Jump to content

Vibratii in volan dupa 130km/h


robi_zet
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Am o problema care nu ii dau de cap, vibratii in volan dupa XXXkm/h pana la XXX km/h. Chestia e ca nu facem mereu are moment, cateodata face foarte tare pe acceleratie, cateodata cand mergi constant... geometria e ok, anvelope 2018 noi, janta drepte, bucse + amortizoare , flanse etc noi. Nu am gasit nimic cand am ridicat masina pe elevator,  PS problema o aveam inainte sa schimb articulatia. Este posibil sa fie din planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AI incercat si in treapta a 5-a la aceeasi viteza sa vezi daca mai vibreaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, care e diferenta? Te gandesti la suportii de motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca motorul la o anumita turatie intra in oscilatie. Pe alt forum era problema asta la 110 km/h.

, dar vibra mai mult de cat volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe o mașină pe.benzina e mai rar sa pice suporții motor.

Încearcă să vezi de când a început să apară problema. Eu bănuiesc jantele, sunt originale? Ai inele de centrare? Butucul.si jantele sunt fara rugina unde se așează unele pe altele?

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt jante A.M, inele de centrare am, imi face si cu anvelope de vara 18" si cu anvelope de iarna 17", deci nu e din jante sau anvelope, discurile de frana sunt noi, rulmentii sunt noi...

Repet, problema o aveam inainte sa repar ceva la masina. Eu ma gandesc la planetara sau cap de planetara.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testeaza la alta turatie/trapta viteza. Incearca sa o accelerezi pe loc la 3000-3100 si vezi daca vibreaza ceva la motor/caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Virează maxim și accelerează, daca se aude ceva e din planetare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare ! La mine a fost capul de planetara din motor( ieri am schimbat ), doar ca eu aveam trepidații la 50-60km/ ora , și nu ai Cum sa Îți dai seama dacă este planetara decât dacă o dai jos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, 

Poate este de la DSR, la viteze mari iti corecteaza volanul daca schimbi banda fara sa semnalziezi. Poti sa dai setarea pe 0 DIsabled si sa vezi daca mai face asa.

 

Driver Steering Recommendation (DSR) is a feature of the Electronic Stabilisation Program (ESP) system on several recent Volkswagen Group car models, including the SEAT León Mk2 (Typ 1P),[1] Volkswagen Golf Plus,[1] and Volkswagen Scirocco.[2] The system is supplied by Continental Automotive Systems.[1]

Sensors detect when the car is starting to skid and the steering's electronic control unit (ECU) provides a prompt to the driver to correct the problem by making the steering wheel move slightly. Since most drivers find the idea of a car steering itself troubling, VW Group stresses that the robotic nudge is merely a suggestion, which the driver is free to override.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu stiu daca s-a rezolvat problema. Postul este foarte vechi.

Dar poate sunt baieti care au aceiasi problema.

 

Am avut exact aceiasi problema ca autorul acestui post.

La mine a fost planetara de pe stanga (planetara scurta)

Dupa ce am schimbat-o nu a mai avut nici o vibratie masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!