Jump to content

Discutii generale


Cristian
 Share

Postare recomandată

Am gresit eu atunci, ma gandeam ca daca tot e la fel de mare ca Tiguan Allspace se produc in aceeasi fabrica. Am aflat si eu intre timp ca Tiguan Allspace se produce doar in Mexic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica precomenzi abia in decembrie, probabil vor sa asigure un stoc decent, sa aiba ce oferi la inceputul vanzarilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si doar motor diesel pt ro. cel putin pentru inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand o Ateca tsi de 150CP,  pe Taraco oricum n'as alege nimic sub 190cp, indiferent de carburant (pe Ateca nici dieselul de 190cp nu mi s'a parut prea fasnet, poate am avut eu asteptari prea mari)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un review din intamplare pe youtube, din pacate e in flamanda:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 sunt unii carora li se pare ok 1.0 tsi pe ateca.

Deci 1.5 tsi sau 2.0 tdi 150cp pe taraco vor fi motorizari cumparate.

Posibil ca si dsg sa faca diferenta. Una e sa mesteci 6 trepte la manuala la 2.0 tdi si una e dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut drivetest pe Ateca 2.0 190CP (asta e doar cu DSG), 1.4 tsi cu DSG, 2.0 diesel 150CP cu manuala si am ales 1.4 tsi cu manuala, fara drivetest :D Deci in afara de motorizarile de baza, am testat tot ce era disponibil la lansare si, repet, diesel'ul de 190cp nu m'a impresionat

Din ce'am gasit pe net, Kodiaq'ul (ca pentru Taraco nu am gasit greutati) nu e sensibil mai greu decat o Ateca. Iar cum Kodiak vad ca venea si cu 1.4 tsi de 125CP, clar Taraco se va descurca si cu doar 150CP

 

As fi apreciat si la Ateca acel rulou la portbagaj in locul capacului

De remarcat spatiul la cap, desi e model cu trapa si nici individul nu e chiar pigmeu

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi are multe elemente imprumutate, grila fata de la Audi (la fel ca si Hyundai), lateral spate de la Tiguan si blocuri optice spate de la Sportage, nu-mi displace. Cu toate astea tot cred ca va avea priza la publicul din Ro.

Observ ca are o lungime de 4735mm, cu 38mm mai lung decat ursul, de aici si volumul portbagajului mai mare, ampatamentul este identic (5 locuri).

Se pare ca a devenit fratele cel mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

De ce am impresia ca seat cat si skoda sunt bine plasati pe piata, si trebuie sa stea la locul lor. Adica? ma uit la masina si nu pot sa nu observ unele elemente de exterior care striga plastic ieftin si prost finisat. Nici culoarea nu o ajuta, jantele sunt oribile, masina imi lasa o impresie proasta, arata mai bine la lansare decat arata in acest review.

Sa fie din cauza ca seat trebuie sa vina cu cele mai mici preturi comparativ cu skoda si vw? masina are oarecum un look fresh (diferit de asemanarea leon-ateca) cu cateva linii sport care o scot din seriozitatea VW-Skoda (pt mine chiar si Skoda arata sumbru si serios).  Totusi ceva lipseste acestei masini, sa fie oare finisaje mai bune? Cheia masinii, tabla masinii, balamalele la usi foarte fragile, grilele foarte plasticoase si ieftine,  jantele kitsch,  in partea inferioara si posterioara grila arata prea incarcata cu acele fuste duble suprapuse.  I-au pus carenaje negre, grilaje negre, projectoare negre, si apoi au trantit barele si acel ornament la geamuri crom care nu merge. Farurile sunt prea mici, masina nu are linii bune, proportii.

 

Voi ce ziceti?

