Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2018 / 2019


Radlog
 Share

Postare recomandată

@Boditza, obligatoriu aceleasi dimensiuni.

Prefer 215/55R16, dar si 205/55R16 sunt bune doar ca e mai joasa masina cu 6mm parca. Scrie in posturile mele mai sus, ce, cum si de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt necunoscator in domeniu si am o intrebare poate stupida, dar as vrea sa imi lamuresc curiozitatea.

Ce se se poate intampla daca in teorie ai pune anvelope de dimensini diferite de exemplu daca punem pe fata 225/50/17 si pe spate 225/55/17 , sau invers cu mentiunea ca pe o punte sa fie dimensiunea identica pe o masina cu tractiune pe puntea fata

 

Merci anticipat

Modificat de cerberus10
Adaugare detalii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic vei avea probleme cu ABS/ESP, care va vedea diferente de viteza intre roti si va frana rotile cu viteze mai mari

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie testat, nu franeaza ea asa de nebuna, chill. Are si senzori de acc laterala si rostogolire la ESP. Dar o lampa in bord e posibil.

oricum, cam offtopic subiectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Pe masina am doua anvelope ts830 din 2015 pe fata si doua ts830  din 2013 pe spate rulate maxim 15000 km. problema e ca azi mi-am stricat o anvelopa de pe spate si trebuie sa o schimb.  Trebuie sa schimb ambele anvelope de pe spate, avand in vedere ca cea ramasa are 5 ani, cu TS 860 sau alpine 6, ori  sa o schimb doar pe cea taiata, dar in cazul acesta nu mai gasesc t830 decat in varianta cu P. 

Daca le schimb pe ambele atunci le voi pune pe fata.

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Goodyear Ultragrip 9 pe 15" la Golf. F incantat de cat sunt de silențioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hello! Pentru dimensiunea 195 / 55 / R16  ce anvelope recomandati? Nu stiu ce sa aleg intre:

 

Michelin CrossClimate+ (am vazut ca au clasa B la consum)

sau

Continental WinterContact™ TS 860

 

Nu conteaza neaparat pretul, cat sa fie bune in conditii de polei, umezeala iarna, zapada..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă sunt pentru Golf-ul din semnătură, cred că ai nevoie de 205, nu 195. :) 

Depinde ce îţi doreşti - CrossClimate sunt all-season, te scapă de grija schimbării anvelopelor/roţilor la fiecare 2 anotimpuri.
Dacă vrei anvelope dedicate de iarnă, Conti sunt de top, urmate îndeaproape de Goodyear, Dunlop, Michelin etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Intrebam pt alta masina, pt Golful din semnatura am allseason, urmeaza totusi sa le schimb, dar nu acum :D

 

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare pentru soferii din Bucuresti, voua va aluneca anvelopele de iarna pe asfalt umed, in perioada aceasta? 

Nu e vorba de viteza mare, 10-40kmh...la frana mai brusca intra imediat ABS-ul si pare ca aluneca. Intreb pentru ca nu stiu daca anvelopele mele sunt vinovate, am o problema la sistemul de franare sau li se intampla si altora. In afara orasului nu am avut probleme, am facut saptamana trecuta 2500km prin tara, in tot felul de conditii, si nu mi-au dat nici o emotie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai nicio problemă, şi eu am păţit-o. Umblă vorba că au stropit cu apă din Dâmboviţa. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 04.05.2018 at 7:45, B_o_g_d_a_n a scris:

Un mic feedback pentru Nokian WR A4, 225/55 R17, 101V, DOT4117, Made in Rusia: achizitionate in noiembrie 2017 si dupa 19.000 km. rulati inclusiv la temperaturi de 28°C, cand le-am schimbat cu alea de vara, am constatat asa: uzura uniforma fata st/dr, spate st/dr; nu prezinta "carne" desprinsa sau fisuri pe flancuri; profilul anvelopelor e uzat normal, din cate imi dau eu seama.

Utilizarea gumelor a fost 95% autostrada (~130 km/h), 5% oras.

Dupa trecerea la Pirelli Cinturato P7 am constatat o crestere a autonomiei de cca. 100-150 km. Una peste alta, sunt multumit de Nokianuri si mi-as mai lua un set.

Azi am trecut pe Uniroyalurile de vara si am vrut sa revin cu un update pentru Nokianuri:

Profilul se prezinta cam asa: 5,57 mm., 5,77 mm., 6,77 mm., 7,00 mm. Au fost folosite 2 sezoane si au rulat 24.394 km. (in prima iarna 18.732 km. si iarna asta 5.662 km.). Mai tin un sezon fara probleme, le rotesc fata/spate iar in 2020, in toamna, probabil o sa iau altele, tot Nokian.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,de curând am cumpărat anvelope de iarna Michelin Alpin 6 205/55/16 91T.In cartea mașinii scrie pentru iarna 205/55/16 91H.Îmi puteți spune daca am ales bine?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu depasesti 190 km/h cu ele nici o problema.

La noi daca vor incerca sa te amendeze (oricine...) spune-le ca suntem limitati la 130 km/h pe autostrazi, deci pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cativa ani , inainte de intrarea Romaniei in EU , la intrarea in Ungaria prin vama Bors , politistul de frontiera nu m-a lasat sa intru cu cauciucuri de vara cu indicele de viteza V cand in talon aveam H . M-am cam certat cu el si m-am trezit cu o interdictie de acces in Ungaria de 6 luni . Asa ca am jurat ca voi avea pe masina numai anvelope conform talon sau CI . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!