multumit de comboul asta, nu scartaie, nu lasa praf si franeaza superb o masina de 2T. Dupa 15 mii km sunt ca noi, dar asta depinde si de mersul fiecaruia. Puntea fata, discuri + placute si senzori, 1000 lei cu 25% discount pe site-ul "ala". Asta ca o a doua parere, nu zic ca ce ai ales tu nu ar fi la fel sau chiar mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum se comporta Zimmerman pe Touareg dar pe alte masini(ex A6C7 ) am citit numai pareri de bine despre ele in combinatie cu placute Textar.

Intr-adevar pe Touareg am vazut ca sunt persoane care recomanda Brembo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem si eu opinii bune de Zimmermann, undeva chiar si pe touareg, moment in care m-am si hotarat. Oricum, nu sunt cele mai ieftine dar nici nejustificat de scumpe...revin cu pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@herrdoc intreb doar de curios, era timpul sa le schimbi, erau uzate sau ovalizate?cati km ai parcurs de la ultimul schimb ?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masina de 3 ani (am parcurs cam 20.000km), nu stiu cand au fost schimbate de proprietarul anterior (sincer nu m-am uitat in cartea service daca apare vreo astfel de operatiune) dar au inceput sa bata destul de tare la franare de la 60km/h in sus (martor de placute nu s-a aprins). Prin urmare am hotarat sa le schimb complet ca sa stiu o treaba si sa fie toate noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 23.07.2016 at 18:59, cyp2mobile a scris:

Salut,

am schimbat astazi placutele de frana spate la un service ( nu reprezentanta)

dupa acea, da eroare frane parcare si autohold

Eroarea e 0024  no basic settings 

Ma poate ajuta cineva cu o informatie cum se finalizeaza aceasta problema.

multumesc

Cum ai rezolvat? Am aceeași problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o procedura care trebuie parcursa pas cu pas cu interfata , in mers

Cand am luat masina am fost prima data la un prieten la un service si am schimbat placutele

Dupa schimbare , eu la volan , el cu laptopul imi spunea exact ce sa fac - mers , frana , accelerare , etc , am facut ceva ture pana s-a setat tot corect

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sunt ok ATE aftermarket discuri si placute la 7P ?

La reprezentanta pretul e la jumatate fata de OE - placute - discuri - senzori - manopera , de genul 3500 lei versus 7000 lei

Recomandati altceva ? Brembo , etc ?

Le pot schimba si mai ieftin la alt service

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc

Voi opta pentru Brembo si sa le montez in alta parte la alt service unde imi faceam intretinerea la Sorento

Seful de service de acolo imi e prieten , are CC si tot la el am schimbat si codat placutele spate cand am luat masina

Atunci am pus ATE

La Nurvil am programat revizia si curatarea galeriei de admisie + clapeta

Nu prea au inteles de ce fac asta dar le-am spus ca o sa tragem o concluzie dupa ce o sa o desfaca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @tavitara,

Imi poti da si mie devizul de service pentru curatarea admisiei si timpul efectiv de lucru? Ma gandesc sa-mi fac si eu o programare dar as pleca inapoi in aceiasi zi. Daca ai ocazia si iti e permis, fa niste poze sa vedem si noi, un before si after.

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De marti intr-o saptamana sunt programat

Va voi da toate detaliile si evident voi face poze

E vorba de cateva ore cu tot cu revizie deci nu iti fa probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni schimb toate discurile , placutele si senzorii cu repere OE

Am cantarit toate ofertele si nu merita economia relativa de bani pentru ceva aftermarket

Multumesc ptr recomandare Catalin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat totul azi , 3 ore aproximativ

Nu a necesitat nicio codare

5300 lei , totul OE

Toyota Nurvil , curatenie , amabilitate , voi reveni aici

vechituri.jpg

oe.jpg

test.jpg

toyota.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frana “de mana” merge normal ? Nu scoate zgomote metalice ?

Normal necesita calibrare dupa inlocuire discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mai verific , nu am observat / auzit nimic suspect inca

In 3 ani am folosit farna de mana de vreo 2 ori , parchez doar pe teren plat , dar acum am testat-o sa fiu sigur

Stiam ca la schimbul anterior de placute spate a fost nevoie de interfata ptr ca dadea eroare la frana de mana

Am fost eu la volan si baiatul care le-a schimbat cu laptopul langa mine m-a pus sa fac diverse manevre

Cand le-am spus asta au afirmat ca daca nu s-a umblat la saboti nu e necesar sa fie facut nimic

Eu ce sa mai inteleg ?

Dar daca observ ceva suspect au spus ca pot sa ma duc oricand

Sa vedem

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!