Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2018 / 2019


Radlog
 Share

Postare recomandată

Eu sunt foarte mulțumit de ce livrează E-mag. Am comandat de la ei anvelopele de vară, uleiul de motor, uleiul de la cutia DSG, leduri.... și toate au fost așa cum au prezentat. Recomand!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la best tires 5 seturi anul asta. Foarte multumit, doar ca azi ziceau ca au inceput sa aiba probleme cu stocurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@black_fnvezi că eMag nu prea vinde anvelope doar intermediază vânzarea prin intermediul portalului. Vezi cine este furnizorul, apare la descrierea produsului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apar pe emag sa fie vandute prin Altex. De la altex chiar ca nu am luat anvelope pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black fn @ incearca anveloshop. De mai bine de 8 ani iau de la ei. Ofertă diversificată, prețuri bune și informații corecte. Multe firme de apartament intermediaza cu acest dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc team,

Pana la urma le-am comandat de la emag. Diseara ar trebui sa ajunga curierul, si sper maine sa le montez. Din cate vad vine vreme "frumoasa" in Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dorim succesuri. La ce era dimineata pe Dudesti la schimbat o sa ai nevoie de multaaaaa rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am pregatit moral. Maine ma duc pe aerogarii la auto soft. Ma pun pe lista de asteptare, pana de craciun sper sa le montez si eu :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil de sarbatori o sa fim in slapi dupa cat de cald a fost in anii precedenti...dar macar o sa avem cauciucurile puse :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohoho...de cand a venit curierul am si dat o fuga in acea zi. Mai exact din 19 octombrie :). Si probabil o sa merg cu ele pana la sfarsit de Aprilie cel mai devreme...sau cine stie.

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am finalizat in sfarsit proiectul. Am vandut anvelopele 205/55R16 DOT2017 cu 800 lei, am mai pus 600 si asa am ajuns la Kleber Krisalp hp3 215/55 R16 DOT372018 Made in Romania. Am catigat cativa mm la garda la sol  cu pretul de 100 lei/mm ?. La prima vedere... nu imi plac. Banda de rulare este rotunjita spre extremitati si par ca sunt inguste din aceasta cauza. O sa le masor si sa le compar cu vechea dimensiune... 205. Cand le-am fazut din lateral m-a izbit amintirea anvelopelor Victoria...sau Montana. Inca nu le-am montat pe jante si pe masina. Sper sa nu fi facut o mare greseala...

20181115_154330-1612x907.jpg

Screenshot_20181115-190132_Gallery-1612x2865.jpg

Modificat de AriusRo
Atasare foto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sunt anvelopele Kleber dar iti pot spune din experienta ca daunele pe care si le-a luat masina mea datorita celor cativa mm intre 235/45 R17 si 205/55 R16 au fost mai mari de cateva sute de lei. Mi-am rupt toate plasticele de sub ea in prima iarna in care am avut 205. Si mi-am agatat de nenumarate ori spoilerul fata de marginea bordurilor.

Ce-i drept, a mea e si sportline. Dar diferenta de garda de la anvelopele de vara la cele de iarna era foarte sesizabila. Acum am si eu 215/55 R16 pe iarna si e alta viata.

Modificat de 7Andrei7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@7Andrei7 fix asta a fost motivul pentru care am inltat cu ctiva mm masina.

Cat despre Kleber Krisalp HP3, nu ma pot declara miltumit. Am favut cateva teste pe asfalt ud, la viteze de pana in 70km/h si mi se pare ca intra usor abs-ul... senzatie care nu am avut-o cu H I'cept rs2 sau C TS850. Or fi noi si inca nu s-au "asezar", nu stiu ce sa zic. Le-am ales datorita review.rilor din testele de specialitate si a clasificarii C/B. Poate e prea devreme sa ma pronunt, nu am nici 100km cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit, in medie "rodajul" dureaza cateva sute de km, in multe locuri se specifica 500-1000, deci dupa nici 100km, mai ales daca ai mers in oras, nu ma astept sa fi ajuns la aderenta optima. Eu am luat BF Goodrich, aceeasi anvelopa practic, cu alt nume si fabricata in acelasi loc, iar cu softul reglat pentru iarna am aderenta foarte ok daca fortez cu treapta 3, dupa vreo 200km rulati pe uscat, din care 100 autostrada.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/9/2018 at 9:03 AM, Ionescu George said:

Despre Zeetex WH1000 stie cineva ceva? Vad ca sunt clasa B la aderenta si C la consum, par sf caracteristicile pentru 220-230ron 225/45 R17 94V XL, practic sunt cele mai ieftine cu aceste caracteristici. Un Debica HP2 91H costa 285-300ron si are aderenta B si consum E. 

