Jump to content

Filtru de cabina Mann Frecious Plus


Iulian M
 Share

Postare recomandată

A incercat cineva filtrele de cabina Mann Frecious Plus ?

Mann zice ca are urmatoarele avantaje fata de un filtru cu carbon activ normal:

  • Protejează împotriva alergenilor liberi, până la aproape 100 %
  • Previne pătrunderea mucegaiurilor şi a bacteriilor
  • Opreşte aproape în totalitate praful fin

Durata de inlocuire recomandata este de 15.000km sau 1 an de zile. 

Din marketingul lor pare un filtru sanatos. Sunt curios daca cineva a testat acest filtru si a observat vreo diferenta fata de un filtru normal cu carbon activ. (de la Mann sau alti producatori)

1670596566_ScreenShot2018-08-26at7_34_14PM.thumb.png.2eeff6846e895da7c48891797b0e3b71.png 678273116_ScreenShot2018-08-26at7_34_08PM.thumb.png.f10951845689a0fe63e14143146ff1f7.png

 

 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, chiar își face treaba.

Long story short, am cumpărat mașina cu filtrul ăsta montat. Neștiind că există, am cumpărat la revizie unul cu carbon activ. N-a rezistat nici măcar o săptămână pe mașină fiindcă miroseam orice de afară, așa că am cumpărat din nou unul cu polifenoli și m-am liniștit. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat un astfel de filtru la inceputul lui iulie. Este OK si doar cu vreo 10 lei mai scump decat cel cu carbon activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun ,nu trece praful prin el si nu miroase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, MyKe said:

Da, chiar își face treaba.

Long story short, am cumpărat mașina cu filtrul ăsta montat. Neștiind că există, am cumpărat la revizie unul cu carbon activ. N-a rezistat nici măcar o săptămână pe mașină fiindcă miroseam orice de afară, așa că am cumpărat din nou unul cu polifenoli și m-am liniștit. :) 

Asta am vrut sa atrag si eu atentia, din experienta mea, cele cu carbon opresc mirosurile f bine dar pt perioada scurta, 6 luni maxim, si din ce retin, cam atat indica si producatorii ca ar reusi carbunele activat sa supravietuiasca (sa isi faca treaba).

Deci principalul avantaj al acestui nou tip de filtru prezentat in acest topic ar fi durata de viata mai mare, de 1 an, fata de 6 luni.

Praful nu trece prin nici un filtru. Sa fim realisti. Daca insa retine mirosurile ca cel cu carbon, insa timp de un an, intervalul normal de service pt multi, atunci e un pas inainte.

Mai conteaza si pretul. Daca e dublu cat unul cu carbon, prefer sa schimb la 6 luni, cu siguranta voi obtine rezultate mai bune cu 2 noi

1 hour ago, CristianH said:

Am montat un astfel de filtru la inceputul lui iulie. Este OK si doar cu vreo 10 lei mai scump decat cel cu carbon activ.

sa vedem cum va fi in iunie anul viitor, dupa iarna si 11 luni de exploatare...

LE:

Ok, am studiat un pic:

- e vorba tot de carbune activat pt retinerea mirosurilor, deci tot 6 luni max eficienta

- There are three layers of protection, the Particle filter layer is a high-performance filter media that blocks almost 100% of coarse particles such as road and tire dust, pollen and other fine particulate matter.

- The Premium activated carbon layer uses high-quality activated carbon granulates to remove unpleasant odors and harmful gases, including ozone, sulfur dioxide and nitrogen oxides.

- The third layer is a special yellow bio functional coating, which contains natural polyphenol, and is designed to trap allergens. This additional antimicrobial coating ensures that bacteria and mold have no source of nutrition. 

Sursa: https://www.amazon.com/Mann-Filter-FP-2939-FreciousPlus/dp/B00URDQ630

 

Bosch au si ei un filtru HEPA se pare, si chiar au H-ul in titulatura, nu e doar EPA. Un HEPA veritabil ar trebui sa opreasca tot, e practic medical grade.

Desigur e fix acelasi pret :) si are si cam acelasi design, 3 straturi minune...

https://www.boschautoparts.com/en/auto/filters/hepa-cabin-filters

 

Si un video de la sursa: 

 

 

bosch1.JPG

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii.

Am comandat filtrul si o sa revin cu impresii dupa ce il montez.

Pentru Golf 7, pe Amazon a fost cu 2.5$ mai mult (cum a zis si @CristianHfata de Mann cu carbon activ (FP 26 009 $21.5 vs CUK26009 $19).

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez niste poze cu un filtru mann frecious plus schimbat dupa un an si 1 luna. Dupa cum se vede, nu prea trece nimic de el.

Masina  circula zilnic in bucuresti si anterior de folosirea acestui tip de filtru il schimbam pe cel clasic de 2 ori pe an.

20180601_120651.thumb.jpg.cdf40ff6684b8fdbb32da45f1d79e9eb.jpg20180601_120645.thumb.jpg.97b2cc5f2120f865b8e03bcdfc82c24f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit filtrul si l-am montat. Dureaza 3-5 minute sa montezi filtrul si e foarte usor. 