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place cum arata. Nu m-am uitat atent la clipul respectiv dar in afara de capota care n-are brat hidraulic, nu-mi da impresia de masina ieftina. Are foarte multe elemente comune in interior cu ce gasesti pe multe alte modele din grup iar interiorul imi place.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vazut masina pe viu, asa ca nu ma pot pronunta asupra celor reclamate, adica cheia masinii, tabla masinii, balamalele la usi foarte fragile, grilele foarte plasticoase si ieftine,  jantele kitsch. Multe sunt la nivel de Skoda sau chiar Vw.

Tot ce pot sa spun, dupa 4 masini Seat, e ca la nivel de calitate, Seat e cel putin la nivel mediu. Putem spune ca sunt plasticoase, ieftine, fragile in comparatie cu ce marca?

Ma indoiesc ca Tarraco e sub Ateca ca si calitate, avand in vedere ca e bazat pe Tiguan, preluand multe elemente la interior. Daca vrem plastice de premium la Seat, asta nu cred ca se va intampla. E suficient sa te uiti cat costa un Tiguan Allspace sau un Audi Q5 ca sa vezi de ce poate ai pretentii exagerate.

Din ce vad in reviewuri si poze, masina e ok, designul a parut la inceput neoriginal, acum m-am obisnuit cu el, nu e nimic care nu se integreaza in total, nimic exotic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Văzut una bucata la show room si una pe strada. Inițial din poze si filme pe net, eram cam hmmm .... dar dupa pipăit si văzut live a început să îmi placă.

Mi se pare mai elegantă decât kodiak. Si muuuult mai mare decât Ateca ?

Deși nu intenționez să schimb ateca prea curând, m-am înscris la un drive test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/19/2018 at 9:21 AM, cristi511 said:

Nu e rau. :)

Concret, nu puteam sa ne asteptam la lucruri revolutionare ci doar la o stilizare in stilul "Auto Emocion"...

Grila fata in stil q3 facelift nu mi place in mod deosebit, la pachet cu hidoseniile alea de evacuari false. 

Falsul stop pe hayon, tip Kia (ei au foat primii care au readus la viata ideea), lasa un gust amar...

Sa vedem preturi, dotari, etc.

 

Azi am reusit sa fac un scurt test drive cu masina. ( Xcellence 190 cp tdi)

Pro:

- confort. Masina, desi eschipata cu suspensia standard si roti pe 19, este foarte confortabila. Nu scutura la trecerea pin gropi sau peste denivelari. 

- spatiu. Mai mult decat suficient pentru 5 persoane. Masina de td echipata cu 2 scaune optionale. 

- virtual pedal cu functie de inchidere portbagaj.

- DSG-ul. Foarte foarte bine calibrat. Compar cu al meu DSG.

- Virtual cockpit + navi. Deci acum 2 ani nu eram fan acum nu as mai vrea masina fara asa ceva. (Subiectiv, stiu).

- tapiteria pare extrem de rezistenta la utilizare plus ca mi place modelul/culoarea.

- buzunare capitonate

- frana.

- sistemul audio Beats

 

Cons:

- motorul. Zgomotos

- zgomot ridicat in habitaclu.  La mers pe autostrada masina este galagioasa dar pun asta si pe seama trapei si a anvelopelor (bridgestone)

- unele plastice

- pozitia la volan. Chiar si cu scaunul setat maxim jos, stai foarte ridicat.

- setarea modului de condus. In Normal ai nevoie de o apasare puternica a pedalei din dreapta sa se intample ceva.

Mai jos si cateva poze. 

Va urma...

Edit: se pare ca linia aceea care uneste stopurile va fi electrificata, in stilul Porsche/Audi. 

IMG_20190302_114235.jpg

IMG_20190302_114238.jpg

IMG_20190302_114256.jpg

IMG_20190302_114259.jpg

IMG_20190302_105200.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am văzut în trafic ieri un Tarraco. Comparativ cu hidosenia de Kodiaq mașina arata f bine! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja a aparut unul in constanta. 

L-am vazut si in curte la dealer dar nu am putut intra ca nu gaseau cheile.