Marturisesc ca am avut ceva emotii fata de calitatea acestor anvelope mai ales ca nu gaseam pe nicaieri pareri ale unor eventuali utilizatori . Am gasit totusi cateva site-uri din Anglia si Polonia unde lumea se declara foarte multumita de comportamentul acestora. Azi le-am montat si ca prima impresie, sunt placut impresionat de ele. Montajul a decurs fara probleme ( o singura roata a avut nevoie de 30 g de plumb , in rest 10-15 grame ). Cum afara ploua foarte tare , am putut sa le testez aderenta pe ud si pot spune ca se dovedesc mai mult decat multumitoare . De asemenea, rezistenta la rulare este foarte mica iar zgomotul este redus . Comparativ cu anvelopele vechi ( Michelin alpin ) se comporta mult mai bine . Astept sa vad cum se misca pe zapada .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am promis ca vin cu un update. Michelin Alpin 6 se comporta bine pe ud, avand aderenta buna la puterea care o am. La frig pe uscat aderenta buna, fiind intre 5 si -1 grad C.  Zapada inca nu am prins in Constanta dar mai asteptam. Deocamdata sunt silentioase si sper sa se mentina. La echilibrat au fost intre 5 si 25 grame. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat Michelin Alpin 6 + jante de la Autosoft. 

Montat tot la ei. Deocamdata sunt f. multumit. Sa vedem aderenta pe zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bune Alpin 6 și pe zăpadă. Am urcat niște pante la peste 45 de grade, cu zăpadă batatorita si rar intra controlul tracțiunii. Am testat și în zăpadă de 20 cm și se comporta fără emoții. Ce e mai plăcut e ca pe stradă am făcut niște mișcări bruște stânga dreapta și îmi dau un plus de încredere, nu am sesizat să scape de sub control, deci mai puține emoții . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Tocmai ce am mi-am cumparat niste jante pentru un golf 5, si as dori sa cumpar niste anvelope de iarna pentru ele, pentru ca de vara am, problema e ca nu stiu ce fel de jante, nu prea ma descurc, eu am scris dimensiunile pe internet, dar mi se pare ca nu se potrivesc.
jantele sunt: BBS Detroit originale, R18, 5x112, 7.5J, ET 51 
Stiu ca dimensiunile pentru ele ar fi : 225/40/18. 

23213.png

 

 

download.png

Modificat de Sharp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/24/2018 at 9:17 AM, Adrian79IS said:

Sunt bune Alpin 6 și pe zăpadă. Am urcat niște pante la peste 45 de grade, cu zăpadă batatorita si rar intra controlul tracțiunii. Am testat și în zăpadă de 20 cm și se comporta fără emoții. Ce e mai plăcut e ca pe stradă am făcut niște mișcări bruște stânga dreapta și îmi dau un plus de încredere, nu am sesizat să scape de sub control, deci mai puține emoții . 

 

Ma indoiesc foarte tare ca ai prins ceva de peste 15 de grade si ai urcat pe zapada pe deasupra cu TC intrand doar rar. La 45 de grade nu e suficienta aderenta nici sa stai pe loc, apasand frana, dar sa urci.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mea culpa, am estimat gresit, probabil am supraestimat gradul, fiind una din pantele horror pe timp de iarna de la mine din localitate, pe care, in caz de gheata, polei doar cu 4x4 sau cu rugaciuni poti urca. E undeva la 35 grade, dar sunt multumit cum s-au comportat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca se poate urca la 35 de grade pe gheata/polei. Nici in picioare nu poti sa stai la unghiul ala pe gheata, dar ca urci cu 1,5-2T. Poate 4x4 permanent cu autoblocant si cu anvelope cu tinte si un sofer cu skill sa aiba sanse. De obicei problemele nasoale incep de pe la 10 grade inclinatie in sus cand vine vorba de gheata/polei. Inteleg ca esti incantat de anvelope, ai facut o alegere excelenta, dar nu sunt senile de tanc.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic de zăpadă călcată, suficientă pentru aderență, îmi dau și eu seama din experiența dacă pot sau nu urca. În cazul meu a fost suficient de ok. Eu fac diferența între actualele Alpin 6 și fostele Alpin 4,care se mai chinuiau dar tot ma scoteau din bucluc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!