Filtrul original era tot Mann (CU 26 009),  nu parea prea imbacsit dar mirosea urat tare; mirosul e asemanator cu o camera inchisa care n-a mai fost aerisita de 6 luni. In special cand dadeam drumul la A/C simteam un miros mai ciudat dar cu filtrul nou din ce am testat, nu mai miroase nimic.

Pachetul contine si instructini de montaj pentru VW, Skoda, Seat si Audi.

IMG_3198.jpg IMG_3199.jpg IMG_3200.jpg

IMG_3203.jpg IMG_3204.jpg 

Filtrul vechi:

IMG_3207.jpg
 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/28/2018 at 1:35 PM, kkhheelloo said:

Atasez niste poze cu un filtru mann frecious plus schimbat dupa un an si 1 luna. Dupa cum se vede, nu prea trece nimic de el.

Masina  circula zilnic in bucuresti si anterior de folosirea acestui tip de filtru il schimbam pe cel clasic de 2 ori pe an.

Nici la un filtru cu carbon nu vezi sa treaca mizeria pe partea cealalta a filtrului ;)

Tot Frecious Plus am pus si eu la ultima schimbare, dar nu pot cuantiza imbunatatirea. Teoretic filtreaza mai bine. Nici cu cel cu carbon nu aveam o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian, ar fi trebuit sa faci și o igienizare sistemului înainte de a monta noul filtru. Bacteriile si ciupercile nu s-au limitat doar la filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/31/2018 at 8:43 AM, toni said:

Nici la un filtru cu carbon nu vezi sa treaca mizeria pe partea cealalta a filtrului ;)

Tot Frecious Plus am pus si eu la ultima schimbare, dar nu pot cuantiza imbunatatirea. Teoretic filtreaza mai bine. Nici cu cel cu carbon nu aveam o problema.

Din experienta proprie te pot contrazice. De curiozitate cand am curatat vaporizatorul cu spuma am pus un bidon de 5l taiat sa vad cum arata ce iese. Lichidul rezultat era cam cenusiu. De atunci folosesc fie 2 tuburi de spuma fie mai nou ce folosesc si la ac-ul din casa si anume climanet si climasan.

Tot ca diferenta intre filtrul de polen si carbon si cel de la mann pot sa-ti zic ca asta iarna dupa 3 luni aveam mai mult praf pe bordul passatului cu filtru original schimbat in noiembrie decat  pe bordul cazanului cu filtru mann montat prin aprilie si circulat zilnic in bucuresti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am refeream la mizeria vizibila pe partea curata a filtrului. La toate filtrele pe care le-am folosit partea curata ramane curata :) .
Daca tu ai facut mai multe teste si zici ca asta filtreaza mai bine, asta este imbucurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, eu am luat-o ad literam :)

N-au fost chiar teste, doar observatii. Daca voi putea, o sa incerc sa mai vad ce mizerie iese din vaporizator cand il voi curata la primavara.

Mai nou vad ca si Mahle are ceva similar dar cu 5 straturi zic ei: Mahle LAO 181 CareMetix® with S5 broadband technology—5 layers provide 5-fold protection.

La o prima strigare pe gogu e mai scump cu vreo 20 de lei fata de mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar as vrea sa incerc si eu filtrul acesta. Sunt ft curios daca voi simti vreo diferenta fata de cel cu carbon

Modificat de minu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu unul saptamana trecuta, dupa un an de folosire a celui original mai erau mirosuri din cand in cand, acum nu le mai simt.
Din cate am vazut ca structura, culoare, textura etc este identic cu cel original, posibil sa fi fost acelasi model.

Cam asa arata cel vechi dupa 1 an de folosire:

i-qwqXgnQ-L.jpg

Modificat de aureliandan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cum este diferenta dintre filtrul simplu, de hartie si cel cu carbon, cam asa este diferenta intre frecious si carbon. Nu opreste chiar tot,dar este o imbunatatire. Cel putin, asta am sesizat eu, suferind si de o alergie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A încercat cineva un filtru Bosch Hepa?

Există diferențe sesizabile față de Mahle și Mann?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hepa de la Bosch este filtru clasic imbunatatit. nu are ultimul strat de biofenoli , cum il au mann si mahle (frecious plus si caremetix) si Wix/ filtron Bioknight

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Ciurdea Ionut

Desi vechi acest thread vin si eu cu o parere dupa 7 luni si vreo 6000 km in Iasi.

L-am schimbat odata cu uleiul, pot spune ca a tinut cam 4 luni, avand in vedere ca in Iasi nivelul de poluare este depasit de cateva zeci de ori cam asta este viata filtrului in realitate.

Mi-am propus sa-l schimb la 3 luni in aceste conditii cu tot felul de praf si dizelani fara DPF (no ofense),avand probleme cu alergiile si altele simt imediat diferenta, filtrul isi face treaba cu brio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

@z e n i t h, thx pt sugestie, vad ca este kit si pt golf 5.

Daca iti este usor lasa te rog un link cu video/diy adaptare pt G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

in link-ul postat gasesti si un tutorial video

trebuie doar sa fii atent cand comanzi sa-l iei pe cel cu 3 gauri. sunt 2 modele de carcasa pentru filtru: cu 2 sau 3 gauri pentru suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru passat 1.9 tdi b5.5 este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer dacă este cu adaptare pentru 2 filtre. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!