Vazut live ma face sa imi retrag cuvintele. Este mai aspectuos decat ursul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am vazut si eu masina expusa aici in centru pe la un mall

Personal nu imi place nimic la ea ... nimic nu se leaga sa ii dea cea aparte , parca e facuta din alte modele amestecate :

- aduce la spate cu xxx , la fata cu xxx , seamana din lateral cu xxx , in trafic pare xxx , etc

Imi aduce aminte cand am vazut in spatele meu pe Valea Oltului un Kona ... m-am tot uitat in oglinda , semana cu Tucson , era mai urata , mai mica , etc

Pana la un blocaj cu un accident cand m-am dat jos din masina si am vazut cat de urata e cu adevarat

Dar totul e subiectiv

Ursul de la Skoda are linia lui , il recunosti indiferent de padurea de masini in care se ascunde si ori iti place ori nu

La Tarraco ( pana si numele e naspa , mai avea putin si il anagramai Tractor ) nu stii sigur daca iti place sau nu , parca da , parca nu ... pret mic cu spatiu mare ... dar .... e ceva acolo care zice NU

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa existe si in gama Seat un frate penrtu Kodiaq.... idem Tcross/ arona/ Kamiq,  Troc / ateca/ karoq...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tavitara, frumusetea sau uratenia unui model sunt lucruri subiective. Numele, daca ai studia putin, ai vedea ca Seat foloseste pentru modele sale denumiri de orase, regiuni sau insule din Spania. Tarraco este vechea denumire a orasului Taragona.

Eu cred ca masina asta isi gaseste locul in gama Seat, iar faptul ca e bazata pe Tiguan Allspace, se face in aceeasi fabrica si are foarte multe elemente in comun cu acest model, atat la interior, cat si la exterior nu e neaparat un lucru rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca sunt subiectiv , fiecare vede lumea altfel

Nu am zis ca e ceva rau la masina , nici ca e urata ( aia e Kona ) , doar ca nu are acel ceva care ... lipseste ... nu am idee ce , asa vad eu

Suna mai bine daca il numeau Taragona , avea rezonanta de Touareg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

M-am dat nitel cu un Tarraco, varianta cu 7 locuri, Excellence 2.0 TDI DSG.

Masina este muuuult mai spatioasa vs Ateca. La exterior, pentru parcări înghesuite va aduce un nivel de dificultate sporit. Cu Ateca ma pot înghesui aproape oriunde. 

La interior, calitatea construcției este peste ateca. Nu prea imi place display lucios si lipsa butoanelor fizice ( se butonează mult mai greu vs. Ateca in mers).

Confortul este peste Ateca, dar am impresia ca mașina de test are DCC, ceea ce eu nu am.

La demaraj am fost placut surprins, în mod sport se misca decent pentru gusturile si nevoile mele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca in varianta xcellence arata bine. In schimb am vazut un style si nu cred ca ar da cineva banii pe asa ceva decat daca vrea ceva mare si ieftin.

Miroase rau a ieftin.

Dar sa iei un tarraco 2.0tdi automat si cu ceva optiuni la 33.000 cum era cel vazut de mine e posibil sa atraga ceva priviri.

Legat de lipsa butoanelor fizice deja e trend. Ateca my 20 are aceeasi problema.

Nu am mers cu ele dar m-am invartit in showroom 30-40 min si asta am observat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Stiti cumva cu ce tip de cutie DSG7 vine Taracco 1.5 TSI?

Multumesc!

Emil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind cu tractiune fata, cutia de viteze e cea cu ambreiaje uscate, DQ200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare. As dori sa achiziționez un Seat Tarraco de la Porsche România iar masina a fost folosită la test drive. Întrebarea este dacă merita sa o cumpăr la un pret bun ea având undeva la 10mii km an 2019. Ce varianta este mai buna ? Sa caut una noua care într-adevăr are alt pret sau sa optez pentru varianta aceasta cu masina de test drive? Ar putea sa apăra probleme pe viitor deoarece a fost folosită ca masina de test drive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian changed the title to Discutii generale

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!